přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Jiří MalysaPoděbrady 2003

Jiří Malysa se na dvacetikilometrovou trať ulicemi Paříže vydal hned úvodní den 9. mistrovství světa 2003. V prvních kilometrech se snažil držet čelní skupiny, ale na tuto taktiku později doplatil. Sedmatřicetiletý závodník navíc dostal dvě napomenutí, a tak musel být opatrnější. Své tempo Malysa přepálil a postupně se propadal až na samý konec startovního pole. „Jsem zklamán,“ stručně komentoval závod obhájce deváté pozice, „nechal jsem se unést ostrým tempem.“ Ani značná krize v závěru trati nepřinutila českého chodce ze závodu odstoupit.

„Vzdát jsem rozhodně nechtěl, i když mi tahle myšlenka hlavou samozřejmě proběhla,“ uvedl Malysa, který si nevzpomíná, že by kdy některý závod z vlastní vůle nedokončil.V Paříži Malysa nakonec obsadil 27. příčku výkonem 1:30:17. Prvním mistrem světa pařížského šampionátu se stal ekvádorský chodec Jefferson Pérez. Olympijský vítěz z Atlanty 1996 navnadil atletické fanoušky na největší sportovní svátek roku skvělým způsobem – cílovou pásku na Stade de France protnul v čase 1:17:21, což je nejlepší světový výkon všech dob. „Klobouk dolů,“ reagoval na Pérezův počin Jiří Malysa, „ke svěťáku Pérezovi gratuluju.“

V životním závodě měl Malysa na víc
Právě těsně za Pérezem skončil Jiří Malysa při největším úspěchu své kariéry. V čase 1:22:42 na mistrovství světa 2001 v kanadském Edmontonu se český reprezentant objevil v cíli na skvělém devátém místě, z evropských soupeřů před ním skončili pouze tři medailisté z Ruska a Španěl Márquez. I přes vynikající výsledek Jiří Malysa vzhledem k průběhu závodu věřil ještě ve výraznější úspěch. Tři čtvrtiny trati se držel ve vedoucí skupině, jen chvilková krize ho vyřadila ze senzačního boje o medaili.

Olympijský závod v chůzi na 20 km v roce 2004 začal Malysa spíše opatrně, z pozadí startovního pole. Abšak po nesoustředění se propadl na poslední místo. V pomalém tempu nakonec zapomněl dopínat a byl diskvalifikován jeden kilometr před cílem. Diskvalifikací skončila také jeho účast na Světovém poháru 2004. Vítězství si však připsal na domácím šampionátu na padesátce. V letech 2005 až 2008 byl čtyřikrát v řadě stříbrný na M ČR v chůzi na 20 km v Poděbradech. Závod v roce 2008 byl také posledním reprezentačním (Poděbrady jsou také mezistátní utkání), loučení bylo emotivní. „Už od Atén dělám trenéra, v tom bych chtěl pokračovat. Věřím, že mladá generace nás postupně nahradí. Rychlostně na to už mnozí mají,“ zhodnotil vyhlídky české chůze po odchodu veteránů, kteří tehdy reprezentovali.

FOTOGALERIE

Vytisknout