Téma týdne

Česká stopa na HME

26. ledna 2009, 13:46

Minule jsme psali, jakou genezí si prošel evropský halový šampionát, jehož XXIX. pokračování se chystá od 6. do 8. března v italském Turínu. Nyní se zaměříme na to, jak si v soutěži vedli čeští atleti.

Pokud bereme v potaz i dobu Československa, je nejúspěšnější atletkou v historii HME Helena Fibingerová, která vyhrála tuto soutěž celkem osmkrát. Halová světová rekordmanka ve vrhu koulí dokázala triumfovat v letech 1973, 74, 77, 78, 80, 83-85. Druhou v pořadí je se čtyřmi zlatými běžkyně Jarmila Kratochvílová, která kralovala v letech 1981-83 na tratích 400 m a v roce 1984 na dvoustovce. Třikrát pak na této soutěži vyhrál sedmiboj Roman Šebrle, když drží evropský halový trůn kontinuálně od roku 2002. Jeho účet však nemusí být konečný vzhledem k tomu, že by česká hvězda měla závodit i v Turíně, kam dostala na základě své letní výkonnosti pozvání od EAA.

Se lvíčkem na prsou
Od rozdělení Federace se samostatné České republice nejlépe vydařilo HME v Gentu, kde atletická reprezentace získala 3 zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Na nejcennějších kovech se podílela štafeta na 4x400m ve složení Mužík, Poděbradský, Tesařík a Bláha, dále pod dívčím jménem Hamáčková Pavla Rybová ve skoku o tyči a Tomáš Dvořák ve víceboji, kde českou dominanci podtrhl stříbrem Roman Šebrle. Druhé stříbro přidala ve výšce Zuzana Hlavoňová a medailový účet doplnila bronzovou medailí na čtvrtce Helena Fuchsová. Celkově se Česká republika zařadila s 54 body na druhé místo v hodnocení národů.
Velmi úspěšný byl pro Česko i šampionát ve Valencii v roce 1998, kdy se zaskvěla zlatem na 800 m Ludmila Formanová, stříbra přidaly trojskokanka Šárka Kašpárková a tyčkařka Daniela Bártová a o dvě bronzové se postarali výškař Tomáš Janků a opět Helena Fuchsová v běhu na 400 m. Vzhledem i k vysokému počtu dalších umístění do osmého místa, nasbírala výprava zatím rekordní počet 56 bodů, s čímž skončila na osmém místě v tabulce národů. Zopakovala tak výsledek ze Stockholmu 1996, kde se také umístilo hned dvanáct atletů do 8. místa. Medailová sbírka tehdy byla ryze stříbrná, zato ve trojím podání. Zasloužili se o ni trojskokanka Šárka Kašpárková, sprinterka Erika Suchovská (200 m) a Tomáš Dvořák v sedmiboji.
Ten si tutéž medaili přivezl i z Vídně 2002, kdy už se odstartovalo dosud nepřerušené panování Romana Šebrleho. Oba skvělí vícebojaři svými výsledky ve Vídni největší měrou přispěli k 9. příčce v bodovém hodnocení. Atletů do osmého místa však bylo hned 10, přičemž hned 4 z nich obsadili taktéž výborné páté místo.
Poslední dva šampionáty v Madridu a v Birminghamu medailově „zachraňoval“ Šebrle, v roce 2005 v Madridu zůstal osamocen, předloni se k němu senzačně přidala dálkařským bronzem Denisa Rosolová (Ščerbová). Oba šampionáty si byly z hlediska úspěšnosti podobné i v bodovém hodnocení (byť do Madridu odjelo o pět závodníků více). Češi na nich získali shodně 25 bodů, s nimiž byli 12. V Madridu k účtu přispěli čtvrtými místy výškař Jaroslav Bába a trojskokanka Šárka Kašpárková, šestou příčkou tyčkařka Pavla Rybová (Hamáčková) a sedmými místy výškaři Iva Straková a Svatoslav Ton. V Birminghamu se spolu s medailisty prosadili čtvrtými místy tyčkařka Pavla Rybová (Hamáčková) a přes zranění i výškař Tomáš Janků, osmý (byť mimo oficiální pořadí) byl Jiří Vojtík.
 Prozatím nejhorším HME v historii samostatného státu pak bylo hned to pro Českou republiku premiérové v Paříži 1994. Češi se tehdy vrátili bez jediné medaile, na druhou stranu přivezli hned tři čtvrtá místa (Dvořák, Kašpárková a Benešová – 200 m). Celkově reprezentace získala 21 bodů a byla s nimi 19.

Počty
Průměrně čítaly české výpravy na halové mistrovství Evropy 18 závodníků. Toto číslo ovšem velmi snižuje poslední HME v Birminghamu, kam odcestovala jen jedenáctka atletů. Naopak nejpočetnější výprava byla v roce 2002 ve Vídni, kde nás reprezentovalo 24 atletů.
Pro nadcházející HME v Turínu je možno plnit nominační kritéria až do 26. února. Měsíc před termínem se to podařilo již pěti závodníkům (Šebrle, Bába, Svoboda, Straková, Novotný).

Srovnání výsledků posledních HME

Místo       Medaile      Umístění  4.–8.      body  do8  poč. atl. pořadí států
HME Paříž 94  0 – 0 – 0      3 – 0 – 1 – 1 – 1       21      6      18              19.
HME Stock.96 0 – 3 – 0      2 – 0 – 3 – 2 – 2       46     12      19               8.
HME Valen. 98 1 – 2 – 2     2 – 1 – 3 – 0 – 1       58     12      20               8.
HME Gent 00  3 – 2 – 1      1 – 0 – 0 – 2 – 1        54    10      18               2.
HME Vídeň 02 1 – 1 – 0      0 – 4 – 2 – 1 – 1        40    10      24               9.
HME Madrid 05 1 – 0 – 0     2 – 0 – 1 – 2 – 0       25      6      16              12.
HME Birming. 07 1 – 0 – 1   2 – 0 – 0 – 0 – 1       25      5      11              12.