přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

12. ledna 2011, 13:54

Atleti na síti II

V této rubrice jsme se už sebeprezentací atletů na internetu zabývali, před třemi lety však bylo mnohé jinak. Především kdo a jakým způsobem se prezentuje se do značné míry proměnilo. Nadále však platí, že podchytit vše v jednom článku je zhola nemožné. A tak jsem se v Tématu týdne snažil ulovit alespoň ty největší světové i domácí ryby.

Připomeňme si, co bylo jiné na začátku roku 2008? Svět ještě pořádně neznal jméno Usain Bolt, královnou atletického světa byla Jelena Isinbajevová. Mnozí, o kterých jsme tehdy psali opustili roli závodníků, třeba jako výškař Stefan Holm. Být v kontaktu s fanoušky je nyní mnohem snazší – i proto, že se naplno rozvinuly fenomény Facebook a Twitter. A také technické možnosti webový stránek jsou jistě jinde. Z našeho „atletického“ pohledu však zůstává zásadní prostý informační obsah a zejména jeho pravidelná aktualizace.

Bolt vs. Isi
Usain Bolt to je fenomén, který dávno přesáhl hranice atletického, ba snad i sportovního světa. Měl by tedy udávat tón i pokud jde o webovou prezentaci. Co do obsahové, ale i formální stránky je třeba uznat, že tým kolem jamajského Bleska odvedl velmi dobrou práci. V přehledném menu najdete vše podstatné, co byste o Boltovi rádi věděli. Můžete si přečíst, co o něm říká jeho trenér, poslechnout si oblíbenou „hudbu šampiona“ a pak se rovnou přihlásit do Boltova fanklubu.
Ale abych jen nechválil, kupříkladu poslední zpráva pochází ze září minulého roku, kdy „mistr“ zavítal do Austrálie. Snaha dát každé stránce webu jinou fotku jako pozadí je jistě pěkná, ale každé kliknutí tak znamená dvou, třívteřinové čekání. Musíte být hodně velký fanda, vydržíte-li projet všechny kolonky (já jsem, přiznávám, odpadl asi v polovině).

Boltovy stránky stojí určitě za to, přesto je třeba říct, že takový web Jeleny Isinbajevové je možná i zastíní. Přestože už Ruska není nejzářivější hvězdou ženské atletiky – hlavní část sezony pauzírovala a dávala se dohromady po nezdarech na venkovním a posléze halovém MS – její stránky jedou alespoň jednu novinku měsíčně. Málo vídanou věcí je kromě ruštiny a angličtiny také čínská verze. Jistě jde o úlitbu štědrému sponzorovi, ale proč nemít fandy i v Číně?

Atleti roku 2010
Nikdo nezlomil za poslední sezony tolik rekordů jako Bolt a Isinbajevová. Současnými vládci, korunovanými světovou asociací pro minulý rok, jsou však David Rudisha a Blanka Vlašičová. Fandy dvojnásobného světového rekordmana na osm set metrů musím zklamat. Keňan vlastní stránky nemá, a tak se při hledání informací musíte spokojit s profilem na Wikipedii  a v touze po kontaktu si můžete vybrat jednoho z Davidů Rudishů na Facebooku a třeba se s ním „spřátelit“. Jestli je „pravý“ ten, který má přízvisko pravý (Real), anebo ten druhý, nevím.

Lépe je na tom chorvatská výškařka. Její stránky možná nejsou promakané tolik jako ty předešlé zmíněné, ale to základní čtenáři poskytují. Nutnost anglické verze vedle rodného jazyka sice ztěžuje aktualizaci, přesto Blanku neomlouvá, že výčet jejích největších úspěchů končí v roce 2008 a statistika za minulou sezonu také ještě není dotažená.
Ti, kteří chtějí vědět, jak vysoko ve svých úspěších staví Vlašičová svůj triumf v Barceloně, musí nutně na chorvatskou verzi. Jen mám upozornění pro ty, kteří by se odhodlali k prozkoumání dalších kolonek. Sekce „Natjecanja“ neobsahuje videa Blančiných tanečků, nýbrž prostý přehled výsledků na jednotlivých závodech.

Své stránky si zatím nepořídil ani evropský atlet roku Christophe Lemaitre. Takovým nekorunovaným králem je Andreas Thorkildsen, jeho vcelku prosté, ale aktualizované stránky obsahují i zajímavou sekci videí. Pozor, zobrazit nejdou ve všech prohlížečích, například ne v Mozille.

Češi na síti
Oslím můstkem se dostáváme k českým atletům, jimž zdá se právě oštěp jde v posledních letech k duhu. Bohužel, nejzářivější domácí hvězdu Barboru Špotákovou volně na síti nenajdeme. Nanejvýš se musíme spokojit s neoficiální fanouškovskou stránkou na Facebooku. To Roman Šebrle své stránky má, byť obsahově trochu strohé. Z top desítky mají aktualizované stránky Zuzana Hejnová, Petr Frydrych, Lenka Masná.

V rámci webů svých skupin se „skrývají“ Denisa Rosolová s Eliškou Klučinovou – „Rychlý holky“, Petr Svoboda – „svobodagroup“ a objev roku Josef Prorok – „Prostě dobrý“. Podobně najdeme juniora Pavla Masláka najdeme na Facebooku ve fanouškovské skupině „Tréninková skupina Dalibora Kupky“.  Na prezentaci svých atletů prostřednictvím loni rozjetých stránek pracuje také manažerská skupina Top Athletics.

Vytisknout