přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Jan JankůJan Janků

Jan Janků je starším z nejúspěšnější sourozenecké dvojice české atletiky přelomu století. S bratrem Tomášem startovali dohromady na pětadvaceti vrcholných soutěžích v dresu národního týmu. Aby se rodinný klan Janků zkompletoval, na přípravě obou výškařů se podílí jejich otec. Janovi pokaždé unikla účast na olympijských hrách, ale třikrát v řadě (1997, 1999 a 2001) se kvalifikoval na mistrovství světa, kde dvakrát postoupil do finále.

Nejlepších umístění dosáhl na evropských šampionátech v hale.

Výraznou stopu do atletické historie zanechal spolu se svým bratrem na šampionátu ve Valencii v roce 1998. Perfektně odvedená práce odměnila Tomáše bronzovou medailí, na Jana zůstala neoblíbená čtvrtá pozice. Tehdy šestadvacetiletý jablonecký výškař tak o tři příčky vylepšil své umístění z předchozího HME v Stockholmu.

Na výškařskou parádu z Valencie mohli atletičtí fanoušci vzpomenout na evropském šampionátu 2002. Na mnichovském Olympijském stadionu míchal finálovými kartami kromě bratrů Janků i Svatoslav Ton, a tak se ve výsledkové listině objevila v elitní osmičce trojice českých reprezentantů! Nejlépe skončil Ton na pátém místě, hned za ním Tomáš Janků, Jan ve vyrovnaném závodě obsadil osmou pozici.

Sudé roky Janovi Janků obvykle přinášely hodnotnější výkony, v lichých letech sbíral tituly na domácí scéně. V sezonách 1996, 1998 a 2000 dokázal zdolat magickou hranici 2.30 metru, právě takovou hodnotu má jeho osobní maximum. Šestkrát se stal šampionem České republiky, když trojnásobně docílil mistrovského double za vítězství v hale i pod širým nebem (1995, 1997, 2001).

V roce 2004 přestoupil z TJ LIAZ Jablonec nad Nisou do atletického klubu v České Lípě. V jeho barvách se v červenci 2005 postaral o obrovské překvapení v podobě prvenství v silně obsazeném závodě v Soluni. Na mítinku kategorie IAAF Grand Prix porazil mistry světa Freitaga a Voronina i svého bratra Tomáše a dokázal, že v bezmála pětatřiceti letech ještě nepatří do starého železa. Pár let předtím se pustil do manažerské činnosti a s agenturou SMA zastupuje několik špičkových českých atletů v čele s bronzovým medailistou z olympijských her Bábou.

FOTOGALERIE

Vytisknout