Zrodí se v Udine nový světový rekord?

23. listopadu 2011, 11:26

Na startu nedělního mistrovství světa v silničním běhu nebudou chybět obhájci titulu Zersenay Tadesse a Lornah Kiplagatová. Ta loni zaběhla na tomto šampionátu světový rekord.

Druhý ročník mistroství světa v silničním běhu se letos uskuteční v neděli 14. října v itelském Udine. Šampionát nahrazuje dřívější mistrovství světa v půlmaratonu. Poběží se na sedmikilometrových úsecích ulicemi města. Loni při premiérovém ročníku v Udine zvítězila Lornah Kiplagatová v novém světovém rekordu 1:03:21. Mezi muži bude kromě loňského vítěze, jímž je Zersenay Tadesse z Eritrey, mimo jiné také Samuel Wanjiru. Ten letos pokořil nejlepší světový čas historie v půlmaratonu 17. března. V Udine bude vedoucím mužem keňského družstva.
 
Loňští vítězové, Tadesse a Kiplagatová, jsou mimo jiné mistři světa v přespolním běhu pro letošní rok, Tadesse má  ve své sbírce navíc bronzovou medaili z olympiády v Aténách, kde běžel desetikilometrový závod. Pro letošní světový šampionát v silničním běhu je vyčleněn finanční bonus ve výši bezmála čtvrt milionu dolarů, při překonání světového rekordu získá dotyčný navíc prémii dalších 50 000 dolarů.

Oproti loňskému úvodnímu ročníku bude mít na šampionátu zastoupení také Česká republika. V závodě žen poběží devítinásobná "běchovická" medailistka a třináctinásobná vítězka z domácích šampionátu na dráze Petra Kamínková. Před svým odjezdem do dějiště mistrovství potvrdila, že by dala přednost kvalitnímu času před dobrým umístěním: "Vím, že se do hodnocení národů počítá umístění. Budu spokojená s umístěním do dvacátého místa, pokud zaběhnu čas 1:15 a lépe. Ale když poběžím čas o dvě minuty kvalitnější a skončím v první čtyřicítce, nebude mi to vadit." Kamínková již dříve třikrát reprezentovala republiku na mistrovství světa v půlmaratonu. Jejím nejlepším umístěním byla 28. příčka v roce 2004.


Více informací naleznete v sekci Zaostřeno na...

David Klempíř
Vytisknout

Krátce

04.12.2016 14:17 O Zuzaně Hejnové vyšla kniha s podtitulem Rychlá holka, autorem je Tomáš Klement.

Archiv zpráv

Kalendář událostí