Čtyři postupy a pád Rosolové

pátek 3. března 2017
Čtyři čeští atleti se dokázali v průběhu dopoledního programu prvního dne halového evropského šampionátu v Bělehradě probít do semifinálových kol. Nepříjemnou záležitostí byl pád Denisy Rosolové, která musela být následně odvezena do nemocnice.

Naprosto v poklidu si doběhla pro postup do odpoledního semifinále Zuzana Hejnová. Již na seběhu byla na prvním místě a tuto pozici si udržela až do cíle a vyhrála za 53.26. „Tyhle ranní běhy moc nedávám, ale říkala jsem si, že na ten rozběh by to mohlo stačit. Alespoň jsem se probrala a odpoledne to bude o něčem úplně jiném. Průběh závodu jsem si hlídala na pohodu a snažila se pošetřit co nejvíce sil, což se povedlo. Dráha mi sedí. Je to taková klasika, jako máme třeba ve Stromovce,“ řekla těsně po doběhu.

Obrovskou porci smůly si vybrala Denisa Rosolová. Poté, co při náběhu do druhého kola bojovala o vedoucí pozici, sešly se hned tři čtvrtkařky v jedné linii. Nejprve Francouzka Gueiová narazila do Dánky Petersenové po své pravici, ta však neustoupila a tak se Gueiová vrátila na druhou stranu do Rosolové. Denisa se tím posunula blíž mantinelu, kde dílo zkázy dokonala Irka Healeyová, která ji zazadu srazila nohou. Rosolová se při pádu střetla s mantinelem a předtím také s kusem techniky ležícím těsně u okraje dráhy. Plochu opustila až po několika minutách ošetřování na nosítkách, následně byla odvezena do vojenské univerzitní nemocnice. „Denča je při vědomí, bolí jí hlava, hrudník a břicho. Momentálně je stabilizována, čeká jí rentgen a budeme požadovat řadu dalších vyšetření,“ informoval lékař výpravy Jiří Neumann.

Naprosto suverénně si počínal v rozběhu na 400 metrů mužů Pavel Maslák. Do druhého okruhu probíhal na prvním místě a v závěrečné rovince už se jen otáčel a hlídal si své soupeře. Časomíra mu ukázala 47.57. „Po diskvalifikaci jednoho ze soupeřů za ulitý start jsem si ho raději pohlídal. Trošku mi vadí, že nás svléknou už v call roomu, pak nás vedou chodbou, kde je chladno a následně jsme pět minut ještě čekali. Tohle nemají moc vychytané. Samotný průběh závodu jsem si pak hlídal. Nějak zásadně mi tyhle dopolední starty nevadí,“ uvedl.

Do semifinále se dokázal probít i Jan Tesař. Ten proběhl cílem jako čtvrtý ve svém běhu v čase 47.28 a byl jedním ze dvou závodníků, kteří postoupili do dalšího kola na čas. K tomu mu pomohla také diskvalifikace Slovince Luky Janežiče. Nadšením však rozhodně nehýřil. „Spokojený příliš nejsem. První polovinu závodu jsem sice zvládl, ale pak jsem se nechal předběhnout. Druhé kolo mi vůbec nevyšlo,“ podělil se o své pocity.

Méně se již dařilo Patriku Šorm obsadil ve svém běhu čtvrté místo v čase 47.50. „Do Bělehradu jsem přijel s tím, že si chci vylepšit alespoň sezónní maximum, což se nepodařilo. Do semifinále jsem také nepostoupil, takže rozhodně nemohu být spokojen. Dal jsem si za cíl seběhnout na prvním místě, protože to je v hale nejdůležitější. V závěru mi už došly síly,“ zhodnotil. Šorm si odveze z Bělehradu čtrnácté místo.

