přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zlatá liga zdvojnásobí počet mítinků

Seriál mítinků Světové atletické tour dozná od roku 2010 značných změn. IAAF hodlá rozšířit velké mítinky do více koutů světa, a také chce častější střetávání největších hvězd.

Světová asociace atletických federací (IAAF) pečlivě studovala mítinky v letošní sezóně a dospěla k závěru, že je potřeba změn. „Potřebujeme častější měření sil nejlepších atletů, co možná nejvíce napínavé, více mítinků po celém světě, a pokud možno co nejvíce přímých přenosů z nich. Primárně bude tento seriál fungovat jako propagace a prodej našeho sportu celosvětově,“ uvádí IAAF.


Letos získala celý poklad Pamela Jelimová. Jak bude vypadat bitva o milion dolarů za dva roky? Foto: graf.cz

V praxi nahradí od roku 2010 současný model šestice evropských mítinků Zlaté ligy plný tucet. Těžiště sice zůstane na starém kontinentě, kde se odehraje osm z nich, ale další čtyři si však podle všeho rozdělí Střední východ, Japonsko, Čína a USA. Zavedena bude i druhá úroveň tak zvaná Challenge League („vyzývací liga“), také v ní by mělo být 12 mítinků. Zatím není jasné, kam který mítink připadne, šestice Super Grand Prix je v Evropě, z dvanáctky Grand Prix jen pět připadá na jiné světadíly.

Atlety by mělo do rozšířeného seriálu ZL nalákat zvýšené prize money, tak aby se top atleti zúčastnili alespoň 6 až 9 mítinků. Slabinou systému může být udržení 10 „zlatých“ disciplín pro celou Ligu. Podle mluvčího IAAF byli organizátoři mítinků na Tour kontaktováni a informováni a vyjádřili se k projektu pozitivně. Předpokládá se, že návratnost pro sponzory nebude ihned, proto se pro financování hledají investoři, kteří jsou ochotni na výdělek čekat. Rozhodnutí ohledně zavedení systému by mělo padnout na listopadovém jednání Rady IAAF v Monte Carlu. Pokud nepadne rozhodnutí na něm, bude projekt odložen na roku 2011.

Michal Procházka s využitím EME News