přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

17. února 2009, 10:24

Bilancování nad halovou republikou

Do třetice zůstáváme v Tématu týdne věrni rozboru statistiky šampionátu. Do třetice všeho dobrého probereme halové mistrovství ČR číslo jedna, tedy mužů a žen. Pro kvalitní zhodnocení je určitě dobré, že o tituly se v závěru tohoto týdne bude bojovat již po pětatřicáté.
(Pozn. I tentokrát čerpáme z publikace J. Hetfleiše: Historie mistrovských atletických soutěží ČR (2008), a také z atletika.cz, v Zaostřeno na... najdete většinu těchto statistik.)

Tradice českých šampionátů v hale se začala psát v roce 1975. Praha hostí letos boje o tituly po třicáté, nová hala ve Stromovce byla slavnostně otevřena 19. ledna 1997. Třikrát se konalo MČR v Jablonci, jednou pak v Ostravě a v roce 2003 se po povodních o tituly rozhodovalo v Bratislavě. Téhož roku byla dokončena rekonstrukce vodou poškozené haly a 3. prosince dostala jméno po významném závodníkovi i činovníkovi Otakaru Janderovi.
Škála mistrovských disciplín se proměňovala, zmizela třístovka, padesátka (i s překážkami) se běhala tak trochu z nouze, svou šestiletou epizodu měla i halová chůze. V roce 2005 nahradila čtyřstovková štafeta dvoustovkovou. Ženám přibyly teprve v devadesátých letech dvě dříve výhradně mužské záležitosti, v roce 1991 trojskok, o tři roky později pak tyč.

Nejstarší rekord šampionátu drží Helena Fibingerová, která poslala kouli v roce 1977 do vzdálenosti 21.58 metru. Další letité zápisy spadají do roku 1986 a jsou hned čtyři. Po dvou je drží muži i ženy, jmenovitě Lubomír Tesáček zaběhl trojku za 7:51.59, Milan Mikuláš předvedl trojskok 16.81 metru dlouhý a středotraťařky Milena Strnadová a Ivana Walterová zaběhly 1:59.18 a 4:13.69. Jen o rok mladší je maximum Jana Krause, kolegy Walterové na 1500 m – 3:41.87 (loni se povážlivě zatřásl výkonem Tomáše Bednáře).
Naopak nejčerstvější rekord mistrovství patří Stanislavu Sajdokovi, který loni přeběhl 60 překážek za 7.65 s. Výškař Jaroslav Bába zde také již potřetí vyrovnal maximum 230 cm, jež poprvé předvedl Tomáš Janků v roce 1998. Mladé jsou rekordy štafet – mužů Olympu, žen USK, ovšem zde je třeba zohlednit teprve čtyřletou historii 4x 400 m. Mezi ženami je v čele tabulek nejkratší dobu – od 2007 – Kateřina Baďurová, tehdy překonala v tyči 455 cm.
Žádný z rekordů MČR není českým rekordem absolutním. Nejblíže k němu snad mají dálkaři Gombala a Ščerbová-Rosolová, oba drží oba rekordy a rozdíly jsou 7, resp. 3 cm: 811 vs. 818 a 661 vs. 664.

Přebornická klání, to jsou ovšem do značné míry sběratelské záležitosti. Jednoznačně nejpilnější v počtu titulů je nejen mezi ženami trojskokanka Šárka Kašpárková, má jich na kontě celkem patnáct, z toho dva ve své původní specializaci výšce. Málo vídaných je i jejích devět trojskokanských titulů v řadě posbíraných v letech 1992 až 2000, po přerušení přidala ještě další čtyři po sobě jdoucí 2003-6. Desítkou triumfů se může pochlubit dvojice sprinterek Hana Benešová a Monika Špičková, ta má i jeden z premiéry trojskoku v roce 1991, a také vrhačka Zdeňka Šilhavá, všechny pochopitelně v kouli. Také půlkařka Ludmila Formanová (9, z toho dva na poloviční trati) a další sprinterka Štěpánka Klapáčová (8) mají více titulů než nejlepší muž.
Lépe řečeno čtveřice mužů se sedmičkou zlatých medailí. Vícebojař Tomáš Dvořák nasbíral půltucet na překážkách a jeden v dálce, Martin Morkes šest ve sprintech (z toho pět na 200 m a jeden rovněž v dálce). Všech sedm získal ve výšce Jindřich Vondra. Michal Šneberger má pět na patnáctistovce a dva na dvojnásobné tratí. Pokud tento týden nastoupí a zvítězí, může se dostat do čela. O jeden vavřín méně mají čtvrtkař Jiří Mužík (jeden z nich na dvoustovce) a další sprinter Jiří Valík. Z ještě aktivních žen jsou na tom stejně jako Šneberger překážkářka Lucie Škrobáková a tyčkařka Pavla Rybová, která vzhledem k mateřským povinnostem určitě o víkendu nebude startovat. Na číslo sedm se může dotáhnout také koulařka Jana Kárníková, která však bude mít v hlavě především boj o limit na HME.
Z výše uvedeného můžeme také vyčíst majitele největších sbírek titulů v jedné disciplíně: Kašpárková (13), Šilhavá (10), Formanová, Rybová, Škrobáková, Vondra (všichni 7), k tomu doplňujeme dosud nezmíněnou Soňu Vašíčkovou, sedmkrát zvítězila v kouli.

Nejsledovanější statistikou však bude nejspíše počet členů české výpravy pro HME, věřme, že 21. a 22. února dojde ve Stromovce k jejímu rozšíření.

Michal Procházka

Vytisknout