Zlatokopky pokračují za jackpotem

středa 23. listopadu 2011
Zlatá čísla z dosavadního průběhu seriálu Golden league obhájily v Paříži jak půlkařka Jelimová, tak výškařka Vlašićová. Překážkář Robles setinu za SR.

Dvě atletky vstupovaly do soutěže jako adeptky milionového jackpotu pro vítěze všech šesti mítinků seriálu, obě si své naděje uchovaly i nadále. Mladá keňská půlkařka Pamela Jelimová nic nevymýšlela, a věrna obvyklé taktice, zdolala soupeřky drtivým tempem. Byl z toho její nový OR 1:54.97 a tedy i světové juniorské maximum a druhý nejrychlejší čas sezony (ten absolutně nejrychlejší je o 12 setin lepší a zaběhla ho dnes na ruském národním šampionátu Jelena Sobolevová). Další skvělý výsledek si připsala Slovenka Lucia Klocová, která byla v čase 1:58.51 na cílové pásce o setinu rychleji než fenoménka nedávné doby Maria Mutolaová z Mozambiku.

Také chorvatská výškařka Blanka Vlašićová vyhrála s přehledem, byť ne s takovým, na jaký jsme u ní v poslední době zvyklí. 33. triumf v řadě získala za 201 cm, které zdolala až napotřetí. Moc tedy nechybělo, aby byla narušena alespoň dvoumetrová hegemonie. Nejlepší soupeřky Vlašićová, Němka Ariane Friedrichová a Belgičanka Tia Hellebautová, zůstaly na 197 cm.

Kubánský překážkář Dayron Robles velmi otřásl vlastním světovým rekordem, který zaběhl na letošní Zlaté tretře v Ostravě. I přes sérii odkládaných startů si nedělal sebemenší problémy a s řádným náskokem před elitními soupeři v čele s Terrencem Trammellem cíloval v čase 12.88, o jedinou setinu horším než v Ostravě. Trammell zaostal 27 setin.

Americký čtvrtkař Jeremy Wariner tentokrát nedal svému sokovi z posledních startů LaShawn Merrittovi příliš mnoho šancí a jasně zvítězil v nejlepším čase sezony 43.86. Merrit zaostal 49 setin, pod 45 vteřin se vešel ještě na třetím místě Bahaman Chris Brown (44.76).

Vítězslav Veselý bude moci vzpomínat na páté místo ze závodu Zlaté ligy. Obsadil ho za výkon 78.01 m., když v poněkud oslabené konkurenci zvítězil Lotyš Vadim Vasilevskis hodem o 7 m a 60 cm delším.