přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

7. dubna 2010, 18:09

Bilancování chodeckých mistrovství

V tématu týdne se ohlédneme za historií chodeckých šampionátů, neboť o tomto víkendu proběhne jejich druhé letošní venkovní MČR. Po jakémsi prologu padesátkařů ve slovenských Duduncích se rozdají tituly na 20 kilometrů pro změnu v českých lázních, Poděbradech.

Sobotní chodecký svátek, hostí tedy rovněž město ozdravných pobytů, polabské Poděbrady. Tradiční závod z Prahy do tohoto středočeského městečka už je minulostí, kvůli snaze standardizovat chodecké tratě by výkony z takto vzdáleného startu a cíle ani nebyly uznány. A tak se utkají chodci o tituly na dvacítce, již absolvují na kilometrovém okruhu přímo na místní kolonádě.

Nepůjde však jen o medaile z mistrovství ČR, Poděbrady jsou zapsány v kalendáři i jako mítink Evropské atletiky a kromě toho si domácí chodci přizvali soupeře ze starého kontinentu k mezistátnímu utkání. Dospělé kategorie tak čeká Bělorusko, Francie, Itálie, Litva, Nizozemsko, Slovensko, Švédsko a Švýcarsko. Junioři a juniorky sice nebojují o republikové vavříny, ale i oni mají, na poloviční 10kilometrové distanci, mezistátko, v němž tentokrát změří síly s Francií, Itálií, Litvou, Maďarskem a Slovenskem.

Spletitá situace kolem míst konání
Jindy spolehlivý zdroj informací, publikace Jiřího Hetfleiše o historii atletických soutěží ČR, zde trochu selhává, nemáme totiž k dispozici místa chodeckých MČR, alespoň pro 20kilometrovou trať. Na padesátce čísla známe a jasnou jedničkou je moravský Přerov, jenž uspořádal více jak polovinu šampionátů od premiéry v roce 1969, konkrétní údaj zní 26. Poděbradský okruh pamatuje klání o národní tituly osmkrát, z Prahy do polabských lázní se šlo „mistrovsky“ čtyřikrát. Slovenské Dudince už mají za sebou po letošním MČR čtvrtou čárku, jednou zavítali chodci také do severočeského Rumburka. Celkově se tak medaile na MČR rozdělovaly již 42krát.

U dvacítky je situace zamotanější nejen vzhledem k místům konání, ale i uspořádaným ročníkům. Premiéru mělo MČR pro muže roku 1970, ovšem již o rok dříve se dělily medaile podle pořadí na československém mistrovství. Pro precizní čtenáře: počty komplikuje výpadek šampionátu v roce 1979. A ještě tu máme ženy, jež poprvé o tituly bojovaly v roce 1984, to však ještě bylo na poloviční, desetikilometrové distanci. Teprve od 2001 závodí něžné pohlaví na stejně jako trati jako muži, 20 km. Závěrem těchto kotrmelců můžeme shrnout: Muži si rozdělí na 40. MČR po čtyřicáté první medaile, ženy bojovaly sedmnáctkrát o tituly na desítce a letos půjdou podesáté mistrovskou dvacítku, celkem tedy po dvacáté sedmé o cenné kovy. Pokud jde o diskutované lokality, jisté je jedno: od roku 2001 se všechna MČR konala na poděbradském okruhu, letos tomu tedy bude již podeváté.

Nejvíc zlata pro Malysu a Pitákovou
Králem v počtu titulů je Jiří Malysa, jenž došel jako první do cíle osmkrát, pomyslnou královnou pak Barbora Pitáková, jež všech šest zlatých získala ještě pod dívčím jménem Dibelková. Se závodní chůzí nedávno skončivší Malysa má těsného sekundanta, je jím se sedmi záseky Miloš Holuša. Poté co Holušovi loni vyfoukl titul Roman Bílek, má Holuša letos další šanci se na Malysu dotáhnout.

S odstupem jsou pak již další v pořadí, majitelé čtyř titulů Alexandr Bílek a Ivo Piták; stejný počet nejcennějších kovů má na kontě i Jana Zárubová. Pak tu je podle statistiky trojice, jenž uspěla třikrát: Hubert Sonnek, Kamila Holpuchová a Dana Vavřačová. Osm chodců i chodkyň má jedno nebo dvě zlata. Suma sumárum jen třináct mužů stálo kdy na nejvyšším stupínku, ve výrazně kratší době se to povedlo jen o jednu méně, tedy tuctu žen.

Holuša a Choděrová nejčastěji „na bedně“
V bohatosti medailové sbírky jasně vévodí již zmíněná dvojice Holuša – Malysa, jen v obráceném gardu než v počtu titulů. Holuša jich má devatenáct, Malysa neméně impozantních šestnáct. Prvně jmenovaný tak letos velice reálně může zaokrouhlit sbírku na dvě desítky. Na elitní duo se dívají s odstupam, ale přesto úctyhodnými sbírkami Hubert Sonnek s devíti a Miloslav Lapka s osmi účastmi na stupních vítězů. Dále tu jsou dvojice borců s 6, resp. 4 cennými kovy, a sedm chodců se třemi úspěchy.

Ženám zatím kraluje s osmi plackami Monika Choděrová, jen o jednu zpět je Barbora Dibelková-Pitáková. Obě z již zmíněného dua Vavřačová – Zárubová stály na stupních pětkrát, a padlo již také jméno čtyřnásobné medailistky Holpuchové. Kromě ní to již čtyřikrát zacinkalo současné české jedničce Zuzaně Schindlerové, a také další aktivní chodkyni Haně Herberové. Vedle tria s třemi úspěchy, závodící je z nich Lucie Pelantová, tu je plejáda s jedním nebo dvěma medailemi. Celkem stálo na stupních vítězů při mistrovství ČR na 20 (10) km 34 mužů a 33 žen.

Nejvíce titulů Sonnek, medailí Pták
Na padesátce je nejpilnějším sběratelem titulů Hubert Sonnek, který stál na nejvyšším stupni šestkrát. Po čtyřech mají na kontě Miloš Holuša a Jaroslav Makovec, o jeden méně pak otec Alexandr i syn Roman Bílek. Mezi půltuctem majitelů dvou zlatých je i nejčastější medailista Jaroslav Pták, který účasti na bedně zaokrouhlil na rovných deset. O jeden úspěch za ním následuje Miloš Holuša, který tak má v součtu s dvacítkou vskutku úctyhodných 28 medailí. Osmkrát uspěl medailově Sonnek, šestkrát Makovec a R. Bílek, výčet pět a více uzavírá Vladislav Dostál. Celkem získalo, včetně letošního ročníku, titul na 50 km 22 chodců, alespoň jeden z kovů pak vybojovalo 48 vytrvalců.

Statistiky, včetně nejlepších výkonů na MČR, ale i další informace najdete zde.

Michal Procházka

Vytisknout