přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zlatá tretra 2006 = 30 medailistů z MS, 30 medailistů z OH

Mezi posledními zveřejněnými jmény pro letošní Zlatou tretru jsou výlučně olympijští vítězové a mistři světa.

Na 400 metrů překážek se představí Bershawn Jackson. Dvaadvacetiletý Američan vede letošní světové tabulky výkonem 47.60. Loni v Helsinkách získal titul světového šampiona, když v dešti běžel 47.30, což je jeho osobní maximum. "V Ostravě budu poprvé a chci divákům předvést dobrou podívanou," vzkázal aktuální mistr světa do České republiky. Do Ostravy přiletí přímo z nedělního mítinku v Eugene a organizátoři doufají, že náročná cesta nebude mít vliv na jeho výkonnost. "Na našem území se ještě neběžela tato trať pod 48 vteřin," připomněl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.

Již třikrát běžel 3000 m překážek na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích olympijský vítěz z Atén Ezekiel Kemboi z Keni. V souboji s krajanem Paulem Koechem by mohl zaútočit na rekord mítinku. Ten má zásluhou Wilsona Kipketera od roku 2002 hodotu 8:06.14. Kemboi vede letošní světové tabulky výkonem 8:18.17 z Melbourne, kdy vyhrál Hry Commonwealthu.

Závod na 200 m mužů se poprvé uskuteční jako memoriál Istvána Gyulaia. Dvě velká jména dávají naději, že rekord mítinku Justina Gatlina 20.30 z roku 2004 by měl letos padnout. Prvním sprinterem, který přijal pozvání organizátorů, je zkušený Kim Collins. Mistr světa z roku 2003 a bronzový z loňského šampionátu má osobní maximum 20.20 a do Ostravy přijede podle vlastních slov podat co nejlepší výkon. Velkým sprinterským talentem  je teprve devatenáctiletý Jamajčan Usain Bolt. "Rád bych zaútočil na čas pod 20 sekund," sdělil organizátorům. Stošestadevadesát centimetrů vysoký Bolt je juniorským světovým rekordmanem s časem 19.93. Již ve svých 15 letech přitom dokázal zaběhnout 20.58!

Zpestření čeká na diváky ve formě exhibiční soutěže dvou nejsledovanějších vícebojařů současnosti. Přímo z víkendového mítinku v Götzisu přijedou do Ostravy Roman Šebrle a Bryan Clay. Utkat by se měli ve vrhu koulí, možná však nastoupí do dvou disciplín.

Více informací naleznete v sekci Zaostřeno na...

David Klempíř

Vytisknout