přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

3. února 2009, 13:57

Bilancování halových šampionátů ČR ve vícebojích

V tomto týdnu se otevře šňůra domácích šampionátů pod střechou. Již tradičně si první republikové tituly v roce rozdávají vícebojaři. Sama tradice šampionátu však začala až s rozdělením republiky v roce 1993, takž letos píší všestranní atleti sedmnáctou kapitolu. Statističtí fajnšmekři si podrobněji a bez přežvýkání přijdou na své v rubrice zaostřeno, pro ty ostatní nabízíme exkurz do historie šampionátu v tématu pro tento týden.

Jak už bylo řečeno v úvodu, mistrovství České republiky se v tomto případě pojí s rozdělením Československa. „Konalo se vždy v nafukovací hale na Strahově nebo v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce,“ stojí v úvodu statistik, což je téměř pravda. Katastrofální povodeň v létě 2002 z poloviny zatopila Stromovku a strahovská hala tehdy ještě neměla šedesátku, ale o jen deset metrů kratší rovinku. Při hladkých i překážkových sprintech tak ožil nedaleký tunel strahovského stadionu Evžena Rošického.

Ale ke statistikám, začneme ženami. Suverénně nejpilnější sběratelkou titulů je totiž i ve srovnání s muži Jana Klečková. Z šesti triumfů navíc dokázala pět vydobýt v řadě (1996 a 1999-2003). V roce 2002 navíc v čele nejlepších výkonů na mistrovství předstihla o 8 bodů Dagmar Urbánkovou. Ta držela rekord šampionátu od třetího ročníku (1995) ziskem 4301 bodů. Teprve loni sesadila Klečkovou po dalších šesti letech z pomyslného piedestalu Jana Korešová a znovu to bylo jen o pár bodů, konkrétně o 12 (4321 b). Korešová se tím mimochodem postavila po bok Urbánkové v počtu titulů za Klečkovou, obě mají na kontě dva. Nikdo z dalších vícebojařek již nedokázal získat více jak jeden vavřín.
Klečkové patří jednoznačný primát také v počtu medailí, k šesti zlatým dodala ještě dvě stříbrné. Cenný kov této barvy má navíc z juniorské kategorie. Druhou pozici v počtu placek zaujímá Kateřina Nekolná s jedním zlatem a třemi stříbrnými (patří ji i titul mezi juniorkami). Co do hodnoty jsou na tom lépe již zmiňované Korešová s bilancí (2-1-0) i Urbánková (2-0-0).
Devět atletek dokázalo na MČR překonat hranici 4000 bodů. Ve dvou ročnících (1999 a 2000) ji bylo na cestě k medaili potřeba překonat, a naopak pětkrát nebyla nutná „magická meta“ k zisku zlata. Největší rozdíl mezi šampiónkou a bronzovou byl v roce 2002 (Klečková – Fabianová), plných 742 bodů, naopak v roce 2006 se vešly medailistky Korešová, Kostnerová, Burešová do 73 bodů. Nejtěsnější rozdíl (jeden bod) rozhodl o titulu pro Švarnou před Machotkovou při premiéře šampionátu, kdy také stačilo ke zlatu nejméně (3819). Ve čtyřech ročnících bylo třeba na bronz jen kolem 3550 bodů.

Mezi muži je situace kolem počtu titulů mnohem vyrovnanější. Žádný ze sedmibojařů nezískal více jak dva. A právě dva vybojovala hned pětice – Damašek, Dvořák, Havlíček, Poděbradský, Šebrle. Jen Pavel Havlíček je získal ve dvou po sobě jdoucích letech naopak triumfy Jana Poděbradského dělí dlouhých sedm let. Medailově je však jednoznačně nejúspěšnější Kamil Damašek, a to co do hodnoty i počtu. Ke dvěma zlatům přidal stejný počet stříbrných a jeden bronz, . Sedm borců má na kontě tři medaile.
Rekord šampionátu 6211 drží od roku 1997 Tomáš Dvořák. Dvořák rovněž stanovil úvodní maximum mistrovství (5707), které vydrželo dva roky. Poté se v čele tabulky vystřídali Poděbradský (1995 – 5876) a Šebrle (1996 – 5892). Ročník 1997 byl zcela výjimečný, i další dva medailisté tehdy překonali šestitisícovou hranici (Damašek 6182, Šebrle 6057), což už se dodnes nepovedlo. Dokonce pouze v roce následujícím padlo 6000, znovu zásluhou Romana Šebrleho, o další rok později (1999) chyběl Damaškovi k vyrovnání této mety pouhý bodík. Jmenovaná trojice Dvořák, Šebrle, Damašek (v tomtom pořadí) jasně vévodí historické tabulce mistrovství, přes 5900 se dostali ještě Poděbradský a Ryba.
Největší rozdíl, který dělil zlatého od bronzového, byl v roce 1995 (Poděbradský – A. Hončl), 694 bodů, kdy také stačilo na medaili nejméně bodů (5182). K titulu potřeboval nejméně bodů Aleš Pastrňák v roce 2001 (5422) a ve stejném roce rozhodl o jeho zlatu před stříbrným Michalem Žižkou nejmenší bodový rozdíl – 15. O rok před tím dělilo vítěze a bronzového nejméně bodů – 78.

V mládežnických kategoriích je třeba brát v potaz dvouleté věkové omezení. Přesto má každá kategorie (vyjma nově zavedených žákovských) alespoň jednoho vícebojaře, který dokázal získat dva tituly – mezi juniorkami Marie Burešová a Nikola Špinová, juniory Jiří Ryba, dorostenkami Hana Doleželová a Eliška Klučinová a dorostenci Dominik Špiláček. Juniorská maxima drží Michaela Hejnová (1999 – 4018) a Jan Kudlička (2007 – 5761), dorostenecká Denisa Ščerbová (2003 – 4060) a Lukáš Patera (2003 – 5338). Tři tyto rekordy šampionátu jsou i českými maximy, výjimkou je kategorie juniorek, kde jej sice drží Michaela Hejnová, a také v 1999, ale z Haagu (4156 b).

Tento víkend budou o úpravu statistik v Praze na Strahově usilovat loňští šampioni mezi seniory Jana Korešová a David Sazima, ale i další medailisté z předroku.

Michal Procházka

Vytisknout