Bronz pro Helceleta a štafetu

Bronz pro Helceleta a štafetu
Aktuality
neděle 5. března 2017
Dvě bronzové medaile vybojovala česká výprava v posledním soutěžním dnu halového evropského šampionátu. O tu první se postaral vícebojař Adam Sebastian Helcelet, jehož úspěch pak napodobila štafeta čtvrtkařů ve složení Patrik Šorm, Jan Tesař, Jan Kubista a Pavel Maslák. Francouz Kevin Mayer překonal evropský rekord Romana Šebrleho v sedmiboji.

Vícebojař Adam Sebastian Helcelet se po loňském stříbru z Amsterdamu, raduje ze své druhé velké evropské medaile, když dokázal v napínavé koncovce sedmiboje na HME v Bělehradě vybojovat bronz. Stačil mu k tomu součet 6110 bodů. "Na závěrečném kilometru jsem se nikam nehnal. Takovou taktiku jsme s trenérem zvolili. Vyšlo to přesně, jak jsem chtěl. Pochválil bych se hlavně za bojovnost. Zabojoval jsem hlavně v tyči. Jsem opravdu spokojený. Hlavně po mentální stránce se posouvám stále dál. Vůbec mi neseděla zdejší palubovka, ale zvládl jsem to. Byl to hodně psychicky vyčerpávající závod, a to i kvůli tomu, co se stalo Denče. Tu medaili jsem vybojoval i pro ni. Jsem opravdu šťastný," neskrýval spokojenost. Ze stříbra se může těšit Španěl Jorge Ureňa se ziskem 6227 bodů. Suverénem soutěže se stal Francouz Kevin Mayer, který dokázal výkonem 6479 bodů vymazat z čela historických evropských tabulek Romana Šebrleho. Mayer překonal evropský rekord o 41 bodů. Zároveň také překonal rekord mistrovství, který měl dosud v držení Tomáš Dvořák. Jeho maximum posunul o bodů pětapadesát. Druhý český reprezentant Jiří Sýkora obsadil desáté místo za 5902 bodů. 

Vícebojaři zahájili druhý den nad překážkami. Z naší dvojice si vedl lépe Adam Sebastian Helcelet, který měl čtvrtý nejrychlejší čas 7.97. Jiří Sýkora zaostal o pouhé dvě setiny zpět a čas 7.99 pro něj znamená osobní rekord. Ten si vylepšil i nejlepší překážkář mezi vícebojaři Španěl Jorge Ureňa, jenž prolétl rovinku s ploty za 7.78. Helcelet tak o něco navýšil náskok před svými pronásledovateli. Naopak na vedoucí duo ztratil.

V tyči se Helcelet přenesl přes rovných pět metrů a další postupná výška již byla nad jeho síly. Jiří Sýkora si dokázal úspěšným skokem na 490 vylepšit kariérní maximum. Velký osobák si vylepšil Srb Mihail Dudaš, jenž si posunul jeho hodnotu o celých 29 centimetrů na 510. Nejlepší tyčkařské pokusy předvedli Francouz Kevin Mayer a Belgičan Niels Pittomvils (540). 

Závěrečný kilometr byl opravdovým dramatem až do posledních metrů, který měl šťastný konec pro české barvy. Helcelet se snažil v průběhu celého závodu hlídat svého největšího soupeře v boji o bronz Mihaila Dudaše, kterého mohutně povzbuzovalo domácí publikum. V jednom momentě se našemu reprezentantovi dokonce začal nebezpečně vzdalovat, ale Adam se kousl a stupňoval svůj finiš. Srb navíc cílové rovince upadl, čímž ztratil veškeré naděje na pódiové umístění. Helcelet doběhl do cíle v čase 2:45.00 a mohl se radovat ze svého druhého cenného kovu na velké mezinárodní akci. Jiří Sýkora zaběhl 2:50.44. 

Českou radostí byla i závěrečná disciplína celého programu a tou byla štafeta mužů na 4x400 metrů. Náš kvartet totiž dokázal obhájit bronz z Prahy. Na prvním úseku rozbíhal Patrik Šorm. "Snažil jsem se hlavně neulít na startu. Měl jsem druhou dráhu, což pro mě není úplně ideální, ale základem bylo předat kolík v kontaktu s ostatníma, a to se celkem podařilo." Od něj převzal štafetový kolík Jan Tesař. "Chtěl jsem navázat na slušný běh ze semifinále individuální čtvrtky. To se mi moc nepovedlo, protože jsem se tam nechal trošku zablokovat. Na finiši jsme měli naštěstí Pavla. Tak to dobře dopadlo." Následoval Jan Kubista. "Čekal jsem, že budu mít od kluků trošku větší náskok a budu si to moct hlídat. První kolo jsem musel víc rvát, abych ostatní dohnal a v závěru chyběly síly, ale věřil jsem Pavlovi na finiši." A Pavel Maslák také skvělý finiš předvedl, když posunul naší štafetu na bronzovou pozici v čase 3:08.60. "Měl jsem štěstí, že soupeři postupně tuhli, tak to v mém podání mohlo vypadat rychle, ale čas svého úseku nevím, takže těžko říct. Snažil jsem se nepřepálit začátek, abych je mohl předběhnout v závěru a zadařilo se." Na stříbrné Belgičany (3:07.80) ztratili naši čtvrtkaři necelou vteřinu. Mistry Evropy se stali reprezentanti Polska za čas 3:06.99. 

