přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Roman Novotný

novotny_ME2010_ag_b.jpg

Dálkař Roman Novotný si odbyl reprezentační premiéru na MS do 17 let v roce 2003. V kanadském Sherbrooke se mu podařilo postoupit do finále, kde obsadil sedmou příčku. Mohlo to být i blízko medaile, stačilo zopakovat kvalifikační skok 707 cm.

O dva roky později - 2005 - startoval Roman na ME juniorů v litevském Kaunasu, ovšem ve výšce. Z kvalifikace se však tehdy do finále neprobil, skočil 205 cm, 210 už nezvládl. Do povědomí atletické veřejnosti vešel v roce 2007, kdy získal dva bronzy na mládežnických akcí.

Nejprve cestoval Roman na ME do 22 let do maďarského Debrecínu. „S umístěním jsem velice spokojený, ale výkon mohl být lepší,“ zhodnotil soutěž klidným a vyrovnaným hlasem Novotný. „Šel jsem hlavně na výkon, chtěl jsem překonat 805 centimetrů, což by mi zajistilo účast na mistrovství světa a také lepší umístění.“ V Bangkoku ve finále univerziády o centimetr překonal Číňana Hana (a také svůj skok z Debrecínu) a s 788 cm skončil opět třetí. Jediným negativem byl fakt, že Roman nedosáhl na MS.

Rok 2008 začal halovým MS, Romanovi se však splnit limit do Valencie nepodařilo. V létě předváděl vynikající výkony, kvalifikace na olympiádu mu však unikala, tu o centimetry, tu o vítr v zádech. Dočkal se při posledním možném závodu v Brně, Pod Palackého vrchem doletěl za povoleného větru (1.9 m/s) k 821 a splnil dokonce o 1 cm ostré kritérium. „Je to překonání hranice, která mě celou dobu svazovala.“ V Pekingu se pak Roman postaral o příjemný šok pro české fanoušky, když prošel do bojů o medaile. Tam se probojoval díky rovným osmi metrům i do užšího finále. V dalších sériích už se nezlepšil a skončil osmý. "Osmičku beru, před závodem jsem si říkal, že s tím budu spokojený," prohlásil.

S rokem 2009 přichystal Roman změnu trenéra, o jeho přípravu se začal starat Michal Pogány. Sám byl překvapen brzkým splněním limitu do Turína. Vzhledem k výbornému výkonu na mítinku rekordmanu bylo halové ME hořkým zklamáním, nepostoupil z kvalifikace. "Pokazil jsem to. První jsem šel spíš jako zajišťovák, druhý přešlap a třetí pro změnu nedošlap," popsal tři pokusy, z nichž ani poslední, nejdelší (777 cm) nestačil na nejlepší osmičku. Velmi podobně se vyvíjela i venkovní sezona, hned na prvním kole extraligy se Roman zařadil mezi limitáře pro MS výtečnými 816 cm. Poté už takový výkon nezopakoval, i přes řadu účastí v kvalitní mezinárodní konkurenci. Na MS skončil v kvalifikaci, za 786 cm na 26. místě. "Musíme se nad tím s trenérem zamyslet, co bylo špatně," přemítal Novotný.

V hale 2010 Roman pokračoval v nevýrazných výkony z léta a zůstal relativně daleko limitu pro halové MS v Dauhá. Obrat k lepšímu nastal v hlavní části sezoně, když se mu podařilo nejen se nominovat do Barcelony (806 cm), a také postoupit do finále. V kvalifikaci zabojoval, posledním třetím pokusem trefil přesně potřebnou osmimetrovou hranici. "Nervy jsem neměl, ono je to hop nebo trop," tvrdil o rozhodujícím skoku Roman. Ve finále jej štěstí tak trochu opustilo, dva těsné přešlapy pokusů za 8 m a jediný měřený pokus byl krátký (765 cm), a proto skončil dvanáctý. "S rozběhem bojuju celou sezonu a teď jsem na to doplatil. Nechtěl jsem mít tři křízky, tak jsem druhý skok šel zabržděně. U posledního pokusu jsem věděl, kolik je třeba skočit, tak jsem trochu zariskoval. Co se dá dělat, nevyšlo to," uvedl po finále.

V první části sezony 2011 se Roman dlouho nemohl srovnat s rozběhem, až mistrovství ČR a skok 801 cm ukončil čekání na limit pro HME. V Paříži se však trochu opakovala Barcelona: nejprve uspěl sedmým místem za 790 v kvalifikaci, ve finále už se mu tolik nevedlo. V soutěži zaznamenal jediný měřený pokus hned v první sérii, kdy skočil 766 cm, a obsadil osmou příčku. "První pokus mi technicky nevyšel, a potom to bylo asi jako celá sezona - samý přešlap. Zase jsem ale skočil osm metrů v hale, což je na mě dobré," prohlásil po závodě. V létě se Romanovi nedařilo, 794 cm bylo pro nominaci na MS málo.

Vysoko nastavené limity pro MS v Istanbulu 2012 způsobily, že ani 802 cm nestačilo na kvalifikaci pro halový vrchol. Vylepšený osobní v létě na 822 cm a přesto Romanovi nevyšel ani jeden z vrcholů. Helsinky zvládl ještě vcelku se ctí (19. místo za 7.80), horší to bylo v Londýně, kde slabý výkon (696) ohodnotil slovy: "Chtěl jsem předvést pořádný výkon a místo toho jsem udělal mezinárodní ostudu. To byl výkon hodný unavené dorostenky," kroutil hlavou. V sezoně 2013 přešel Roman k Františku Ptáčníkovi, ale vzpomínat na ni v dobrém nebude, nejdále skočil jen 757 a na MČR nebral ani medaili. V sezoně 2014 jej asi nejvíce potěšil výkon 7.76 při MČR v Ostravě, kde obsadil třetí příčku.   

Související články

Vytisknout