Rekordních deset medailí je doma

pondělí 6. března 2017
Dnes krátce po půl deváté ráno přistála na letišti Václava Havla úspěšná výprava z Bělehradu. Tolik cenné zátěže na palubě ještě žádná reprezentace na palubě nevezla.

Otazníky, zda se českým atletům povede zopakovat medailový úspěch z domácí půdy z před dvou let, byly na místě. Vždyť hned polovina šesti medailistů z pražského HME do Srbska ani neodcestovala. "Musím zatleskat českým reprezentantům, kteří v hojné míře uspěli," mohl však konstatovat ve svém hodnocení šéftrenér Tomáš Dvořák, když atleti vybojovali sedm medailí a co do kusů deset kovů. Hlavní kouč jako tradičně své předpoklady nedával najevo, a jakkoli svým "ovečkám" věřil, z výsledků na šampionátu překvapený byl. "To překonalo i veškerá má vnitřní očekávání," konstatoval Dvořák.

Zlato Masláka, stříbra Hejnové se Staňkem, bronzy Svobody, Helceleta, Sasínka a štafety - to dohromady činí vpravdě historickou bilanci. Sedm je totiž nejvíce cenných kovů, co kdy čeští atleti na HME vybojovali (a v tomto ohledu vyrovnali Gent 2000). Co do hodnoty přivezla reprezentace čtvrtou nejhodnotnější sbírku, v Praze 2015 a také Paříži 2011 byly dvě zlaté, v Gentu dokonce tři. Pokud jde o bodový zisk za (finálové) výsledky do osmého místa, předčí "český" Bělehrad pouze předloňská Praha (58 vs. 63 bodů).

A kam se výprava řadí ve srovnání s Evropou? V medailovém pořadí na lichotivé páté místo, když čtvrtá Francie nás předstihla díky zlatu navíc (2-1-0). Listině kraluje Polsko se 7 zlatými, 1 stříbrem a 4 bronzy, následované Velkou Británií s bilancí 5-4-1 a Německem (2-2-5). Stejné trojici ve stejném pořadí patří i v hodnocení výsledků do osmičky, ačkoli rozdíly se ještě více setřely, Poláci i Britové nasbírali shodně 103 bodů, Němci o pouhé 3 méně. České reprezentaci patří sedmá příčka, jen 5 bodů od čtvrtých Švédů. Hostitelskému Srbsku patří díky zlatu dálkařky Španovičové 11. místo, v bodovém hodnocení pak 18. (16 b).