přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zlatá liga 2007 začíná již dnes

O milion dolarů se utkají hvězdy atletického nebe v deseti disciplínách. Na prvním mítinku v Oslu startuje také tyčkařka Kateřina Baďurová.

Nejprestižnější seriál atletických mítinků naší planety začíná již dnešní večer v Oslu. Připraveno je 10 "zlatých" disciplín a mnoho doplňkových. Kdo bude chtít získat podíl na milionovém jackpotu, musí zvítězit na všech šesti závodech. Oproti loňskému modelu je to tedy změna a návrat k dřívějšímu formátu. Jen v případě, že by žádný z atletů nevyhrál svoji disciplínu šestkrát, podělí se o poloviční částku (500 000 USD) pětinásobní vítězové. Pro vyplacení podílu se musí navíc úspěšní atleti podobně jako v minulosti alespoň zúčastnit zářijového Světového atletického finále ve Stuttgartu.

Loni se o jackpot dělilo pět atletů, z nichž dva vyhráli pětkrát. Letos může triumf zopakovat Asafa Powell na stovce a Sanya Richardsová na čtvrtce. Tyto disciplíny jsou zařazeny mezi zlaté i letos. "Loni tu byla výborná atmosféra, ale chladné počasí. V rozběhu jsem běžel 9.96, ve finále 9.98. Doufám, že letos bude počasí moudřejší a já zaběhnu o něco rychlejší trať, je tu dobrá dráha," cituje světového rekordmana IAAF.

Na programu Zlaté ligy je pro letošní rok zařazena i tyč žen. Asi nikdo nepochybuje o úspěchu fenomenální Rusky Jeleny Isinbajevové. Do sektoru s ní dnes nastoupí mimo jiné naše rekordmanka Kateřina Baďurová. Soutěž tyčkařek začíná v 18:30. Přímý přenos České televize můžete sledovat na programu ČT 2 od 20:00 hodin.


"Zlaté" disciplíny 2007:

MUŽI
100 m, 1500 m, 110 m př., trojskok, oštěp

ŽENY
100 m, 400 m, 100 m př., výška, tyč


Seriál Zlaté ligy 2007:
Bislett Games (Oslo) - 15. června
Gaz de France (Paříž) - 6. července
Golden Gala (Řím) - 13. července
Weltklasse (Curych) - 7. září
Memorial van Damme (Brusel) - 14. září
ISTAF (Berlín) - 16. září

Loňští podílníci na jackpotu:
Asafa Powell (Jam.) - 100 m
Jeremy Wariner (USA) - 400 m
Sanya Richardsová (USA) - 400 m
Irving Saladino (Pan.) - dálka /pět vítězství/
Tiruneš Dibabaová (Et.) - 5000 m /pět vítězství/

David Klempíř

Vytisknout