přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. listopadu 2007, 14:37

Zlatá tretra 2008 má být o sprintech

Prvními potvrzenými hvězdami 47. ročníku mítinku se však dnes staly zástupkyně technických disciplín, mistryně světa Barbora Špotáková a Blanka Vlašičová.

                    První dvě představené hvězdy Zlaté tretry 2008.

"Nadcházející ročník Zlaté tretry bude více zaměřen na sprinty a běhy," řekl v úvodu úterní tiskové konference ředitel mítinku Zdeněk Duplák. Doplnil jej sportovní manažer mítinku Alfons Juck s tím, že jednají jako každý rok se světovou špičkou: "Chceme co nejlepší sprinty. Pokud nám vše vyjde, bude to pro Ostravu velká sportovní slavnost. Držíme se tradice oslovovat největší světové hvězdy. Powell, Gay, Wariner, Richardsová, s těmi všemi jednáme." Teoreticky je možné, že se 12. června v Ostravě proti sobě postaví světový rekordman Asafa Powell a trojnásobný mistr světa Tyson Gay.

Před přehnaným očekáváním však Juck varoval: "Tyson Gay zvažuje, že by v olympijském roce vůbec v Evropě nestartoval, ale samozřejmě se chce potkávat s Powellem. Mluvil jsem předběžně s jeho manažerem o možnosti startu na Zlaté tretře."

Představeny byly první dvě ženské hvězdy nadcházející Zlaté tretry. Oštěpařka Barbora Špotáková a chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. V prvním případě se jedná o zařazení ženského oštěpu do hlavního programu, oslovena bude současná světová špička v této disciplíně. Hlavní hvězdou však bude domácí Barbora Špotáková. "Budeme Báru motivovat k překonání rekordu mítinku 65.26 centimetrů, stejně jako k překonání jejího českého rekordu," podotkl Juck. Mistryně světa z Ósaky vylepšila letos národní maximum třikrát a jak sama říká, zatím nemyslí na rekord světový. "Přidávám po centimetrech. Zatím se mi honí hlavou jen české rekordy. Navíc vždy házím nejdále až koncem sezony. Příští rok by mi to mohlo ale létat daleko už na Zlaté tretře. Letos byla v Ostravě perfektní atmosféra, přišlo se podívat hrozně moc diváků. Stále se ještě necítím jako někdo, kdo divákům na Městském stadionu plnohodnotně nahradí vystoupení Jana Železného, je to zavazující role."

S druhou z představených hvězd, výškařkou Blankou Vlašičovou, se organizátoři během tiskové konference spojili telefonicky. Chorvatku, která již v Ostravě startovala čtyřikrát (2002, 2003, 2004, 2006), zastihli na tréninku. "V Ostravě skáči ráda. Jazykově a vůbec je mi to blízké prostředí," odpověla na dotaz, proč přijala pozvání i popáté. Na svoji premiéru v roce 2002 si však již nepamatuje. Tehdy se ještě jako juniorka umístila na šestém místě s 1.87 metry. V roce 2008 by organizátoři rádi viděli právě v jejím podání překonání rekordu mítinku. Ten drží od roku 2003 Kajsa Bergqvistová výkonem 201 cm. "Ráda si pamatuji výkony nad dva metry," řekla k tomu výškařka, jenž letos několikrát atakovala světový rekord a jejíž osobní maximum činí 207 cm. "O rekord mítinku se samozřejmě pokusím. A pokud budu v dobré formě a zdravá, budu po celou sezonu opět zkoušet útok na rekord světový." Diváci tak možná uvidí podobný vítězný taneček, jaký předvedla na MS v Japonsku.

Sedmačtyřicátý ročník Zlaté tretry se uskuteční 14 dní před americkou olympijskou kvalifikací v termínu 12. června 2008. Hlavní program by měl být posunut z dvacáté hodiny večerní na 18:30, dle slov ředitele mítinku kvůli rodinám s dětmi.

Disciplíny Zlaté tretry 2008:
(předběžné, mohou se ještě měnit)
Celkem 14 disciplín, v předprogramu kladivo mužů a žen a oštěp mužů.

MUŽI: 100 m, 200 m, 400 m, míle, 3000 m nebo 3000 m př., 110 m př., 400 m př.
ŽENY: 100 m nebo 200 m, 400 m, 800 m, 10000 m, výška, tyč, oštěp