Zuzana Schindlerová

schindlerova_me22_2009_ip_b.JPG

Rodačka ze severomoravské Bašky Zuzana Schindlerová začala úspěchy sbírat v dresu pražského USK pod vedením Ivo Pitáka. Mezinárodní starty se přidaly záhy.

V sezoně 2007 obsadila Zuzka na ME do 22 let v maďarském Debrecínu šesté místo a na univerziádě v Bangkoku 13. V následujícím roce (2008) se dokázala nominovat na olympijské hry do Pekingu, v osobním rekordu 1:33:15 došla na 27. místě.

Sezonu 2009 začala jako tu olympijskou, splněným limitem pro vrchol dospělých. Jako atletka do 22 let však mohla pomýšlet i na vysoké umístění na mistrovství Evropy této kategorie v Kaunasu. "První kilometry se šly relativně pomalu, skupina se držela pohromadě, spíš jsme nechaly tahat soupeřky, které neměly moc šancí na medaile. Od poloviny tratě za to vzaly Rusky a začalo se to trhat," posala průběh Zuzka, která se na 14. km dokázala společně s pozdější vítězkou odpoutat od zbytku pole a vytvořit si na stříbrné pozici mírný náskok.

Později však výrazně zrychlila Běloruska Drabeniová a začala se spolu s nakonec bronzovou Šemjakinovou na českou závodnici dotahovat. "Zlobila opravdu hodně. Naštěstí však dostala třetí terčík a byla dvě kola před cílem diskvalifikovaná. V ohrožení byla i Šemjakinová, tak na mě pak radši už moc netlačila. Na vítězku jsem asi neměla, ta si s náma ostatníma dělala v podstatě co chtěla," doplnila Schindlerová, které úspěch dodal klid před mistrovství světa v Berlíně.

V německé metropoli vylepšila své umístění z Pekingu, když došla na 19. místě. "Vedro bylo horší než jsem čekala, nebyl to rychlý závod, přesto to bolelo. Je to vidět i na časech ostatních. V posledním kiláku jsem udolala čtyři holky, což mě potěšilo. Asi jsem z toho minima jak jsem cítila vytěžila maximum," shrnula Schindlerová. "Atmosféra tu byla výborná, nejlepší jakou jsem zažila," pochvalovala si. Při první účasti v desítce Atleta roku se umístila na osmém místě.

Rok 2010 začala Zuzka už skoro tradičně, splněným limitem na vrcholnou akci, tentokrát mistrovství Evropy. Kromě toho jí oblíbený závod v Lugano pomohl i k nominaci na květnový světový pohár v mexické Chihuahue, kde v těžkých podmínkách skončila sedmnáctá. Na ME v Barceloně však nebude vzpomínat v dobrém, na start ji nepustila angína.

V sezoně 2011 měla opět zdravotní potíže při obou vrcholech v Asii. Na univerziádě v Šen-čenu skončila jedenáctá za 1:42:03, o několik dní později na MS v Tegu 34. s časem 1:39:57. Trápení se zraněními neopustily Zuzku ani v roce 2012, kvůli vracejícím se komplikacím s nohou přišla o účast na olympiádě.