přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. prosince 2011, 13:45

Zlatá tretra chystá rychlou čtyřstovku s Merrittem

Největší domácí mítink už pět měsíců dopředu hlásí první hvězdná jména. Po jamajské sprinterce Campbell-Brownové přibyl do Ostravy úřadující olympijský šampion mužské čtvrtky.

Jedním z cílů, který si pořadatelé Zlaté tretry vytkli před 51. ročníkem, je špičkový závod na čtyři sta metrů, v němž by rádi zlomili nejstarší rekord mítinku. Ten drží od roku 1976 legendární Kubánec Alberto Juantorena a má hodnotu 44.70. Takový čas by měl být i přes brzký termín mítinku 25. května v siláchLaShawna Merritta, vždyť pod tuto hranici se 25letý Američan dostal již 35x, osobním rekordem se může pochlubit téměř o vteřinu rychlejším a průměrem deseti nejlepších časů úctyhodnými 44.031 s.

Na svém kontě má Merritt i řadu medailových úspěchů, je dvojnásobným olympijským šampionem z Pekingu (na 400 i 4x400 m), z mistrovství světa dovezl z individuální čtyřstovky zlato (2009) a dvě stříbra (2007 a 2011) a ve štafetách už s týmem USA neprohrál na čtyřech vrcholných akcích v řadě. Letos sice vezl z Tegu „jen“ stříbro, ale zůstal mu nejrychlejší čas sezony (44.35), a tak i důvod prokázat pozici jedničky také na vítkovickém tartaně, kde se představí vůbec poprvé.

„Dostal jsem pozvánku s cílem atakovat nejstarší rekord mítinku. Bude to moje premiéra v Česku, ale slyšel jsem od jiných atletů, že k vám rádi jezdí a publikum je skvělé. Znám hodnotu výkonu, o kterém se bavíme a rozhodně si troufám na tento čas zaútočit,“ vzkázal Merritt ze státu Virginie, kde žije.

VCB a oštěpaři

Dosud oznámenou hvězdou „Tretry 2012“ je Veronica Campbell-Brownová z Jamajky, aktuální mistryně světa z dvoustovky tu poběží právě svoji o něco silnější trať. Pořadatelé počítají také s účastí celé skupiny oštěpařů Jana Železného, tedy s ženskou dvojicí Barbora Špotáková-Jarmila Klimešová a mužským triem Petr Frydrych, Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch doplňeným o nového člena Tera Pitkamäkiho, kteří se dnes vrací ze soustředění na Kanárských ostrovech.

Předběžný přehled disciplín:

Muži: 100 m, 200 m (Gyulaiův memoriál), 400 m, 800 m, 3000 m (Zátopkův memoriál), 110 m př., skok o tyči, vrh koulí, hod oštěpem, hod kladivem
Ženy: 200 m (Slaninův memoriál), 400 m, 800 m anebo 1500 m, 100 m př., 400 m př., hod oštěpem, hod kladivem (Trofej Skolimowské)

51. ročník Zlaté tretry Ostrava bude součástí třetího ročníků IAAF World Challenge a hlavní část mítinku se uskuteční v pátek 25. května 2012, jemuž bude o den dříve předcházet tradiční kladivářský prolog (je součástí světové vrhačské challenge).

S využitím materiálu pořadatelů

Michal Procházka

Vytisknout