přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Radek ZachovalRadek Zachoval

Radek Zachoval přišel na svět 6. července 1978, ve stejný rok, měsíc i den jako jeden z jeho pozdějších tréninkových partnerů Štěpán Tesařík. Radek se narodil v Boskovicích, dětství prožil se svými rodiči a dvěma bratry – Tomášem a Liborem – v Blansku. Tam také v letech 1984 až 1992 navštěvoval základní školu. Po dobu školní docházky navštěvoval dětský národopisný soubor Drahánek.

Od roku 1992 do 1996 studoval na střední průmyslové škole v Jedovnicích, v této době také začal s atletikou.

Závodil v oddíle Metra Blansko (nyní ASK) pod vedením trenérů Karla Stloukala a později Libora Konečného. V roce 1996 si ho vyhlídla Moravská Slavia Brno, za níž v rámci hostování závodil.

Po úspěšném ukončení průmyslovky byl Radek přijat jako konstruktér do oddělení obráběcích strojů v ČKD Blansko. V říjnu 1997 pak nastoupil do základní vojenské služby se zařazením v Dukle Praha a po ukončení vojenské služby už zůstal členem armádního sportovního klubu. Zároveň začal pracovat u soukromé firmy desetibojaře Petra Sóldose Pannonia, zabývající se dovozem a distribucí drůbeže z Maďarska. Od 1. března 2001 je Radek profesně zařazen do sportovního střediska Dukla Praha.

První roky v Dukle se připravoval pod vedením trenéra Rudolfa Černého. V roce 2000 pak přešel do tréninkové skupiny Dalibora Kupky, v níž se setkal s Karlem Bláhou, Jiřím Mužíkem, Štěpánem Tesaříkem, později Romanem Šebrlem, Jaroslavem Růžou či Attilou Zsivóczkym.

Největší úspěchy nasbíral sprinter Radek Zachoval na trati 200 metrů. Už v jednadvaceti letech postoupil do semifinále halového mistrovství Evropy. O dva roky později na stejném šampionátu dokonce sahal po medaili, když na dvoustovce na HME 2002 ve Vídni nakonec obsadil páté místo. V letní sezoně pak s reprezentační štafetou 4x400 metrů vybojoval čtvrtou pozici na mistrovství Evropy. Mezitím v roce 2001 zaběhl fantastický osobní rekord 20.67.

FOTOGALERIE

Vytisknout