přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2004, 19:32

Změlík si Šebrleho zlato spočítal dopředu, o budoucnost se nebojí

Bez obav o výsledek sledoval olympijský desetiboj Robert Změlík, který v nejtěžší atletické disciplíně získal zlato v roce 1992.Foto: F. Macák
Už od úterního rána měl spočítáno, že Roman Šebrle vyhraje. "Často spolu mluvíme, a tak jsem dobře věděl, v jaké je formě. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak je desetiboj zrádný, jak snadno člověk udělá chybu. Po překážkách už jsem však nepochyboval," řekl ČTK Změlík. Prý se ho ptala spousta lidí, kteří s obavami sledovali rostoucí náskok kazašského soupeře. "Klídek. V tyčce to stáhne, v oštěpu mu uteče a pak už půjde jenom o rekord," uklidňoval je, protože desetiboj stále pečlivě sleduje a zná síly i slabiny celé špičky. Svému nástupci složil poklonu. "Bylo to úžasné sledovat, jak to všechno zvládá. Tlak, kdy od vás všichni automaticky čekají zlato, je hrozný. A umím se vžít do toho, jak mu bylo po patnáctistovce, když z něj všechno spadlo," zavzpomínal na svůj vlastní největší závod před dvanácti lety.

"Já to měl trochu jednodušší. Vedl jsem už od překážek, nemusel jsem nikoho honit,"
připomněl rozdíl mezi oběma vítězstvími.

Nebránil se ani vzájemnému srovnání. Svými výkony v Barceloně by Šebrleho porazil v polovině disciplín - na stovce, na překážkách, v dálce, tyči i závěrečné patnáctistovce. "Ale celkově by mi to Roman nandal. Hlavně v silových disciplínách bych neměl šanci, on je jiná postava," povzdechl si Změlík. On sám se chystá na svůj vlastní velký desetiboj. "Už jsem spadl do kategorie veteránů a chci jet příští rok na mistrovství světa do San Sebastianu. Minulý týden jsem si zkusil kouli, disk a oštěp. A bylo to skoro stejné jako v Barceloně," pochválil se pětatřicetiletý atlet.

O budoucnost českého desetiboje strach nemá. "Jednak tady Roman ještě pár let bude a pak si myslím, že se objeví nové talenty. Ta zlatá medaile určitě bude pro spoustu kluků inspirací, možná jako byla ta moje pro Romana," řekl Změlík.

Navíc si myslí, že desetibojařské medaile, které získali on, Dvořák a Šebrle, nejsou dílem náhody. "Určitě u nás máme dobře propracovanou tréninkovou koncepci. A desetiboj vyhovuje české povaze," dodal olympijský vítěz. Případným zájemcům o tuto disciplínu však vzkázal: "Ale nesmí se v ní nic ošidit. To se hned pozná."
                                                                                                     ČTK