přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. dubna 2004, 13:44

Zlatá tretra svědkem střetnutí nejlepších trojskokanek

Další ostře sledovanou disciplínou ostravského mítinku Zlatá tretra, který se uskuteční 8. června, bude trojskok žen.Foto: Josef Čech  
Na vítkovickém stadionu se představí dvě nejlepší ženy současného světového trojskoku. Ruská závodnice Taťjana Lebeděvová získala poslední dva tituly mistryně světa, tedy na MS 2003 v Paříži a na letošním halovém šampionátu v Budapešti. Právě v maďarské metropoli byla její největší soupeřkou Yamilé Aldamaová, další účastnice Zlaté tretry. Dříve Kubánka v Budapešti už v dresu Súdánu získala stříbrnou medaili v novém africkém rekordu 14.90 m.

Lebeděvová na halovém MS vytvořila světový rekord pod střechou výkonem 15.36 m, když nejprve vyrovnala dosavadní světové maximum Britky Hansenové a poté ho ve dvou sériích překonala. Skvělé vystoupení v budapešťské Sportareně završila sedmadvacetiletá Ruska ziskem zlaté medaile v dálkařském sektoru.

Taťjana Lebeděvová má na svém kontě zlaté medaile i ze světového šampionátu 2001 a halového ME 2000. Na olympijských hrách v Sydney obsadila druhou pozici. „Je rozhodně silnější v trojskoku. Myslím, že bude připravena atakovat světový rekord pod širým nebem,“ prohlásil pro internetový server IAAF manažer Lebeděvové Aivar Karotam. Světový rekord dosud drží ukrajinská trojskokanka Inessa Kravetsová skokem dlouhým 15.50 m. Lebeděvové patří druhá příčka dlouhodobých tabulek za 15.32 m, na třetí figuruje právě Aldamaová (15.29). Jednatřicetiletá závodnice ještě v barvách Kuby získala stříbro na MS 1999 a na OH 2000 vybojovala čtvrté místo.

Pro Lebeděvovou i Aldamaovou by představení před ostravským publikem mělo být prvním startem v letní sezoně. Súdánská atletka má na Zlatou tretru ty nejlepší vzpomínky. V loňském roce zde poprvé v kariéře pokořila patnáctimetrovou hranici. Výkon 15.00 m je rekordem mítinku, na který by obě závodnice 8. června měly zaútočit. 

Tomáš Klement

Vytisknout