přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Vladimíra RackováVladimíra Racková

Zkušená diskařka Sparty Praha Vladimíra Racková měla hned v počátcích své atletické dráhy nejistou sportovní budoucnost. „Když jsem vyšla základní školu, lékaři mi říkali, že kvůli problémům se zády je vyloučeno, abych dělala vrcholový sport,“ vzpomíná účastnice tří olympiád a čtyř světových šampionátů. Na rady lékařů však Vladimíra nedala a na střední škole v Hranicích se odhodlala znovu přijít na atletický stadion. „Bylo to jen moje rozhodnutí,“ vysvětluje Racková, která dva roky v Hranicích trénovala pod vedením trenéra Moudrého. Od začátku směřovala rodačka z Opavy k disku, který si také sama vybrala.

„Samozřejmě, že jsem zkoušela vrhat koulí a házet oštěpem, ale disk mi byl odjakživa nejbližší,“ přibližuje Racková pozoruhodnou věrnost atleta jediné disciplíně.

Pod vedením slavných trenérů

Vladimíra byla ve středisku vrcholového sportu svěřenkyní Jaroslava Šmída a už v roce 1986 přestoupila do RH Praha k trenérovi Josefu Šilhavému, který vedl Rackovou šest sezon. Poté následovalo několikaleté intermezzo u trenéra Jaroslava Brabce, aby se Vladimíra v roce 2000 vrátila zpět k Šilhavému. Největší úspěchy své kariéry rozložila Vladimíra do dvou desetiletí. Atletický talent dokázala prodat už v roce 1985 na juniorském mistrovství Evropy, v letech 1993 a 2001 se probojovala do finále MS a v Mnichově 2002 postoupila až do užšího finále evropského šampionátu.

Rodina je na prvním místě

Ačkoli má rodinu, obětuje Vladimíra Racková atletice hodně ze svého soukromí. Na tréninky dojíždí daleko, spoustu času věnuje atletice i o víkendech. Rodina však pro diskařku představuje prioritu: „Sportovní záležitosti podřizuji rodině. Podle ní si určuji trénink. Ráno musím vstávat dřív, odpolední fázi přizpůsobuji dětem,“ popisuje Vladimíra.

Vytisknout