Zlatou Maslákovu misi uťal předčasný start

neděle 2. září 2012
V pražském Edenu skončilo mistrovství republiky do 22 let. Druhý den soutěží k vidění byla řada kvalitních výkonů včetně rekordů. Největší hvězda šampionátu, Pavel Maslák, získal čtyři tituly, o ten pátý nemohl bojovat kvůli diskvalifikaci.

Stadion v pražském Edenu ani dnes sluníčko neviděl, na druhou stranu však ani déšť netrápil atlety tak vytrvale, jako tomu bylo včera. Ti se za to odvděčili divákům pohlednými výkony.

Mistr Evropy v běhu na 400 m Pavel Maslák měl po oba soutěžní dny velmi napilno. Spolu s trenérem Daliborem Kupkou si naplánoval start hned v pěti disciplínách, což vzhledem k tomu, že na stovce, dvoustovce i čtvrtce musel nejprve absolvovat rozběhy, znamenalo v součtu opravdu slušnou porci závodních nasprintovaných kilometrů.

A nebyl by to Pavel, aby neměl na všech tratích zlaté ambice. Včera misi zdařile začal, když vyhrál stovku ve vyrovnaném rekordu mistrovství 10.57 a posléze spolu se svými kolegy z Dukly slavil titul i s krátkou štafetou. Dnes na to úspěšně navázal nejprve rozběhem dvoustovky a krátce na to i vítězným finále na 400 m, které ovládl v novém rekordu mistrovství 46.82, jímž o dvě desetiny předčil devět let starý čas Jana Mazance. „Finiš jsem šel určitě na sto procent, začátek byl pomalý, ani nevím proč. Asi se na mě podepsala předchozí dvoustovka a včerejší program. Na úbytku sil je to hodně znát, možná dvoustovku ani nevyhraju,“ říkal tehdy po doběhu.

Skutečnost mu dala za pravdu. Ne však proto, že by jej někdo ze soupeřů předčil, ale kvůli jeho vlastní chybě. Z bloků totiž vyrazil o chloupek dříve (6 tisícin), než pravidla dovolují. „Něco takového se mi stalo poprvé. Co nadělám... Po čtvrtce mě nohy bolely ukrutně, ale Albi (masér Dukly)  ji ze mě dostal, takže jsem se dokonce před dvoustovkou cítil dobře. I ten start se mi povedl, kdyby teda nebyl o tu chvilku předčasný,“ litoval pokaženého plánu získat za víkend pětici titulů. O tom, že to byly aspoň čtyři, rozhodly závěrečné štafety, kde spolu s kolegy Kubistou, Brožem a Němečkem vylepšili rekord šampionátu na 3:10.25.

Také pro Jana Kubistu to byl již druhý rekord mistrovství v průběhu dne. Předtím vyhrál osmistovky časem 1:49.66, jímž o téměř půldruhé vteřiny vymazal z listiny výkon Jana Pernici z roku 2003. „Závod byl těžší, než jsem čekal, bylo to rychle rozběhnuté a také výsledný čas je dobrý. Z titulu mám radost, scházel mi do sbírky,“ prohlásil Kubista.

Další maxima šampionátu se zrodila v koulařském sektoru. Mezi muži se o to přičinil Ladislav Prášil, který poslal své náčiní do vzdálenosti 19.92 a o více než metr a půl tak předčil pět let starý výkon Remigia Machury ml. „V dnešních podmínkách jsem spokojen s celou sérií, akorát škoda, že z toho nebylo 20 metrů. Forma na to byla, ale nepodařilo se mi ideálně trefit hod,“ litoval Prášil.

Soutěži koulařek vládla Markéta Červenková, která už byla rekordmankou mistrovství od loňského roku a dnes svůj tehdejší výkon ještě o něco vylepšila na 15.38 m.

Z dalších výkonů, které sice nejsou rekordy mistrovství, ale určitě si zaslouží pozornost, zmiňme třeba 604 cm dálkařky Veroniky Šádkové nebo čtvrtkařský čas 54.75 Sylvy Škabrahové, jímž předčila spolufavoritku Janu Slaninovou o téměř vteřinu. Z plánovaného double s osmistovkou nakonec sešlo, necelých 20 minut mezi oběma finále se ukázalo jako příliš málo. Škabrahová tak sice do osmistovky nastoupila, ale v polovině trati odstoupila. „Domluvili jsme se tak s trenérem. Tělo nestihlo za tak krátkou dobu zregenerovat, měla jsem problémy s dechem a také nohy byly ještě zakyselené z té těžké čtvrtky,“ vylíčila.

Role "kluka z plakátu" se zdárně zhostil Václav Barák, který na domácím stadinu potěšil své četné příznivce vítězstvím v kvalitním čase 50.76. "Pro mě to byl úžasný běh. Jezdil jsem v poslední době na koloběžkách, kde jsem vyhrál mistrovství světa, a moc jsem toho nenaběhal. Takže jsem od sebe očekával čas okolo 51.5 a toto je naprosto úžasné. Ohromě mě nakopla osmá překážka, která mi vyšla ideálně," líčil po doběhu účastník ME v Helsinkách, jehož si pořadatelé vybrali na propagační materiály k mistrovství.