Své semifinále na 60 metrů zvládla Klára Seidlová se ctí. Doběhla v něm na šestém místě v čase 7.43 a ze své první velké mezinárodní akce si tak odveze dělené devatenácté místo.  „Zaspala jsem na startu a pak se snažila ztrátu dohnat, ale už to nešlo. Je to škoda, protože v rozcvičení jsem se cítila opravdu hodně dobře. Rozhodně ale nejsem zklamaná. Pro mě bylo úspěchem už jen to, že jsem se sem kvalifikovala. Je to skvělá zkušenost,“ řekla. Nejrychlejší semifinalistkou byla Olesya Povhová za 7.16. 

Nejlepší letošní evropský halový výkon zaběhla vítězka šedesátky Asha Philipová z Velké Británie a poprvé v kariéře se stala mistryní Evropy. Stříbrná byla v novém osobním rekordu 7.10 Ukrajinka Olesya Povhová. Stejného času dosáhla i bronzová Polka Ewa Swobodová. 

Fenomenální Španovičová i dominantní Muirová

Dálkařské finále mělo jednoznačnou vládkyni a byla jí domácí hvězda Ivana Španovičová. Ta naplnila očekávání vyprodané Kombank Arény a předvedla parádní představení. Už v druhé sérii vylepšila hodnotu srbského národního rekordu na 716 centimetrů, aby ho v dalším skoku ještě posunula na 724. Tímto pokusem samozřejmě i nadále kraluje letošním světovým tabulkám. Stříbro získala v novém britském národním rekordu 697 centimetrů Lorraine Ugenová. Nový osobák 964 centimetrů si skočila bronzová Claudia Salman-Rathová. 

Běžecký double získala v Bělehradě Laura Muirová. Po závodě na 1500 metrů opanovala stejně suverénním způsobem i finále na 3000 metrů Její vítězný čas 8:35.67 je navíc novým rekordem šampionátu. Většinu závodu sice odtáhla Turkyně Yasemin Canová, ale Muirova 300 metrů před cílem nastoupila a svůj náskok do cíle už jen zvyšovala. Canová brala stříbro za halový národní rekord 8:43.46. Skvělým finišem v závěrečném okruhu si doběhla pro bronz další Britka Eilish McColgan (8:47.43). 

Na stejně distanci mužů se rozhodovalo o vítězi až v závěrečném kole. Nejlepší finiš měl Španěl Adel Mechaal, který odrazil útok Nora Henrika Ingebrigtsena a cílem proběhl jako první v čase 8:00.60. Ingebrigtsen se musel „spokojit“ se stříbrem za 8:00.93. Z bronzu se radoval Němec Richard Ringer (8:01.01).  

Nesmírně dramatický souboj o mistrovský titul byl k vidění na půlce žen. Obhájkyně titulu Selina Büchelová odtáhla celý závod a v cílové rovince musela odolávat ataku Britky Shelayny Oskan-Clarkové. Nakonec ve prospěch Švýcarky hovořila jediná setina, když jí časomíra ukázala 2:00.38, což jen nový národní rekord její země. Stříbro a osobní rekord 2:00.39 si odveze Oksan-Clarková a na bronzový stupínek vystoupá Islanďanka Aníta Hinriksdóttirová (2:01.25). 

Pro třetí titul halového mistra Evropy na půlce si doběhl Polák Adam Kszczot, který ve finále předvedl vyzrálý taktický výkon a proběhl cílem jako první v čase 1:48.87. Stříbro vybojoval pro Dánsko Andreas Bube (1:49.32). Nejlepším zástupcem silné běžecké španělské školy byl bronzový Álvaro De Arriba (1:49.68).  

Evropské trojskokanské zlato obhájil zkušený Portugalec Nelson Évora, jenž si ve správný okamžik vylepšil své sezónní maximum na 17.20, což mu zajistilo prvenství. Stříbro si vyskákal ve svých čtyřiceti letech nestárnoucí Ital Fabrizio Donato (17.13). Bronzový skončil leader světových tabulek Max Hess z Německa (17.12). 

Výškařským evropským šampionem se stal Polák Silwester Bednarek. Jako jediný se z celého startovního pole dokázal přenést přes laťku ve výšce 232 centimetrů. Rovných 230 centimetrů vyneslo stříbrnou medaili Robbiemu Grabarzovi v Velké Británie. Nejlepší zápis na 227 znamenal bronz pro mladého Bělorusa Pavla Seliverstaua. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: A. Gräf