přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Miroslav GuzdekMiroslav Guzdek

Na světovém šampionátu 2003 v Paříži v případě Miroslava Guzdka platilo úsloví konec dobrý – všechno dobré. Do té doby málo známý oštěpař nejprve prožil zklamání ze svého kvalifikačního výkonu 77.24 m. Nastoupil v první kvalifikační skupině a jeho nejdelší hod znamenal průběžnou sedmou pozici, takže rodák z Třince se s účastí v nejvýznamnějším finále kariéry už rozloučil. „Vrátil jsem se do vesnice a koupil jsem si víno, že ten neúspěch zapiju,“ popsal Guzdek své bezprostřední kroky po absolvování kvalifikace. Zklamání bylo o to trpčí, že už měl hozeno přes 85 metrů, a tak doufal, že na Stade de France prodá své kvality.

Druhou kvalifikační skupinu ani nesledoval, ale krátce po ní na jeho mobilní telefon začaly přicházet textové zprávy s gratulacemi k postupu do finále mistrovství světa. „Nejdřív jsem tomu nevěřil, ale když už jich bylo tolik, šel jsem si to zjistit,“ vzpomínal Guzdek a s úsměvem dodal: „takže jsem nakonec víno neotevřel.“ S odřenýma ušima proklouzl osmadvacetiletý oštěpař do finále z posledního postupového místa.

Dvojnásobnou účast ve finále mistrovství světa pamatoval český oštěp jen jednou, deset let před pařížským šampionátem se na Neckar Stadionu ve Stuttgartu představil po boku vítězného Jana Železného Miloš Steigauf. Tentokrát legendu světové atletiky doprovodil mezi světovou elitu Miroslav Guzdek. V neděli 31. srpna od 16,50 hodin Guzdek vstoupil do svého životního závodu jako druhý v pořadí. Začal hodem dlouhým jediný centimetr pod 78 metrů a po první sérii figuroval na desátém místě. Poté prokázal duši bojovníka a svým druhým nejlepším výkonem sezony 81.40 m si zajistil účast v užším finále! Zlepšení už sice nedosáhl, ale při svém debutu na mistrovství světa dokázal Miroslav Guzdek vybojovat výborné sedmé místo. „Sedmičky pro mě letos byly magické,“ shrnul svou účast v Paříži.

Rok 2004 se nesl v duchu olympiády v Aténách. Miroslavu Guzdkovi se příliš nedařilo. Sedmý muž loňského MS v Paříži se po dlouhotrvajících zdravotních problémech vypjal k výkonu jen 76.45 a v hodnocení obou kvalifikačních skupin obsadil 23. místo v konkurenci 34 závodníků. V této sezoně však v Kladně hodil 79.06 metrů a lepší byl z Čechů jen Jan Železný.

Po roce 2005, který byl ze zdravotního hlediska pro Guzdka opět špatný přišla sezona 2006. Guzdek se vrátil mezi českou elitu, když na MČR na Strahově poslal oštěp na hranici 75.06 metrů. V tomto roce také skončil aktivní kariéru Jan Železný, ale Guzdek se nestal automaticky českou jedničkou, souboje sváděl s mladší generací oštěpařů.

V roce 2007 se téměř na poslední chvíli dostal Guzdek v kvalifikaci na MS v Ósace před do té doby téměř jistého účastníka Jana Syrovátka. V Opavě poslal oštěp do vzdálenosti 78.32 metrů, čímž splnil měkčí B limit a kousek přehodil Syrovátka. Na světovém šampionátu zůstal v kvalifikaci, když zajistil prvním hodem 74.13 m, ale pak se již nezlepšil. "Pak už jsem se do toho nemohl trefit. Nesrovnal jsem se technicky a ani jeden hod nevyšel," řekl sedmý muž z MS v Paříži 2007. "Kdybych to věděl, tak sem ani nejedu a radši zůstanu v práci," povzdychl si zaměstnanec cizinecké policie.

FOTOGALERIE

Vytisknout