přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

5. května 2010, 14:16

Bilancování maratonských mistrovství

V tomto týdnu proběhne v neděli hlavní díl programu společnosti Prague International Marathon, s.r.o (PIM), pořadatele třech velkých silničních závodů v Praze. Na královské vytrvalecké trati. mají souboje o tituly republiky už jednačtyřicetiletou historii a více než čtvrtinu této časové plochy zajišťuje PIM. V tématu týdne krátce nahlédneme do historie MČR, která se začala psát roku 1970, respektive o rok dříve.

Roku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, byl poprvé vyhlášen mistr republiky, ovšem v rámci federálního šampionátu a navíc se neudělovaly další medaile. O rok později se datuje první samostatné mistrovství, zatím jen pro muže. Ženy si odbyly premiéru o 11 let později, tedy 1981. Pětkrát se jim ovšem pro menší účast neudělovaly medaile (1983, 89, 94, 96 a 97). Shrňme tedy pro pořádkumilovné: mistrovství se koná letos jubilejně po jedenačtyřicáté (pro muže), pro ženy po třicáté; tituly se budou udělovat po 42. (muži) a po 25. (ženy).

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu pořadatelství Praha, kde se koná již po třinácté v řadě a v součtu s předchozími celkem již devatenáctkrát. Následují Otrokovice s osmi, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou čárkou.

Mezi muži jsou jednoznačnými vládci historických počtů titulů a medailí Jan Bláha a Jiří Čivrný. Na nejvyšším stupni mistrovství ČR stál Bláha čtyřikrát, Čivrný třikrát. Bok po boku stojí oba v počtu cenných kovů, jichž nasbírali shodně sedm. Bláha může svou sbírku rozšířit, na startu se v Praze objevuje po delší pauze, naposledy si zde zaběhl před 7 lety (2003).

Ze šestice borců, kteří mají doma dva republikové tituly, jsou aktivní Pavel Faschingbauer a Róbert Štefko, na nedělním startu uvidíme druhého jmenovaného. Slovenský rodák se poprvé radoval hned po změně dresu v roce 2004 za výborných 2:12:35, které jsou dosud rekordem mistrovství, a podruhé předloni. Stejně jako Štefko a Faschingbauer uspěli dvakrát Pavel Kryška, Ondřej Němec, Josef Podmolík a Stanislav Tománek. Jednadvacítka maratonců se stala republikovými šampiony právě jednou.


Medailově nejúspěšnější běžkyně MČR Ivana Martincová - foto: www.graf.cz

Mezi ženami kraluje v počtu titulů od loňského roku Ivana Martincová, která se osamostatnila s pěti úsěpechy před Alenu Peterkovou. Česká rekordmanka i majitelka nejlepšího času MČR 2:27:00 z roku 1995, nyní zaostává se čtyřmi tituly. Martincová je naprostou vládkyní v počtu medailí, podaří-li se jí získat v neděli další, zaokrouhlí svou sbírku již na rovných deset. Takovou kolekci nemá ani žádný muži. Jen další dvě ženy v historii vystoupaly nejvyšší stupeň více než dvakrát, Vlastě Rulcové se to povedlo třikrát, Táně Metelkové o jednou méně. Osmičce maratonkyň se pak zadařilo právě jednou.

Jak už bylo řečeno, nejvíce cenných kovů mají na kontě Martincová (9), Čivrný a Bláha (7). Za Martincovou zeje mezi ženami propast, nejblíže jsou již zmíněné Peterková s Rulcovou a také Radka Churáňová, jež mají po čtyřech medailích. Poslední, kdo se z této trojice objevil na pražském maratonu je právě posledně jmenovaná Churáňová. Po třech úspěších na bedně mají dvojnásobná šampionka Metelková, dále Petra Havlová a Markéta Pokorná. Další čtveřice dam má na kontě dvě placky, dlouhá řada běžkyň (26) pak jednu.

Mezi muži je situace výrazně vyrovnanější, na druhou stranu mezi čelními sběrateli kovů není žádný z aktivních, nejvýše se čtyřmi Pavel Novák a se třemi Jiří Wallenfels (ten ovšem letos MČR neběží). Za již omílaným vedoucím duem se sedmi medailemi následuje hned se šesti Alexandr Neuwirth, s pěti Pavel Kryška a František Pechek. Kromě Nováka má čtyři úspěchy na kontě Peter Klimeš, vedle Wallenfelse a Štefka pak tři Karel Bieringer, Václav Chudomel a Ondřej Zeleňanský. Plejáda borců má doma dvě medaile (19) a téměř dvojnásobek (33) alespoň jednu.

Michal Procházka

Vytisknout