Vyzrálý taktický výkon předvedl v rozběhu na 800 metrů mužů Jan Kubista. Po většinu závodu se držel na druhé pozici. V závěrečném okruhu pak nastoupil a drtivým finišem svým soupeřům utekl. Cílem proběhl v čase 1:49.21. „Když jsem viděl složení rozběhu, tak jsem si věřil. Byl tam sice Amel Tuka, ale ten měl nějaké zdravotní problémy. Snažil jsem si hlídat dobrou pozici a na finiš jsem si věřil. Dalším cílem je postup do finále a pak se uvidí,“ nechal se slyšet.

Příliš se nedařilo našim půlkařkám. Lenka Masná odtáhla prvních 600 metrů svého rozběhu, ale v závěrečném kole jí došly síly a doběhla na pátém místě v čase 2:05.64. Premiéru na velké mezinárodní akci si odbyla Kateřina Hálová. Její výsledný čas měl hodnotu 2:06.85. "Snažila jsem se co nejdéle držet kontakt s ostatními. Dělala jsem, co jsem mohla. Na lepší výsledek to bohužel nestačilo, ale užívám si to tady," dodala s úsměvem. Ani jedné z našich závodnic tyto časy na postup do semifinále nestačily. Masná obsadí v celkovém pořadí třinácté místo. Halová bude osmnáctá.

Disciplíny bez české účasti

Soutěž pětibojařek má prozatím jasnou vládkyni. Belgičanka Nafissatou Thiamová dokázala zvítězit ve všech třech dosavadních dílčích disciplínách. Nejprve vyhrála šedesátku překážek v novém osobním rekordu 8.23, následně dominovala ve výškařském sektoru výkonem 196 centimetrů a poté předvedla ze všech vícebojařek i nejdelší koulařský pokus 15.29. Po třech disciplínách má na svém kontě 3141 bodů. Průběžně druhá Rakušanka Ivona Dadičová (2884 b.) ztrácí 257 bodů. Třetí příčku drží Maďarka Györgyi Zsivoczky-Farkasová (2873 b.).

Z rozběhů na 3000 metrů žen postoupily všechny favoritky včetně Britky Laury Muirové, Nizozemky Maureen Kostnerové či Turkyně Yasemin Canové. Právě Canová zaběhla nejrychlejší čas ze všech startujících 8:52.33. Tento výkon je pro ni též halovým osobním maximem.

Naopak v dálce uvízlo v kvalifikačním sítu hned několik favoritů. Jedním z nich byl například Ital Lamont Marcell Jacobs (770), který byl do dnešního dne v čele průběžných evropských tabulek. Do boje o medaile se nedostal ani jeho krajan a další dálkař, jenž letos zvládl osm metrů Andrew Howe (771). Ve finále nebude startovat ani Španěl Eusébio Cáseres (772). Překvapivým vítězem kvalifikace se stal Ukrajinec Sergij Nykyforov, který dolétl na 818 centimetrů a vyhoupl se tak do čela letošních evropských tabulek.

Koulařskou kvalifikaci ovládla dle očekávání hlavní kandidátka na evropské zlato Maďarka Anita Mártonová, která poslala své náčiní do vzdálenosti 18.44. Přes osmnáct metrů se dostala ještě Běloruska Aliona Dubitská (18.13).

Kvalifikaci trojskokanek dominovaly Němky. Nejdelší skok předvedla Jenny Elbeová, která si vylepšila osobní rekord na 14.27. Jen o centimetr zpět zaostala její reprezentační kolegyně Kristin Gierischová 14.26. Naopak do finálové osmičky se nevešla vedoucí žena evropských tabulek Rumunka Andreea Elena Pantouroiová.

Čtyři závodnice se dokázaly v rozbězích na 60 metrů překážek dostat pod osm vteřin. Nejrychlejší byla Němka Pamela Dutkiewiczová za 7.86. Osobní maximum si vylepšila druhá v pořadí Nizozemka Nadine Visserová (7.94). O dvě setiny zpět byla obhájkyně titulu Běloruska Alina Talajová (7.94). Čas 7.98 zaznamenala další favoritka Cindy Rolederová z Německa.

Petr Jelínek, foto: A. Gräf