přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Lenka Valešová (Ledvinová)ledvinova_MS07_ag_v.jpg

Rodačka z Domažlic Lenka Ledvinová na sebe výrazněji upozornila v roce 2007, kdy vybojovala dva cenné kovy, stříbro mezi dvaadvacetiletými Evropankami v Debrecínu a bronz na univerziádě v Bangkoku. Předtím však již měla za sebou po jedné účasti na ME i MS juniorů, a také dva starty na ME dospělých. Právě výkon na ME22 v Maďarsku ji posunul i na premiérové MS v Ósace.

Účast na MS 2007 v Japonsku skončila v kvalifikaci. Své kladivo poslala v první sérii do vzdálenosti 66.57 metru. Zlepšit se už nedokázala, a tak skončila celkově 21. "Výkon není tak špatný," myslela si po závodě Ledvinová, "je to moje třetí velká soutěž za posledních sedm týdnů, takže nemohu říci, že bych byla nespokojená se 66,5 metry, to zas ne. Jenom škoda, že to neulétlo ještě o metr dál, což už by byl výrazný posun v pořadí," uvedla. Za svým osobákem z Debrecínu zaostala metr, na finále bylo třeba ještě o metr a půl dále.

Bitva o olympiádu 2008 byla dramatická, když do hry vstoupila Kateřina Šafránková, která spolu českým rekordem držela i letenku do Pekingu. Oboje jí Lenka sebrala na jednom z posledním závodů v Plzni. "Konečně mi to ulétlo po všech těch závodech, kdy jsem se trefovala do "jedné díry" k 65 metrům," komentovala svoji rekordní premiéru - 69.03. Mírnější limit jí nakonec na OH stačil. V Číně všechny tři její pokusy dolétly za 65 metrů, ten nejdelší z třetí série na 67.17 metru byl její druhý nejlepší v sezoně. Při své olympijské premiéře skončila 26.

V sezoně 2009 Lenka neúspěšně obhajovala v Bělehradě univerziádní bronz, 65.53 stačilo tentokrát na jedenácté místo. Nominovala se i na MS v Berlíně, leč v kladivářské kvalifikaci se jí nedařilo. Hodila jen 62.92 a skončila ve své skupině 17. "Nevím, co se stalo. Rozcvičování nebylo špatné. Slunce, teplo mi nevadí, radši než 15 stupňů. Prostě jsem přišla na stadion a konec. Ještě jsem nikdy takhle neselhala na velké akci," kroutila hlavou svěřenkyně svého otce Jana. "Příští rok mám poslední ve škole, která mě moc neomezuje, dám do přípravy všechno," slíbila.

Výkonnost před mistrovstvím Evropy 2010 - podruhé překonaná 70metrová hranice - dávala naději, že svá slova splní. V Barceloně se však vrhačům nedařilo, včetně kladivářek. Lenka sotva přehodila 60 metrů, a to na finále zdaleka nestačilo. "Nesrovnala jsem se s technikou, je to škoda, protože fyzicky jsem nebyla připravená špatně. V rozcvičení bez problémů, prostě měla jsem hodit něco mezi 66, 67, ale to, co jsem předvedla, byla fakt ostuda," řekla sebekriticky a odmítla se vymlouvat na kruh. "Určitě to nebylo v něm, protože ten samý je na rozcvičovacím i na tréninkovém stadionu. Zvykla jsem si," přiznala.

V roce 2011 se Lenka pomalu vytratila z čelných pozic. Nepřehodila šedesátku, nejdál se dostala na 59.37 m a na mistrovství republiky v Brně se ani nevešla na stupně vítězů. Podobné to bylo i v následujících sezonách (2012 a 2013), kdy předvedla 55.39, resp. 58.12. Výraznějších výkonů dosahovala v sezóně 2014, kdy bylo jejím maximem 64.20 a byla tak třetí nejúspěšnější kladivářkou na domácí scéně. Velmi podobné výkonnosti dosahovala už pod jménem Valešová i v roce 2015 (nejlépe 64.54), navíc to dotáhla k překvapivému republikovému stříbru.

Vytisknout