přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Zraněná Klüftová odrazila nápor vyzyvatelky Barberové a vyhrála

Až do závěrečné osmistovky musela olympijská vítězka Carolina Klüftová bojovat na mistrovství světa o úspěšnou obhajobu titulu v sedmiboji před zdatnou vyzyvatelkou Eunice Barberovou.

Světová šampionka z roku 1999 v Seville po čtyřech disciplínách dokonce vedla o dva body, ale na švédskou blondýnku nakonec ztratila ve dvoudenní soutěži 63 bodů. Klüftová vyhrála součtem 6887 bodů.

Jedna z nejdramatičtějších bitev v historii MS skončila jako před dvěma lety v Paříži, kde však Francouzka Barberová nebyla v takové formě jako letos. Tehdy pak ale senzačním posledním pokusem vyhrála před domácím publikem individuální soutěž ve skoku dalekém, v němž se představí i v Helsinkách. Nad startem Klüftové v dálce visí velký otazník.

Klüftová se potýkala v průběhu soutěže se zraněním kotníku, který si zvrtla den před zahájením soutěže. To se podepsalo zejména na jejím výkonu ve výšce. Když skočila průměrných 182 cm, měla Barberová už náskok 153 bodů. Pak si však Švédka zlepšila absolutní osobní rekord v kouli a začala stíhací jízdu. Kromě hodu oštěpem byla ve zbylých disciplinách vždy lepší a úspěch korunovala druhým absolutním maximem v běhu na 800 metrů.

Aby dvaadvacetiletá Klüftová obhájila titul, mohla při osmistovce s Barberovou prohrát maximálně o 1,5 sekundy. Francouzka riskovala a do závěrečného okruhu nastoupila, ale v závěru jí došly síly a Švédka si svou pozici hravě uhlídala. V cílové rovince už Barberová rezignovala. "Byl to fantastický závod," radovala se v cíli Klüftová. "Nevěděla jsem, jak Eunice
poběží, chtěla jsem se jí držet a posledních 200 metrů nastoupit," řekla.

Barberová potvrdila, že vsadila v závěru vše na jednu kartu. "Nemohla jsem taktizovat, potřebovala jsem jí porazit. Ale na konci už jsem nemohla vůbec zrychlit," pravila Barberová.

Klüftová neprohrála už ve svém třináctém závodu v kariéře za sebou, počínaje rokem 2001. "Měla jsem ale trochu strach z toho zranění, nevěděla jsem, jestli to půjde. Ale šlo," řekla. "Ale měla jsem i štěstí," připomněla Švédka první pokus ve skoku dalekém, při němž podle videozáznamu přešlápla, ale její tretra nezanechala v plastelíně obtisk a sudí pokus uznali. Francouzům nebyl nic platný ani následný protest.

                                                                                                 ČTK