přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Svatoslav TonSvatoslav Ton

Brněnský rodák Svatoslav "Sváťa" Ton patří k nejzkušenějším českým výškařům přelomu 20. a 21. století. S atletikou začínal v roce 1987 v Brně, od roku 1998 byl dva roky v pražském USK, na chvíli zase v Brně a poté v pražské Dukle, kde jej připravuje trenér Jaroslav Kovář. Z let 1996 a 1997 má také pěkné osobní rekordy z dálky a trojskoku, je to však specialista čistě na výšku.
Poprvé reprezentoval v roce 1995 na evropském šampionátu juniorů, ale mnohem výrazněji na sebe upozornil o rok později, kdy na MSJ v Sydney vybojoval stříbrnou medaili za 221 centimetrů. "Jsem moc spokojený. Ve startovní listině bylo 13 skokanů s výkony přes 220 cm, z toho mě trochu mrazilo," řekl tehdejší trenér Stanislav Joukal.

Následovaly další akce; světové a evropské juniorské šampionáty, univerziáda. První reprezentací Svatoslava Tona mezi muži bylo halové mistrovství Evropy ve Vídni 2002. Dostal se do finále, ale 220 cm stačilo jen na 10. místo. V letní sezoně se konalo ME pod otevřeným nebem v Mnichově, i zde byl Sváťa ve finále a tentokrát mu 225 cm stačilo na místo šesté. "Má formu. ale nemůže se zbavit staré chyby - blízkého odrazu. Měl by se dostat o jednu stopu dál," viděl hlavní nedostatek trenér Jaroslav Kovář.

Vrcholným snem každého sportovce jsou olympijské hry. Ty v Aténách 2004 Sváťa absolvoval a obsadil na nich osmé místo. Mohlo to být lepší, ale výškař si na čisté rovině natrhl vaz na chodidle. A z krátkého rozběhu skočil dva pěkné výkony. "Kdyby mohl jít celý rozběh, mohlo to být zajímavé," řekl trenér Kovář.

V roce 2005 skončil na HME sedmý. Svatoslav Ton se přes 2.30 ani na třetí pokus nedostal a výkonem 2.27 metru skončil na konečné sedmé pozici. "Letos se všichni utrhli, skáčí jak blázni. Loni na halovém mistrovství světa stačilo 225 na medaili," konstatoval Ton, "musím být taky někde jinde a připravit se ještě líp." V letní sezoně se mu v Helsinkách na MS nepodařilo postupit z kvalifikace do finále, ale spravil si chuť na mítinku Zlaté ligy Weltklasse v Curychu, kde vyhrál za 228 centimetrů. "Je to pro mě příjemné překvapení. Po výpadku v Helsinkách jsem tu chtěl něco předvést," uvedl závodník pražské Dukly. "Řekl jsem si, že se dneska budu skákáním jen bavit a náramně jsem si to užil."

Rok 2006, halová sezona a HMS v Moskvě: I přes to, že pro postup do finále mužské výšky stačilo skočit 2.24 metru na první pokus, ani jeden z českých reprezentantů se z kvalifikace nedostal. Velké zklamání prožil především Svatoslav Ton, který skončil patnáctý. Dostal se pouze přes 2.20 metru, i když v této sezoně již dokázal překonat i 2.33. Poté, co nezdolal 2.24 metru ani na třetí pokus, si sedl sklesle na lavičku ve výškařském sektoru a pozoroval své soupeře. Okamžitě po skončení kvalifikace odešel do útrob stadionu, aniž by promluvil s novináři.
V letní sezoně obsadil na ME v Göteborgu Ton výkonem 227 cm dělené šesté místo. Bylo to ve stejném finále, v němž Tomáš Janků vybojoval stříbrnou medaili za 234 centimetrů.

O rok později (2007) v Birminghamu během HME neprošel Ton kvalifikací. Výkonem 223 centimetrů totiž obsadil dělené desáté místo. Na finále bylo přitom třeba skočit minimálně 227 cm. "Mrzí mě to neskutečně, myslel jsem, že mám formu," stěžoval si v mix zóně novinářům zklamaný svěřenec Jaroslava Kováře. "Rozhodil mě náběh, který je tu trochu z kopce. A navíc jsem s sebou neměl trenéra, to mělo taky vliv," zhodnotil nakonec situaci.
Na MS do Ósaky letěli tři čeští výškaři. Do finále se dostali dva, velké zklamání bylo vidět na třetím našem zástupci Svatoslavu Tonovi, který skočil na třetí pokus 226 cm, na 229 však ztroskotal. "Nevím, co k tomu říct. Je to prostě smůla. Dvakrát mi spadly vlastně skočené pokusy, přitom třetím mi fouklo do zad a dostal jsem se příliš blízko k doskočišti. Bohužel, už s tím nešlo nic dělat," popsal Ton rozhodující tři skoky na 229 cm. Cítil prý formu, "asi se trochu projevilo místní vedro": "Vyprchala ze mě jiskra, od 226 cm jsem do toho začal třískat více, než je zdrávo. Ale ty dva pokusy na 229 mě mrzí," litoval.

Na olympijskou sezonu 2008 nebude Sváťa vzpomínat v dobrém, trápení z haly si přenesl i ven a ani do Valencie na HMS, ani na OH do Pekingu se nedokázal probojovat. Rok 2009 začal úsilím o návrat na velkou soutěž, ale snad to způsobila psychologičnost hranice limitu pro turínské HME, nepovedlo se mu překonat 227 cm (zůstalo u 223), přestože ji několikrát velmi nadějně atakoval. Ještě méně se Sváťovi vedlo v létě, tabulky udávají jako maximum 215 cm. Začátkem 2010 ohlásil, že se dočasně přesouvá do dálkařského sektoru, jeho halovým maximem bylo 734 cm, pod otevřeným nebem se nezlepšil (719).

O pět let později se výškař, který se mezitím usadil na vesnici na jižní Moravě, objevil v pozici trenéra slovenského výškaře Bubeníka na HME v Praze.

Související články

Vytisknout