přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

18. března 2010, 15:44

Bilancování přespolních šampionátů

V tomto týdnu se při mistrovství ČR v přespolním běhu rozdělí první republikové medaile pod otevřeným nebem. Tentokrát jej hostí park zámku Vysoký Hrádek přilehlý jaderné eletrárně Temelín v jižních Čechách. Na šampionát se však podíváme především skrze jeho historii.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu (krosu) se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969, v prvních dvou ročnících v rámci mistrovství Československa, v třetím roce (1971) se zase pro změnu konalo zvlášť M Čech i Moravy. Aktuálně běhají muži dvě kategorie - mílaře (4 km) a vytrvalce (10 km), dříve takové dělení měly i ženy.
Junioři a juniorky závodí po proměnách kategorií od roku 1990 a tzv. „dvaadvacítky“ (muži a ženy do 22 let) mají za sebou čtyři ročníky (tzn. od 2006).
Dorostenci a dorostenky bojují o tituly v samostatné kategorii od roku 1970, ale už v roce 1969 byli na mistrovství ČSSR vyhlášeni mistři ČR podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dva závody (vytrvalci a mílaři). Od roku 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie.
Žáci a žákyně běhali mistrovství samostatně od roku 1974, letos budou posedmé spolu staršími (od 2004). A konečně předminulý jubilejní 40. ročník v Jablonném nad Orlicí nabídl nově boje o tituly i pro mladší žáky(ně), tedy těch do 13 let věku.

 

Nejčastěji se přespolní běžci sjeli do Prahy, Nového Města nad Metují a Bruntálu, kde se republikový šampionát konal čtyřikrát. O jedno pořadatelství méně mají na svém kontě Pardubice. V posledních letech je trendem přidělovat MČR do různých koutů republiky, letos hostí šampionát jižní Čechy.

Nejvíce titulů má na svém kontě legendární Vlastimil Zwiefelhofer, který se ve zvlněném terénu prosadil sedmkrát. Stejně úspěšná byla mezi ženami Božena Vykydalová-Sudická. Dosud aktivní běžci, kteří by je teoreticky mohli na nejvyšších postech vystřídat, mají výrazný odstup. Pavel Faschingbauer i Milan Kocourek vyhráli zatím čtyřikrát, stejně jako letos se vracející Jana Klimešová.

V počtu medailí bez ohledu na kov jsou na špici mezi muži opět Zwiefelhohofer, dále pak Zdeněk Mezuliáník a Michael Nejedlý, kteří mají shodně osm medailí. Mezi ženami si devětkrát na stupně vítězů vystoupila Jarmila Urbanová. Stíhat by je mohli Pavel Faschingbauer a Jiří Miler, a teoreticky také Jana Klimešová, všichni zatím uspěli šestkrát.

Při MČR se jako obvykle hraje také o mistrovství Evropy, nejinak tomu je i letos, pro portugalskou Albufeiru v prosinci.  Základním kritériem jsou výsledky v kategoriích seniorů, „22“ (ročníky 1988-90) a juniorů (ročníky 1991 a mladší). Družstva budou nominována za předpokladu, že čtyři závodníci splní v průběhu sezony pod otevřeným nebem následující průměr:
- Junioři            5 km     15:00
- Juniorky          3 km     9:45
- Muži 22          5 km     14:35
- Ženy 22          3 km     9:30
- Muži               5 km     14:05
- Ženy               5 km     16:40
Uzávěrka nominace je 26. 9. 2010, do průměru se ovšem započítají jen závodníci, kteří startovali na MČR v krosu.

Michal Procházka

Vytisknout