přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

14. října 2008, 13:50

Anketmánie začala v Evropě

Volba Atleta Evropy odstartovala začátkem října tradiční seriál ocenění, která čekají sportovce za jejich účinkování v uplynulé sezoně. Z českého pohledu je relevantní zabývat se samozřejmě domácí anketou, ale díky Barboře Špotákové i Světovým atletem roku, který bude vyhlášen v listopadu při Gala v Monaku. Vše pak zakončí lednové vyhlášení Sportovce roku, kde budou tuzemští atleti poměřeni s kolegy z jiných sportů. Jaká je historie zmíněných anket, jaká mají pravidla, či zda můžete do jejich výsledků promluvit i vy? O tom je následující Téma týdne.

Atlet Evropy
Prvního října přišla zpráva, že se evropskou atletkou roku 2008 stala podruhé v kariéře ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová. Sběratelka světových rekordů tak zopakovala své vítězství z roku 2005 a na trůnu Starého kontinentu vystřídala chorvatskou výškařku Blanku Vlašićovou, která anketu ovládla vloni. Současně se jménem vítězky byla zveřejněna i jména 19 dalších atletek, které skončily v pořadí hned za Isinbajevovou a české fanoušky jistě potěšilo druhé místo Barbory Špotákové.  Celé pořadí zde.  O den později bylo obdobně zveřejněny výsledky mužské kategorie, kterou vyhrál norský oštěpař Andreas Thorkildsen (pořadí zde). Oba Atleti Evropy si přeberou svá ocenění Waterford Crystal 18. října při konventu EAA v Amsterdamu.  
Nejlepší atlet Starého kontinentu se volí nepřetržitě od roku 1993. V současné podobě se na výsledku rovnoměrně podílejí preference čtyř skupin – veřejnost prostřednictvím hlasování na stránkách EAA, novináři, členské federace z rodiny EAA a expertní tým. Hlasy každé ze skupin se do celkového výsledku promítnou jednou čtvrtinou. Okruh atletů, z nichž bylo možné vybírat, sestavili odborníci s tím, že z každé disciplíny byl nominován jeden (jedna) nejlepší Evropan na základě výsledků v sezoně a především na olympiádě. Jedinou výjimku tvořila výška žen, kde se v nominaci objevily hned dvě atletky – Tia Hellebautová a Blanka Vlašićová.
Vloni byla otevřená nová kategorie nazvaná Vycházející hvězda, která se zaměřuje na mladší sportovce do 22 let. Systém volby je totožný s hlavní kategorií. Vítězi premiérového ročníku byli Jessica Ennisová a Andrew Howe, letos je vystřídali juniorští mistři světa Rafael Holzdeppe a Stefanie Twellová.
Nejen atleti se však dočkali ocenění. Dostalo se i na tři výzkumné projekty, jejichž autoři obdrží 2008 European Innovation Awards za příspěvek k rozvoji sportu.

Český atlet
Domácí obdoba ankety je naplánována na 8. listopad. Obdobně jako v loňském roce bude vyhlášeno deset nejlepších atletů České republiky za rok 2008 v kategoriích Atlet roku, junior, objev a trenér roku. Se žádostí o zaslání anketních hlasů bylo osloveno více než 200 odborníků z řad novinářů, trenérů a funkcionářů. Hlasování bude uzavřeno 22. října. Ještě před vyhlašováním bude známo složení desítky nejlepších v hlavní kategorii. Konkrétní pořadí však zůstane tajemstvím až do slavnostního večera v hotelu Ambasador. 

Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962. Přerušena byla tato anketa pouze jednou. Stalo se tak v roce 1969. Ve své pětačtyřicetileté historii prošla anketa Atlet roku v tehdejším Československu a později v České republice řadou změn týkajících se soutěžních kategorií. V roce 1997 vznikl systém kategorií, který je praktikován dosud. Mezi dosavadní vítěze této prestižní ankety Atlet roku České republiky patří Jan Železný, který jí kraloval v letech 1993 až 1996 a v letech 2000 - 2001, Tomáš Dvořák (1997, 1999), Šárka Kašpárková (1998) a Roman Šebrle (2002-2006). Vloni se na trůn poprvé posadila Barbora Špotáková, která je favoritkou i letos. 

Světový atlet
Výsledky z kontinentální ankety ledacos naznačují i směrem k obdobnému hlasování na celosvětové úrovni. To organizuje IAAF a veřejnost do něj může do neděle 9. listopadu promluvit prostřednictvím internetových stránek www.iaaf.org. K dispozici je v každé kategorii desítka, kterou vybrala skupina expertů. Pro letoční rok byli vybráni (v abecedním pořadí):
 
Muži
Kenenisa Bekele                     ETH
Usain Bolt                                JAM
Bryan Clay                              USA
Haile Gebrselassie                  ETH
LaShawn Merritt                      USA
Dayron Robles                        CUB
Irving Saladino                        PAN
Andrey Silnov                          RUS
Andreas Thorkildsen               NOR
Samuel Wanjiru                       KEN


Ženy
Veronica Campbell-Brownová      JAM
Tiruneš Dibabaová                      ETH
Gulnara Galkinová-Samitovová      RUS
Jelena Isinbajevová                   RUS
Pamela Jelimová                        KEN
Françoise Mbangoová                  CMR
Barbora Špotáková                 CZE
Valerie Viliová                               NZL
Blanka Vlasićová                          CRO
Melaine Walkerová                       JAM    

Volit je možno tři kandidáty z každé kategorie. Takto získané hlasy budou mít váhu 30%, zbylými 70 % se zhodnotí názor členů tzv. rodiny IAAF, kam mj. patří zástupci jednotlivých svazů, které mezinárodní asociaci tvoří. Trojice mužů a žen s největším počtem hlasů se dostane do “finále”, o vítězích bude rozhodovat speciální komise Mezinárodní atletické nadace, pod jejíž hlavičkou se anketa pořádá. Vyhlášení bude v rámci Světového atletického gala 23. listopadu v Monaku.
Vedle hlavních kategorií by mělo být předáno ocenění i za celoživotní přínos, výjimečný výkon atleta mladší věkové kategorie ad.
Světový atlet roku je vyhlašován od roku 1988, vloni se jím stali Meseret Defarová a Tyson Gay.
  
Stejný záběr a obdobnou prestiž jako “oficiální” světový atlet roku má anketa renomovaného amerického časopisu Track and field news. Výsledky hlasování odborníků z různých zemí by se měly objevit v lednovém vydání tohoto atletického měsíčníku s šedesátiletou tradicí.  

Sportovec ČR
10. ledna 2009 by měl být oznámen nejlepší sportovec, kterého v současné době má podle mínění sportovních novinářů Česká republika. Hlasování členů KSN (Klubu sprotovních novinářů) je dvoukolové, v tom prvním se vybírá okruh oceněných (desítka nejlepších jedinců napříč sporty a tři kolektivy), v tom druhém konkrétní pořadí. Loňskou vítězkou ankety, která už za sebou bude mít čtyři desetiletí, se stala rychlobruslařka Marina Sáblíková. Špotáková skončila druhá a i letos má jistě šanci na čelní umístění. Možná dokonce úplně to nejčelnější. Uvidíme v lednu.

Vytisknout