přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Šárka Kašpárková

Šárka Kašpárková na MS 2005.

Česká rekordmanka v trojskoku, sympatická Šárka Kašpárková. To je mistryně světa z roku 1997, která má ve své sbírce celou řadu cenných kovů z největších světových šampionátů. Se sportem začínala jako basketbalistka, v roce 1979 přišla do Slavie Havířov, kde se do roku 1986 soustředila na výšku a na trojskok. Právě v druhé z disciplín dokázala 10x vylepšit český rekord až na 15.20 metru z roku 1997. Kromě největších mezinárodních akcí reprezentovala republiku ve 12 mezistátních utkáních. Se svým partnerem a trenérem Michalem Pogánym má dceru Terezku (nar. 2001).

Svůj první reprezentační start si odbyla v roce 1989 ještě jako výškařka na mistrovství Evropy juniorů a umístila se na třetím místě. Báječnou šňůru skvělých výkonů však začala navlékat v roce 1995, kdy zvítězila na Světové univerziádě. O rok později přidala stříbro a bronz. Stříbrnou medaili z halového mistrovství Evropy, třetí místo obsadila na olympijských hrách.

Také rok 1997 byl pro Šárku velice vydařený. Hned v halové sezoně přivezla ze světového halového šampionátu bronzovou medaili, v létě pak na mistrovství světa nenašla přemožitelku, pokusem z páté série skočila 15.20 metrů (doposud platný český rekord) a stala se mistryní světa. V roce následujícím startovala na mistrovství Evropy v hale i venku a na obou šampionátech skončila druhá. V roce 1999 přidala bronz z halového světového šampionátu v Maebaši. Méně se jí dařilo na světovém šampionátu na dráze v Seville, šesté místo bylo zaviněno jistě jedenáctitýdenním výpadkem v přípravě.

Olympiáda 2000 v Sydney znamenala pro Šárku Kašpárkovou bohužel poslední, tj. 12. místo ve finálové skupině. V kvalifikaci po dlouhodobých zdravotních problémech zabrala a výkonem 14.34 se probojovala do finále. Následovaly příjemné mateřské povinnosti a Šárce se v roce 2001 narodila dcera Terezka.

Do české reprezentace se trojskokanka vrátila v roce 2003, kdy se kvalifikovala na mistrovství světa. Bohužel se nedostala do finále, stejně jako o rok později na halovém světovém šampionátu. Avšak v roce 2005 během evropského halového šampionátu v Madridu zabojovala a bylo z toho 4. místo. "Škoda, myslela jsem, že na medaili bude stačit 14.40 m. Ráda jsem potěšila lidi, kteří mi fandili. Bylo příjemné slyšet české fanoušky skandovat," řekla pro časopis ATLETIKA.

V roce 2005 se Šárka ještě objevila v národním týmu pro mistrovství světa ve finských Helsinkách, ale po vyřazení v kvalifikaci otevřeně mluvila o konci sportovní kariéry. Leč v roce 2006 pomáhala svými výkony družstvu v české extralize a stačilo to na pokoření nominačního limitu pro evropský šampionát ve švédském Göteborgu. A rok 2006 tak byl poslední velkou akcí Šárky Kašpárkové, která ve Švédsku dostala od přítomných českých novinářů krásnou kytici žlutých růží jako poděkování za všechna ta léta báječných výkonů.

Široké veřejnosti o sobě dala Šárka vědět v roce 2013 v taneční soutěži StarDance.

Související články

Vytisknout