Zlatou cestu do Curychu si vybojovalo všech pět atletů

středa 23. listopadu 2011
Na pařížském Stade de France se uskutečnil třetí díl Zlaté ligy. Ve hře o milionový poklad po dnešním dni zůstalo všech pět atletů - Sanchez, Williamsová, Olsson, Alekna a Cloeteová.

I přes to, že třetí díl Zlaté ligy byl kvůli blížícím se olympijským hrám poznamenán neúčastí některých světových atletických hvězd, podařilo se organizátorům na Stade de France přilákat více než 50 000 diváků. Tahákem byla nejen pětice atletů, která stále ještě měla šanci na zlatý poklad, ale také například start olympijského šampiona Maurice Greena.

Z nadějné pětice rozhodně nezklamal Dominikánec Felix Sanchez. V běhu na 400 metrů překážek se totiž čekal přímý souboj Sancheze s Američanem Jamesem Carterem. Sanchez ovšem nenechal nic náhodě a Cartera jasně porazil. Vyhrál v čase 47.99 a svou naději na zlatý poklad si uchává i do příštího dílu Zlaté ligy, který se uskuteční v Curychu začátkem srpna. Stejně tak nechybovala ani čtvrtkařka Tonique Williamsová. Čvrtku jasně vyhrála a časem 49.15 zlepšila letošní nejlepší světový čas v této disciplíně. Zlatou cestu do Curychu měla Williamsová ulehčenu tím, že její největší soupeřka Ana Guevarová v Paříži nestartovala. Trojskoku mužů tradičně kraloval Švéd Christian Olsson, další adept na milionový jackpot. Svou disciplínu vyhrál i v Paříži, když dolétl na hranici 17.41 metru. Nezklamal ani diskař Virgilius Alekna, který dokázal své náčiní poslat do vzdálenosti 70.21 metru a své soupeře nechal daleko za sebou. Napínavý souboj se odehrál ve výškařském sektoru žen. Hestrie Cloeteová Viktoria Sťopinová měly identické pokusy až do výšky 1.99 metru, o prvenství se rozhodovalo v rozeskakování. Úspěšnější byla nakonec  Hestrie Cloeteová, a tak si naději na zlatý poklad udržela celá pětice závodníků - kromě jihoafrické výškařky ještě překážkář Felix Sanchez, čtvrkařka Williamsová, trojskokan Olsson a diskař Alekna.

Diváci viděli zajímavou podívanou i na nejkratších sprintech. Francouzi byli potěšeni vítězstvím jejich aténské naděje - Christine Arronové. 100 metrů dokázala vyhrát v čase 11.10 sekundy před druhou Fergusonovu. Na nejkratší trati neuspěl Maurice Greene. Avizovaná oslava třicátin mu byla zkalena Francisem Obikwelem, který Američana jasně porazil a zvítězil v čase 10.06. Greene doběhl druhý. Obikwelu si odvezl z Paříže double, když vyhrál i dvoustovku v národním rekordu 20.12 sekundy.

Běh na 1500 metrů dokázala překvapivě vyhrát Maďarka Vargová, naopak zklamala Mosambičanka Maria Mutolaová, která nesplnila olympijský limit. Vítězství z dvojnásobné trati si z Paříže odvezla Isabelle Ochichiová v nejlepším čase letošní sezony 8:31.32. V běhu na 100 metrů překážek kralovala Kanaďanka Perdita Felicienová. Halová mistryně světa dokázala zvítězit v čase 12.60 sekundy. Krátké mužské překážky byly ve znamení souboje mezi Allenem Johnsonem a Terrencem Trammelem. Nakonec jasně zvítězil Allen Johnson v čase 13.07. Nejlepší výkon roku předvedl i Keňan Bernard Lagat, který časem 3:29.21 vyhrál běh na 1500 metrů. Čtvrtku mužů vyhrál Francouz Leslie Dhjone v čase 44.99. Na dvojnásobné trati si vedl nejlépe William Yiampoy, který zvítězil v čase 1:45.03.

Kompletní výsledky ze třetího dílu Zlaté ligy z Paříže naleznete zde.