přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Štěpán JanáčekŠtěpán Janáček

Zlomovou sezonou pro někdejšího vícebojaře Štěpána Janáčka byl rok 2002. Nejprve vytvořil vynikající národní rekord, když při extraligovém kole v Praze na Julisce překonal 576 cm. Tento výkon však vydržel na výsluní českých rekordních tabulek necelý měsíc. O čtyři centimetry výše totiž pokořil Janáčkův tréninkový partner Adam Ptáček. Oba se v srpnu 2002 sešli na evropském šampionátu v Mnichově. Vzájemně se hecovali a dokázali projít do velkého finále.

Štěpán Janáček čerstvého českého rekordmana nakonec porazil a vybojoval životní úspěch v podobě pátého místa v Evropě.

Na mistrovství světa 2003 do Paříže odjížděl Štěpán Janáček už se zdravotními problémy. Kvalifikace na Stade de France byla pro českého tyčkaře vůbec prvním závodem po vystoupení na březnovém MS v hale (kde zůstal před branami finále). V průběhu letní sezony se Janáček potýkal se zraněním a podstoupil operaci Achillovy šlachy. Nad jeho startem v Paříži tedy visel veliký otazník. Štěpán Janáček, který už předtím poznal atmosféru dvou světových šampionátů i olympijských her, zdolal pouze základ 520 cm. Následně se marně pokoušel o překonání laťky ve výšce 535 cm. Zdravotní problémy provázely Janáčka i následující sezoně, přesto se dokázal probojovat na olympijské hry v Aténách, svou druhou olympiádu v kariéře. Limit do Atén splnil „svým“ stylem, tedy v posledním možném nominačním termínu.

Na OH v Aténách 2004 se Janáček nominoval výkonem 570, ale v aténské kvalifikaci skočil jen 530, což stačilo na konečné 28. místo. "Naši tyčkaři měli smůlu," komentoval výkony Janáčka a Ptáčka jejich kouč Boleslav Patera. "Štěpán předvedl čtyři dny před kvalifikací skvělý trénink, ale v aténském horku si neohlídal pitný režim a do lýtek ho braly křeče. Určitě ten finálový limit 570 skočit mohl."

Dalším reprezentančím startem bylo po promaroděném roce 2005 mistrovství Evropy 2006 v Göteborgu. Také zde ovšem zůstal Janáček v kvalifikaci. Vynechal výšku 5.45, takticky zkoušel až 5.55 m, ale bohužel marně. "Přijde mi trapné neustále opakovat, že nás ovlivnilo zranění, ale je to tak. Kdo chce být ve špičce, musí se pohybovat na limitní hranici, co tělo snese. A tak je velmi snadný jí překročit a něco si udělat," vysvětloval Štěpán Janáček kvalifikační výkon.

V předolympijském roce 2007 se Štěpánovi nepodařilo kvalifikovat ani na halové mistrovství Evropy, ani na světový šampionát pod otevřeným nebem. Tam při neúčasti zraněného Adama Ptáčka odcestoval díky lepšímu výkonu Štěpánův další kolega Michal Balner. Janáček si tak rok 2007 zapamatuje alespoň jako rok své svatby s dlouholetou přítelkyní, polskou běžkyní Grazynou Prokopekovou.

Halovou sezonu 2008 poznamenal pád při skoku, při němž sice nedošlo k vážnému zranění, ale Štěpán se potýkal spíše s psychickými následky nehody. V létě se však dokázal dostat do formy a v závěru nominačního období zdolal i ostrý limit 570 cm na OH. V Pekingu už se mu tolik nedařilo a skončil s 530 cm v kvalifikaci.

Na začátku roku 2009 se Štěpán dostal na své poměry docela rychle do formy, do Turína se však nominovat nedokázal. Obdobně se mu bohužel vedlo i v létě při úsilí o MS, to už mu však přibyly nové starosti, spolu s manželkou Grazynou se jim narodila dcera Joanna. Na podzim pak označil sezonu 2010 jako "poslední vážně míněnou". Na halové MS ani venkovní ME už se však Štěpán probojovat nedokázal.

FOTOGALERIE

Související články

Vytisknout