přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Libor Malinamalina_me2010_ag_v.jpg

Rodák z Kladna, desátý diskař z olympiády v Aténách 2004 Libor Malina reprezentoval svoji zemi od roku 1991, kdy skončil výkonem 50.42 devátý na evropském šampionátu juniorů. Účastník čtyř mistrovství světa a dvou olympijských her však většinou končil v kvalifikacích a boje o medaile zůstaly na jiných. Rok pro premiéře v reprezentačním dresu odcestoval Malina s výpravou na mistrovství světa juniorů do jihokorejského Soulu. Ze dvou českých diskařů podal horší výkon, jeho 54.06 metrů stačilo na 5. místo. Druhý diskař Marek Bílek tehdy za 54.86 m získal bronz.

V roce 1997 se konalo mistrovství světa v Aténách. Při limitu 63 metrů Libor dokonal černou sérii českých vrhačů při MS. Na finále bylo sice nakonec potřeba jen 61.82 m, ale rovných 58 metrů stačilo jen na konečné 27. místo. První evropský šampionát absolvoval svěřenec Josefa Šilhavého v Budapešti v roce 1998. Do soutěže diskařů se přihlásilo 32 diskařů, limit 63 m na postup do finále splnili jen tři. Libor hodil hned prvním pokusem 60.69, což mu zajistilo postup do finále. Tam se již nezlepšil a obsadil 10. místo za 60.58 metrů. Hůře se mu vedlo v Seville na MS 1999. Dvoukilové náčiní poslal jen do vzdálenosti 57.18 m a skončil na 31. místě z 37 startujících.

Na olympijské hry 2000 v Sydney odlétal Malina s bolestí v tříslech. V australské kvalifikaci obsadil výkonem 60.83 pětadvacáté místo. "Libor mi volal hned po závodě, byl otrávený," řekl trenér Šilhavý. "Pořád ho bolela ta třísla, ale hlavně ho rozhodil verdikt rozhodčího, že musí sundat tejp z ukazováčku."

Zdravotní problémy se Malinovi nevyhnuly ani v následujích letech. Na ME 2002 v Mnichově neprošel kvalifikací, když zůstal 4 cm za 61 metry. O rok později na MS trápil Malinu celou sezonu kolísavý tlak a na šampionátu to bylo znát. Opět trenérovo shrnutí: "Libor hodil nejdál na velké soutěž (61.53 m), ale viděl jsem, jak byl pobledlý. Dolehla na něj nervozita."

Desáté místo z olympiády 2004 v Aténách je Malinovým největším úspěchem z velkých soutěží. Jeho zlepšující se tendence se bohužel nepotvrdila na světovém šampionátu v Helsinkách 2005, kde byl s výkonem 62.41 m tím nešťastným prvním nepostupujícím do finále. "Byl jsem výborně fyzicky připravený, ale trápila mě achilovka. Dokonce jsem uvažoval, že vůbec nebudu startovat, ale chtěl jsem zabojovat," svěřil se tehdy Malina časopisu Atletika. "Jedenatřicet centimetrů, které mi chyběly k finále, moc mrzí."

V roce 2006 Malina nepřekonal nominační limit ČAS pro účast na evropském šampionátu. Kritérium mělo hodnotu 62.50 metrů, Malina hodil nejdále v červnu v Salon-de-Provence (60.45 m). Pokus o účast na třetí olympiádě v roce 2008 zhatil o generaci mladší Jan Marcell, přestože Libor mírnější limit překonal jako první a svého soka porazil i na MČR.

Vydeřanému comebacku v sezoně 2010 chybělo jen vyústění na ME v Barceloně, kde však skončil v kvalifikaci. "Nechci se vymlouvat na bolavá záda, ale popravdě mi chybí posledních osm týdnů tréninku, místo nichž jsem chodil po doktorech. A v mém věku je každá taková ztráta znát," přiznal 37letý atlet. "Bohužel u mě se teď střídá dobrý a špatný den. Prostě to dneska nešlo. Kruh je dobrý, možná by mohl být rychlejší, ale není klouzavý nebo tak. V tom problém není," uvedl po závodě, v němž obsadil konečné 32. místo.

Vytisknout