přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Téma týdne

6. října 2010, 19:12

„Ostrava 2011“ vypukne za tři čtvrtě roku

Přípravy evropského šampionátu do 23 let na vítkovickém Městském stadionu nabírají na obrátkách. V příštích dnech už se přiblíží vrcholná atletická akce na českému území napřesrok na méně než devět měsíců. V minulém týdnu organizační výbor odtajnil ambasadorku, maskota i hymnu mistrovství. V Tématu týdne se vrátíme také o dva měsíce zpět a připomeneme si, s kterým úspěšným atletem z Barcelony se můžeme setkat v červenci příštího roku v Ostravě.

O průběhu příprav na šampionát jsme vás již informovali, loni na podzim o spuštění webu, stejně jako o plánovaných rekonstrukcích zázemí – především zásadních věcech jako stadionu a ubytování. Teď už má Ostrava 2011 i své důležité symboly.

Tváří ME Rosolová
Jako ambasadorku vybrali pořadatelé Denisu Rosolovou, jež reprezentuje řadu úspěšných českých atletů na tomto ME. Pod dívčím jménem Ščerbová získala před třemi lety v maďarském Debrecínu titul vicemistryně Evropy do 23 let, čímž zakončila úspěšnou mládežnickou kariéru započatou účastí v pouhých patnácti letech na dorosteneckém MS v roce 2001.

Někdejší dálkařka, vícebojařka a nyní čtvrtkařka je navíc úzce spjata s regionem, narodila se v Karviné, s atletikou začínala v Orlové ve 12 letech a sbírat medaile začala pod vedením Aleše Dudy právě ve Vítkovicích. Ačkoli už nyní přesídlila do Prahy a přijala příjmení manžela – tenisty Lukáše Rosola, ráda se do Ostravy vrací a teď k tomu bude mít další důvod. „Když tahle nabídka ze strany organizačního výboru přišla, vůbec jsem neváhala. Beru to opravdu hodně prestižně,“ prozradila Rosolová.

O dobré volbě nepochybuje ředitel organizačního výboru ME Oldřich Zvolánek. „Pevně věříme, že Denisa bude tím správným ambasadorem. Je to inteligentní a příjemná mladá žena, která by nám mohla pomoci třeba i v kontaktu s potencionálními partnery, ale hlavně pak v propagaci našeho evropského šampionátu v očích široké veřejnosti i mezi samotnými atlety, kteří by se v Ostravě měli představit,“ vypočítává pozitiva Zvolánek. Sama Rosolová ještě neví, co ji konkrétně čeká, připravena je však téměř na vše. „Cokoliv budou pořadatelé potřebovat, ráda vyhovím. Těším se na to, že budu téhle veliké akci opravdu blízko,“ prohlásila členka úspěšné trenérské skupiny Martiny Blažkové.

Maskotem pravěký lovec/lovkyně
Při výběru maskota se organizátoři inspirovali v historii města. Na kopci Landek u Petřkovic, jenž je součástí Ostravy, byla nalezena soška, která dostala obdobné místní pojmenování jako asi nejznámější Venuše z Věstonic. „Narozdíl od jiných unikátních nálezů pravěkých Venuší vyobrazuje ta Petřkovická štíhlou mladou ženu, prostě atletku,“ uvedla koordinátorka mistrovství Šárka Mokrá. Spolu s myšlenkou prehistorického lovu, při němž se běhalo, překonávalo překážky a házelo oštěpem, to pořadatele přivedlo na ztvárnění maskota tímto způsobem. „Ostrava je historicky významnou oblastí velkých evropských civilizací severského typu a pravěké civilizační centrum Evropy,“ upozornila na další souvislost Mokrá.

Maskot dostal posvěcení i od pověřující organizace, Evropské atletiky, a tak může směle vyrazit na cestu do světa prostřednictvím rozličných propagačních materiálů. Jak jste si mohli všimnout, jediné, co mu zatím chybí, je jméno. To plánují Ostravští vybrat ve veřejné soutěži.

Hymna – „To Be Athletic“
Zatím ji znají uši několika novinářů, ale brzy by ji měl slabikovat kde kdo. Řeč je o hymně nazvané To Be Athletic, kterou nahrála kapela The Love Songs Orchestra a nazpívali členové nově vzniklé skupiny El Rey. „Věříme, že tento chytlavý song se lidem velice brzy vryje do jejich paměti, a když pak kdekoliv zazní, každý pozná, kterou akci provází,“ naznačuje optimální vývoj Šárka Mokrá. Autor písně Tomáš Průša se při jejím psaní prý inspiroval pohledem ze své oblíbené kavárny na ulici, na níž mladík, který zdrhá revizorovi, „předvádí“ atletické disciplíny v praxi.

Barcelonští medailisté v Ostravě?
Mezi standardní dospělou konkurencí se na mistrovství Evropy dokázala prosadit slušná řádka atletů, kteří ještě příští rok budou moci závodit na ME do 23 let. Dokazuje to deset medailí z Barcelony, z nichž hned pět je nejzářivějších. Nejvýraznější podíl na celé sbírce má francouzský sprinter Christophe Lemaitre, jenž se stal se třemi tituly dokonce největší osobností šampionátu – a v tomto týdnu také Atletem roku Evropy. Pozlatili se také chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, jež byla zvolena za vycházející hvězdu kontinentu, a ruský chodec Stanislav Jemeljanov na dvacítce. Jeho kolegyně z disciplíny a krajanka Anisia Kirdjapkinová našla pouze jedinou přemožitelku.

Barcelonským individuální stříbrem z dvoustovky se může pochlubit rovněž Jelizaveta Bryzginová, která k tomu připojila ještě i štafetové zlato na 4x100 metrů. Bronz přidali francouzský trojskokan Teddy Tamgho, polský půlkař Adam Kszczot a v ázerbájdžánském dresu také na pětce Hayle Ibrahimov. Zůstává samozřejmě otázkou, zda se všichni do Ostravy vydají, v Barceloně však byla řada dalších vysoce postavených finalistů: Jen těsně pod stupni vítězů se umístili ruský čtvrtkař Krasnov, rumunská kladivářka Perieová, pátí pak skončili německý koulař Storl a turecká vytrvalkyně Erdoganová.

Více o šampionátu, který proběhne od 14. do 17. července 2011, naleznete na stránkách akce: www.ostrava2011.com

Michal Procházka

Vytisknout