přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. března 2007, 16:56

Zraněný výškař Janků čtvrtý

Výškař Tomáš Janků skončil na halovém evropském šampionátu na čtvrtém místě. Kvůli zranění musel v průběhu soutěže odstoupit.

Janků výkonem 225 centimetrů skončil v Birminghamu čtvrtý, boj o medailovou pozici mu zhatilo obnovené zranění stehna. Evropský titul si z halového mistrovství odváží Švéd Stefan Holm, který dokázal překonat 234 centimetrů, druhý skončil jeho krajan Linus Thörnblad s 232 centimetry. Bronzovou medaili získal překvapivě domácí Brit Martyn Bernard za 229 centimetrů.

Český reprezentant začal mít vážné problémy s obnoveným zraněním na výšce 220 centrimetrů, dokázal ještě překonat i 225, pak ale musel vyhledat pomoc lékaře. Do sektoru se sice vrátil a chystal se i na pokus na 229 centimetrech, ale hned při rozběhu se musel zastavit a s bolestivou grimasou oznámil rozhodčím, že končí. V té chvíli již věděl, že na něj zbyde "bramborová" medaile.

"Neuděláš nic," komentoval stroze svůj natržený sval Janků. Už na mistrovství republiky minulý týden věděl, že není všechno úplně v pořádku, proto do závodu v Praze-Stromovce ani nenastoupil. "Ale myslel jsem, že to bude v cajku, a také bylo. Až do toho skoku na 225. To už jsem věděl, že to je špatný... Tam to prdlo," prohlásil Janků.

Ještě na další postupné výšce 229 cm čekal, jestli britský soupeř Martyn Bernard napoprvé skočí. Pak zkusil bojovat o bronz. "Když to neskočil, chtěl jsem ještě bojovat, ale nešlo to," pokrčil rameny výškař. Před závodem si vzal tlumící prášky. "Jenže těma se to nevyléčí," prohlásil. 

Věřil si na medaili, jinak by prý do Birminghamu nejezdil. "Ale ostatní byli zdravější, to k formě patří," řekl. Podobnou situaci zažil loni na ME v Göteborgu, kde se potýkal s bolavým lýtkem. "Tehdy to ale vydrželo," vrátil se k závodu, v němž získal stříbrnou medaili. "Musím se k tomu ale postavit čelem. Jen mě to trochu mrzí, protože jsem měl dobrou formu," dodal. 

Zranění si přivodil už na mítinku ve Weinheimu a od té doby ho noha pobolívala. "Bylo to celkem v pohodě, až do dnešního dne. Ale někdy se to stává," mávl rukou a dal najevo, že ho dnešní příhoda úplně nerozladila. Takže nic vzteky nerozkope? "Ne, já nemůžu kopat," vtipkoval a ukázal novinářům, jak kulhá. "Ne, naopak mě to posílí. Takže budu pracovat, makat a v létě si myslím, že by mohlo přijít to, o co celý skokanský život usiluju," připomněl mistrovství světa v Ósace.

Kompletní výsledky a informace k HME naleznete v Zaostřeno na..

                                                                                         ČTK, K. Farská