Jak uspěli atleti ve "Sportovcích roku" za hranicemi?

Koncem každého roku probíhá v mnoha zemích vyhlášení nejlepších sportovců. Ani letos se v nich neztratili zástupci a zástupkyně královny sportu. Jak si tedy atleti vedli v konkurenci jiných sportů v rámci těchto anket? To se dozvíte v Tématu týdne.

Evropa

Polsko

Naši severní sousedi se mohou pochlubit silnou atletickou tradicí. Proto není překvapením, že se polskou sportovkyní roku stala Anita Wlodarczyková, která neokusila již druhou sezónu po sobě hořkost porážky. Vyhrála olympiádu i mistrovství Evropy a dvakrát dokázala vylepšit hodnotu světového rekordu v hodu kladivem až na 82.98. Mezi muži skončil druhý diskař Piotr Malachowski, letošní mistr Evropy, stříbrný medailista z olympijských her a vítěz Diamantové ligy.

Rakousko

U našich jižních sousedů dominují zimní sporty. Přesto se dočkala úspěchu i atletika. V ženské kategorii se umístila na druhém místě vícebojařka Ivona Dadičová. Nejlepší závod sezóny prožila na mistrovství Evropy, odkud si odvezla bronzovou medaili ze sedmiboje a součtem 6408 bodů vylepšila národní rekord.

Belgie

Belgickou sportovkyní roku byla vyhlášena další vícebojařka a tou je olympijská vítězka v sedmiboji Nafissatou Thiamová. Teprve dvaadvacetiletá atletka si dokázala při olympijském závodě vylepšit osobní rekord o 300 bodů až na 6810, čímž posunula hodnotu belgického historického maxima a radovala se ze zlaté medaile. Při tomto vítězném závodě navíc zaznamenala nejlepší výškařský výkon historie v rámci sedmiboje, když se úspěšně přenesla přes 198 centimetrů.

Portugalsko

Druhé místo v anketě portugalského sportovce roku mezi ženami získala trojskokanka Patricia Mamonaová. Letos se stala poprvé v kariéře mistryní Evropy, když ovládla finále v Amsterdamu v novém národním rekordu, který později ještě vylepšila na olympijských hrách na 14.56, což jí pod pěti kruhy stačilo na šesté místo.

Bulharsko

V Bulharsku anketě dominovaly atletky. Celkové pořadí ovládla výškařka Mirela Demirevová. Ta prožila v roce 2016 životní sezónu, když si nejprve vyskákala na evropském šampionátu stříbro a stejný cenný kov si na krk pověsila i na olympijských hrách. Hned za ní se umístila sprinterka Ivet Lalovová, které se zadařilo hlavně v Amsterdamu, kde byla stříbrná na stovce i na dvojnásobné trati.

Albánie

Sportovkyní roku v této balkánské zemi se stala stýplařka Luiza Gegaová, které se zadařilo zejména na evropském šampionátu v Amstedamu, kde si doběhla pro stříbrnou medaili v novém národním rekordu své země. Mezi muži se umístil na třetí příčce dálkař Izmir Smajlaj, devátý muž evropského finále v nizozemské metropoli.

Chorvatsko

Také v Chorvatsku byly zástupkyně královny sportu úspěšné. Sportovkyní roku se stala diskařka Sandra Perkovičová. Suverénka své disciplíny zůstala v roce 2016 neporažena. Dvakrát se dostala přes sedmdesát metrů. Vyhrála jak mistrovství Evropy, tak i olympijské hry a k tomu ještě přidala triumf v Diamantové lize s plným počtem bodů, což se letos žádnému jinému atletovi nepodařilo. Druhá se pak umístila oštěpařská kometa tohoto roku Sara Kolaková, která nejprve překvapila bronzovou medaili na mistrovství Evropy a o několik týdnu později šokovala prvenstvím v olympijském finále.

Černá hora

Černohorskou sportovkyní roku byla vyhlášena teprve devatenáctiletá diskařka Kristina Rakočevičová, která ovládla mistrovství světa juniorů v Bydhošti v této disciplíně.

Srbsko

Výčet balkánských států zakončujeme Srbskem, kde se radovala z vítězství dálkařka Ivana Španovičová. V letošním roce dokázala vyhrát evropský šampionát a na olympiádě si vyskákala bronz v novém národním rekordu 708 centimetrů. Skvělou sezónu završila ziskem diamantové trofeje.

Amerika

Kanada

Že je tato severoamerická země kolébkou hokeje se potvrdilo i při tamějším vyhlašování sportovce roku, kterou opanoval Sidney Crosby. O to větším úspěchem je druhé místo mladého sprintera Andre de Grasseho, který si z Ria odvezl hned tři cenné kovy. Na dvoustovce nestačil pouze na hvězdného Bolta a bronz vybojoval na stovce i se svými kolegy ve štafetě na 4x100 metrů.

Kolumbie

To Kolumbie má zase silnou cyklistickou tradici. Přesto se umístila na druhé příčce trojskokanka Caterine Ibargüenová. Suverénka této disciplíny posledních let sice přišla v jednom závodě o svou několik let trvající neporazitelnost, ale na olympijských hrách kralovala a s přehledem si zajistila i vítězství v celkovém pořadí Diamantové ligy.

Venezuela

Ještě úspěšnější byla v domácí anketě další trojskokanka Yulimar Rojasová. Jednadvacetiletý objev letošní sezóny se v březnu radoval z titulu halové mistryně světa a v Riu pak nestačila pouze na Caterine Ibargüenovou. Poprvé v kariéře se dokázala dostat přes patnáct metrů, když skočila v Madridu 15.02.

Afrika

Burundi

Půlkaři kralovali sportovcům této země v srdci Afriky. Mezi muži zvítězil Antoine Gakame. Muž, který si doběhl na halovém světovém šampionátu v Portlandu pro stříbrnou medaili v závodě na 800 metrů. Ženskou kategorii opanovala Francine Niyonsabaová, která se v Portlandu stala dokonce halovou mistryní světa na půlce a na stejné distanci vybojovala i stříbro na olympijských hrách. Národní rekord své země v letošní sezóně vylepšila na skvělých 1:56.23.

Pobřeží slonoviny

Západoafrické země mají hlavně sprinterskou tradici, což se potvrdilo i letos. Nejlepší sportovkyní Pobřeží slonoviny se stala sprinterka Marie Josee Ta Louová, který v Riu zůstala v obou nejkratších sprintech těsně pod stupni vítězů. V Durbanu se stala mistryní Afriky na dvoustovce a k tomu ještě přidala dva bronzy (100 m a štafeta na 4x100 m). Mezi muži obsadil druhé místo Ben Youssef Meité, jenž obsadil na olympijských hrách v Riu šesté místo na stovce v novém národním rekordu 9.96. Pro letošní rok je i africkým mistrem na stovce.

Asie

Čína

Asijská sportovní velmoc patří na olympijských hrách vždy k nejsilnějším výpravám. I zde měla atletika mezi nejlepšími své zastoupení. V kategorii žen se umístila na druhé příčce chodkyně Liu Hong, která po loňském titulu mistryně světa dokázala získat zlato i na hrách v Riu.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík