přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Miloš HolušaPoděbrady 2003

Po fotbalových a hokejových začátcích se Miloš Holuša věnuje atletice od šesté třídy. První atletické kroky zaznamenal v opavském klubu a už v dorostu byl úspěšným „sběratelem medailí“. Převážná část jeho reprezentační kariéry je spjata se střediskem USK Praha a trenérem Ivo Pitákem. Holuša od 1993 do 2006 nevynechal jedinou vrcholnou mezinárodní soutěž sezony! Tato bilance je v české atletice zcela unikátní. Zkušený chodec je sedminásobným účastníkem mistrovství světa, třikrát startoval na olympijských hrách a čtyřikrát na mistrovství Evropy.

Úspěšný na obou tratích
Miloš Holuša, jehož doménou je padesátikilometrová trať, se čtyřikrát představil na MS nebo ME také v závodě na 20 kilometrů. Příprava na kratší distanci s sebou však nese jisté zdravotní komplikace. „Když začnu trénovat rychlost, bývám často zraněn. Největší problémy mám s přitahovači třísel,“ popisuje český rekordman na 50 km (3:49:08) následky rychlostního tréninku. Chodecký styl Miloše Holuši je ve srovnání s většinou ostatních závodníků poněkud upracovanější. „Miloš je takový dříč. Aby uspěl, potřebuje mít hodně natrénováno,“ říká trenér Piták, „zároveň už je to starý mazák, který dokáže vyhovět rozhodčím při posuzování čistoty stylu.“ Diskvalifikace ho však přeci jen postihla – na světových šampionátech 2003 a 2005.

Příběh s černou kočkou
Mnozí sportovci se neubrání pověrčivosti. Miloš Holuša není výjimkou, věří na okřídlenou pověru o černé kočce přes cestu. „Pověrčivý rozhodně jsem,“ prohlašuje Holuša, „teď už to tolik neprožívám, ale dřív když mně přes cestu přeběhla černá kočka, byl jsem schopen udělat téměř cokoliv, aby se naše cesty nezkřížily.“ Když před časem společně s Jiřím Malysou cestovali na závody do Německa, před autem jim přeběhla černá kočka. Oba chodci poručili okamžitě zastavit, vrátit se a zvolit jinou cestu. „Zajeli si“ dobrých šest kilometrů. Žádné mimořádné rituály před závodem však Miloš Holuša nepraktikuje: „Snažím se být hlavně v dobré pohodě a koncentrovat se na samotný závod. K tomu mi dopomáhají moji známí a manželka, která mě na závody často doprovází.“

V roce 2006 se Holuša kvalifikoval na evropský šampionát v Göteborgu. V závodě mužů na 50 km se Miloš Holuša zhruba do poloviny trati držel ve skupince na 18. místě, pak ale začal postupně ztrácet. Do cíle došel na posledním, 21. místě v čase 4:12:11. Na kratší trati na 20 km šel i Světový pohár v La Coruni, kde obsadil 70. místo. Na domácí půdě však již několik těžko hledá konkurenci, pravidelně získává medaile z M ČR na 20 km. V dalších letech už Holuša na vrcholných akcích, reprezentační kariéru skončil již před Poděbrady 2010 a na nich také nejspíš oznámil konec závodění jako takového. „Nechci umřít na okruhu, chci žít dál. Tyhle rychlosti už neudýchávám,“ prohlásil.

FOTOGALERIE

Související články

Vytisknout