přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Štěpán Wagnerwagner_ms2009_ee_b.jpg

Nenápadný chlapík Štěpán Wagner působí možná odevzdaným dojmem, jako by mu scházela potřebná dávka sportovní motivace. Ve skutečnosti se ale rodilý Brňák dokáže vnitřně vyburcovat k výkonům na hranici vlastních možností, obzvlášť v důležitých závodech. To dokázal třeba v sezoně 2005, kdy ve vyrovnané domácí konkurenci vyhrál obě mistrovství republiky a všechna extraligová kola.

Na halovém šampionátu ve Stromovce přitom dosáhl osobního rekordu 7.96 metru a zajistil si letenku na mistrovství Evropy do Madridu.

Tam zatím sbíral cenné mezinárodní zkušenosti a skončil v kvalifikaci, v létě pak přišly další „velké premiéry“. Poprvé pokořil magickou hranici 8 metrů, když v Brně dolétl na značku 8.11 m. Na závodech však chyběl větroměr, a tak výkon nemohl být uznán jako regulérní. „To ten výkon znehodnocuje,“ připustil Wagner, „ale pro mě to byl nepopsatelný pocit.“

Na konci srpna reprezentoval Štěpán na Světové univerziádě v Izmiru a pro českou výpravu vybojoval osmé místo. „Mistrovství Evropy v Madridu i univerziáda jsou pro mě nezapomenutelné zážitky. Navíc se mi dařilo i mimo stadion, což je ještě důležitější,“ připomněl Štěpán zdárné ukončení vysokoškolských studií na VUT v Brně. Na stejné škole pokračuje v postgraduálním studiu.

Štěpán Wagner dává dost i studiu, dobře si uvědomuje, že atletika ho může živit jen dočasně. Možná proto pohlíží na své soupeře a konkurenty až nebývale vstřícně a vyloženě jim fandí. „Jsem rád, že u nás jde dálka zase nahoru, skvěle skáče Tomáš Pour, Jarda Voves, Roman Novotný. A samozřejmě Petr Lampart, to je mnohem lepší dálkař než já.“

S armádním mistrem světa z roku 2002 Petrem Lampartem se zná Wagner řadu let, dříve spolu závodili za brněnský univerzitní klub a v současné době oba oblékají dres Dukly Praha. „Je pro mě motivace s ním soupeřit, ale vycházíme spolu dobře a na závodech se vzájemně povzbuzujeme,“ shrnul Wagner vřelý vztah mezi tehdy nejlepšími dálkaři České republiky.

V sezoně 2006 unikla Štěpánovi možnost reprezentovat na ME o 11 centimetrů. Přesně tolik mu chybělo, aby splnil osmimetrový limit Českého atletického svazu. S červnovým výkonem z Kladna (789 cm) se alespoň zařadil do čela českých tabulek pro tento rok. V roce 2008 velmi usiloval o účast na OH, přes četná zranění předváděl velmi kvalitní výkony, limit mu však unikl. Chuť do další práce si spravil osmimetrovým skokem na závěr sezony.

Úspěch z konce předešlého roku si však nepřenesl pro halu 2009, smůla jako by Štěpána nadále provázela, vždyť zaostal za limitem pro HME výkonem 785 jen o 5 cm. Až v létě se mu podařilo konečně prolomit smůlu a osobním rekordem 815 cm se nominovat na MS v Berlíně. V tamní kvalifikaci se mu však nedařilo, nejdále skočil 768 cm. "Při prvním rozběhu mě chytila křeč do lýtka a už mě nepustila, kvůli čemuž jsem se nemohl pořádně rozběhnout. Stává se mi to docela často, ale v poslední době na to fungovalo magnesium. Dneska ne," litoval skokan, jenž si na šampionát vzal dovolenou z práce.

V sezoně 2010 se Štěpánovi nepodařilo probojovat se na HMS ani ME. V roce 2011 se kvalifikoval na halové mistrovství Evropy do Paříže, kde skončil šestnáctý se 762 cm. V létě svůj nominační výkon 794 nezlepšil. V hale 2012 se dostal nejdále na 765 cm. V hlavní části sezony si Štěpán vylepšil osobní rekord na 821 cm a dostal se na oba vrcholy. Výraznejšího úspěchu však nedosáhl: při Evropě v Helsinkách skončil 18. (780), v Londýně při olympijské premiéře to bylo ještě o něco slabší (750). V roce 2013 se na vrchol do Moskvy neprobojoval, skočil nejlépe 756 cm, podobně jako v sezóně 2014 do Curychu s maximem 764. V sezóně 2015 Štěpán závodil pouze v hale, kde předvedl nejlépe 748.

FOTOGALERIE

Vytisknout