přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

1. ledna 1900, 00:00

Bitva o Evropu

V Evropském poháru, rozděleném do výkonnostně odlišených úrovní a regionálních skupin, šlo především o body, které závodníci získávali na základě umístění v disciplíně v rámci své skupiny. Družstvo s nejvyšším ziskem postupovalo výše, nejméně úspěšní sestupovali. Tak to bývalo dosud a obdobný systém bude fungovat i v budoucnu. Pro letošek však tento klíč můžete zapomenout. Vzhledem k tomu, že jde především o kvalifikaci pro ME družstev 2009, bude jediným podstatným měřítkem hodnota výkonu každého závodníka. „Věřím, že letos podáte svá maxima, tj. budete nejrychlejší ze všech, dohodíte a doskočíte nejdál či nejvýš,“ píše šéftrenér Václav Fišer v materiálech směrovaným členům výpravy.

V praxi to bude vypadat tak, že se vezme výkon každého závodníka a porovná se s těmi, kterých v dané disciplíně dosáhli zástupci ostatních zemí zúčastněných v poháru, bez ohledu na to, na jaké výkonnostní úrovni (superliga, I. liga, II.liga) a ve které skupině startovali. A podle toho, kolikátý v tomto srovnání výkon bude, tolik bodů závodník pro tým získá. Zúčastní-li se tedy letošního ročníku EP na všech úrovních 46 zemí, dostane nejrychlejší závodník na stovce dle času 46 bodů, druhý nejrychlejší 45 atd. Mezi 12ku vyvolených, která bude za rok bojovat o tituly při premiérovém ročníku ME družstev, postoupí země, které tímto způsobem nasbírají v součtu obou kategorií (muži a ženy dohromady) nejvíce bodů. Ostatní budou startovat v nižších patrech, z nichž se bude postupovat a sestupovat podle klíče obdobnému tomu, jaký dosud platil u EP. Jen zmizí skupiny, týmy z jednoho výkonnostního patra (nejvyšší SPAR tým championships, pak I., II. a III. liga)  se utkají na jednom místě, takže se systém stane přehlednější a patrně spravedlivější. 

Kde začnou Češi? Pohled do tabulky sestavené na základě výsledků z loňského ročníku utvrzuje v tom, co asi tušíte: Čeští atleti jsou na hraně potřebné výkonnosti, která by jim zajistila účast mezi elitou. Figurují na 13. místě s minimálním náskokem před Rumunskem a 45bodovou ztrátou na Bělorusy.

Tabulka umístění podle výsledků na EP 2007:
  
Nominace:
Reprezentační výběr na Pohár se skládal podle výsledků v sezoně do 12.6., tedy Zlaté tretry včetně. Má následující podobu:

ŽENY 
Kateřina ČECHOVÁ 100, 200, 4x100
Drahomíra EIDRNOVÁ 400, 4x400
Veronika MRÁČKOVÁ 800, 4x400
Tereza ČAPKOVÁ 1500
Petra KAMÍNKOVÁ 5000
Lucie ŠKROBÁKOVÁ 100 m př.
Zuzana HEJNOVÁ 400 m př.
Marcela LUSTIGOVÁ 3000 m př.
Iva STRAKOVÁ výška
Romana MALÁČOVÁ tyč
Denisa ŠČERBOVÁ dálka
Martina ŠESTÁKOVÁ trojskok
Jana KÁRNÍKOVÁ koule
Věra CECHLOVÁ disk
Kateřina ŠAFRÁNKOVÁ kladivo
Barbora ŠPOTÁKOVÁ oštěp
Iveta MAZÁČOVÁ 4x100
Pavlína VOSTATKOVÁ 4x100
Martina DOSTÁLOVÁ 4x100
Petra SEIDLOVÁ 4x100
Jitka BARTONÍČKOVÁ 4x400
Lenka MASNÁ 4x400

MUŽI
Lukáš MILO 100, 4x100
Jiří VOJTÍK 200
Rudolf GÖTZ 400
Jakub HOLUŠA 800,1500
Michal ŠNEBERGER 3000
Milan KOCOUREK 5000
Petr SVOBODA 110 m př.
Ondřej DANĚK 400 m př.
Petr MIKULENKA 3000 m př.
Tomáš JANKŮ výška
Jan KUDLIČKA tyč
Roman NOVOTNÝ dálka
Tomáš CHOLENSKÝ trojskok
Petr STEHLÍK koule
Libor MALINA disk
Lukáš MELICH kladivo
Vítězslav VESELÝ oštěp
Jan VELEBA 4x100
Vojtěch ŠULC 4x100
Jan SCHILLER 4x100
Josef PROROK 4x400
Filip KLVAŇA 4x400
Petr SZETEI 4x400

Z povahy kvalifikace pro ME družstev vyplývá, že záleží na výkonu opravdu každého z nich. A že případně nedokončený závod bude opravdu mrzet. Rozhodovat totiž mohou jednotky bodů.

Výsledková smršť
Evropský pohár bude souběžně probíhat na pěti místech Starého kontinentu. Elita se sjede na Superligu do francouzského Annecy. Prvoligová družstva se utkají v portugalské Leirii (zde startují Češi) a v tureckém Istanbulu, druhou ligu pořádá estonský Tallinn a Banská Bystrica na Slovensku. Všechna hostitelská města zřídila internetové stránky závodu (pro jejich navštívení klikněte na názvy jednotlivých měst výše) a lze jen doufat, že se též všem podaří zajistit kvalitní a včasný výsledkový servis. To bude velmi důležité pro statistiky, kteří by měli usilovně porovnávat výsledky a nedlouho po skončení závodů vyhlásit v Annecy pořadatelské město prvního ročníku ME družstev a dvanáct týmů, kteří si vybojovali právo startovat v elitní skupině.

Nový formát
Samotná soutěž pak bude mít řadu inovací v pravidlech, které by měly soutěž zatraktivnit pro média i diváky. Novinky se zatím testují na vybraných evropských mítincích. Ve španělské Zaragoze a na Znamenského memoriálu v Moskvě si tak například už vyzkoušeli pravidlo o vyřazení posledního závodníka po určitém počtu kol (konkrétně v Zaragoze se v běhu na 3000 m žen  eliminovalo 5, 4 a 3 kola před cílem, obdobně v Moskvě se na 5000 m mužů „vyhazovalo“ 7, 5 a 3 kola před cílem), ve španělském Jerezu bude 24.6. mít v trojskoku generálku pravidlo platné pro horizontální skoky a všechny vrhy, v nichž budou mít závodníci dva pokusy, po kterých šest nejlepších postoupí do kola třetího, kde se na základě výsledků rozhodne o složení čtyřčlenného „finále“. V něm bude mít každý závodník jeden pokus, jehož hodnota rozhodne o konečném pořadí (jako by to byl zvláštní závod s jediným pokusem). A 3. září se v Rize dočká prověrky poslední z velkých změn. Týká se vertikálních skoků, při nichž mají atleti celkem maximálně sedm pokusů bez ohledu na to, na jakých výškách je využijí (neznamená to však, že by se skokan mohl pokoušet 7x o stejnou výšku, zůstává v platnosti, že nesmí mít tři nezdařené pokusy za sebou).  

Vytisknout