přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

30. června 2009, 17:37

Berlínský mezisoučet

Mistrovstvím republiky mužů a žen na dráze se o víkendu uzavřela první část letní sezony. Možnost plnit limity pro seniorské mistrovství světa však končí až 2. srpna. Jaký je průběžný stav nominační kandidátky a jaké jsou výhledy do budoucna? 

Po skončení poslední z disciplín strahovského republikového šampionátu bylo v kolonce splněných limitů 18 jmen, z nichž však pouze 17 mělo aktuální možnost startovat v Berlíně (viz splněné limity). Rozdílovým článkem byl oštěpař Vítězslav Veselý, který měl sice hozený limit ČAS, ale horší hodnoty než jeho kolega ze skupiny Petr Frydrych. A s národním kritériem může na MS odcestovat jak známo pouze jeden závodník či závodnice. Aby mohli jet oba, musí alespoň jeden z nich hodit za 81 metrů, což je limit IAAF. Ale vezměme si disciplíny postupně.

Sprinty
Z hladkých sprinterů není zatím v nominaci jediný, což je zřetelný ústupek od loňska, kdy jsme měli v olympijském „ohni“ hned tři. Jenže stovkař Lukáš Milo je zraněný a jeho kolegové z delších tratí zatím na loňskou výkonnost nedosáhli. Jiřímu Vojtíkovi chybí na dvoustovce 17 setin, Rudolfu Götzovi na čtvrtce více než půl vteřiny. Oba jsou však ve svých disciplínách nominaci nejblíže, zvláště poté, co se Vojtíkův konkurent a lídr tabulek Vojtěch Šulc zranil. Na stovce dosáhl nejlepšího času zatím Jan Schiller, jeho 10.38 je o desetinu horší, než by byl potřeboval. A i jeho na MČR trápily svalové problémy.
Ženským hladkým sprinterkám je pak Berlín ještě vzdálenější. Kateřině Čechové chybí na stovce 35 setin a tabulkám delších tratí vévodí překážkářky, což o něčem vypovídá. 
Překážkáři jsou v nominaci hned tři. Lucie Škrobáková má na MS finálové ambice na 100 m př., stejně tak Zuzana Hejnová  na trati 400 m př.  O cílech Petra Svobody na stodesítce bude možné mluvit až podle toho, jak se mu podaří vyléčit svalové zranění. Že by jejich řady však někdo rozšířil, to se jako příliš pravděpodobné nejeví. Asi nejblíže k tomu má vícebojařka Jana Korešová, která na 100 m př. běžela čas horší limitu o 32 setin.  Stanislav Sajdok zaostává na 110 m př. o skoro 4 desetiny, Josefu Prorokovi chybí na čtvrtce překážek bezmála vteřina.

Běhy
Čest běžců zachraňují především půlkaři. Lenka Masná už dokázala limit splnit, Jakubu Holušovi chyběly pouhé 2 setiny, což je manko, které určitě je v jeho silách smazat. S přibývající délkou trati se pak vzdaluje i šance, že by Česko v bězích někdo reprezentoval. Výjimku snad tvoří pouze stýpl, kde Marcele Lustigové chybělo k limitu ČAS sedm vteřin.

Skoky
Skokané tvoří tradičně jeden z opěrných pilířů národního týmu a Berlín zřejmě nebude výjimkou. I v této skupině disciplín však stále některá jména postrádáme. Ve výšce splnil Jaroslav Bába limit IAAF, což staví ostatní s ambicemi pro MS před povinnost skočit „pouze“ 228 cm. Jenže Svatoslavu Tonovi se poslední dobou příliš nedaří a nikdo další s takovou výkonností prostě není. To mezi ženami vyhlíží situace nadějněji a bylo by to ještě lepší, kdyby Iva Straková povýšila svůj limit ČAS na kriterium IAAF. Pak by tu byla výzva 192 cm, na kterou by mohla slyšet buď po zranění se vracející Barbora Laláková či oddílová kolegyně Strakové Oldřiška Marešová. 
U tyčkařů je manko asi největší. Ze silné čtveřice nemá žádný z limitů zatím vůbec nikdo. Na druhou stranu je pravda, že právě zástupci této disciplíny prosluli plněním limitů systémem „last minute“. Zatím byl nejblíže splnění úkolu finalista loňských OH Jan Kudlička s 555 cm.
V ženské tyči je na listině kandidátů MS ještě nedávno relativně nečekaná dvojice. Jiřina Ptáčníková však přes zimu prodělala velký výkonnostní vzestup a může být v klidu coby majitelka limitu IAAF. To Romana Maláčová, která do nominace nakročila zatím jako poslední ze všech, ještě balit nemůže. Aktuálně drží limit ČAS, na který už útočila po těhotenství se vracející Pavla Rybová. Nemluvě o rekonvalescentce Kateřině Baďurové, která ještě nezačala skákat.
V dálce už má jisto Roman Novotný, vytrvale se k němu snaží připojit Štěpán Wagner. Daleké skoky však dosud bohužel přešlapoval. Zranění kotníku zhatilo nadějný rozjezd Denisy Rosolové a zůstává otázkou, zda se bronzová z HME v Birminghamu stihne dát do kupy natolik, aby se nominovala.
U trojskoku má vzhledem k Berlínu smysl mluvit pouze o Martině Šestákové, která byla na MČR několikrát opravdu blízko požadovaným 14.10 m. Nakonec chybělo pouhých 6 cm.

Vrhy
Vrhačů je zatím v nominaci nejvíce – šest. V kouli drží dobrou pozici Antonín Žalský, který má sice „jen“ limit ČAS, ale od druhého v tabulkách, Remigia Machury, jej dělí více než 60 cm. Mezi ženami Jana Kárníková zatím nepřehodila 17 m a to potřebuje ještě 4 decimetry navrch.
V mužském disku se zatím neopakuje loňská tahanice mezi Janem Marcellem a Liborem Malinou o OH. Malina nezávodí a Marcel dosud za loňskou výkonností zaostával. Nejblíže limitu tak byl Miroslav Pudivítr, jemuž chyběl metr a 8 cm. Mezi ženami má jistotu Věra Cechlová, žel nikdo další v dohledu.
Bedekr o Berlínu už mohou shánět kladiváři Lukáš Melich a Lenka Ledvinová, hůře už na tom jsou jejich loňští velcí vyzyvatelé. Jak zkušený Pavel Sedláček, tak juniorská vicemistryně světa i Evropy Kateřina Šafránková mají zatím k limitu dost daleko.
Z vrhů zbývá oštěp. Problematiku toho mužského jsme zmínili v úvodu, jen dodejme, že v záloze za oba limitáři ČAS je stále „nebezpečný“ Miroslav Guzdek. A v ženském se stále nedaří připojit Jarmile Klimešové k Barboře Špotákové. Její letošní maximum mělo hodnotu 57.88, potřebovala by přidat ještě alespoň metr a 12 cm. 

Víceboje, chůze a štafeta
Víceboje letos vypadají monotematicky. Jasný je Roman Šebrle, že by někdo přibyl, je spíše zbožné přání, byť ne zcela nereálné. Pomoci by mohla atmosféra nadcházejících univerziád či ME do 22 let.
V chůzi už je de facto hotovo. Jediným jménem zůstává již od března Zuzana Schindlerová.
Ze štafet pak měla největší ambice ta mužská na 4x100 m. Její nadějný rozjezd však zkomplikovalo zranění Vojtěcha Šulce a pozměněné sestavě se dosud na limit dosáhnout nepodařilo. A je otázkou, zda se ještě nějaká šance naskytne.
 
Tak nějak vypadá průběžná bilance měsíc a kousek před koncem nominace. Je tedy dost času, aby se národní tým pro MS patřičně rozrostl, což by bylo žádoucí. „Přál bych si ještě takových deset jmen,“ vyhlíží další adepty šéftrenér Václav Fišer. 

Adam Pražák

Vytisknout