přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. května 2010, 14:55

Životní úspěch pro Tótha

V mexické Chihuahue proběhl první den chodeckého Světového poháru. V náročných podmínkách se dařilo vytrvalcům z „teplých krajin“, velkou výjimku tvoří Slovák Tóth. Z pětice českých reprezentantů byla nejlepší 17. Schindlerová.

Na královské 50kilometrové trati se v mexickém horku překvapivě prosadil slovenský chodec Matej Tóth, jehož si dobře pamatujeme například z loňského triumfu na poděbradské dvacítce. Desátý muž loňského MS v Berlíně z padesátky (na dvacítce byl ještě o příčku výše) dokázal svůj výkon stlačit nejvíce pod 4 hodiny, přesně na 3:53:30. To sice není nějak závratný čas, ale nakonec stačil docela pohodlně na odsunutí dlouho vedoucí domácí naděje Horacia Navy. Šestý muž z posledních olympijských her nakonec ztratil tři čtvrtě minutku a s obdobným odstupem ze ním došel do cíle dvojnásobný medailista z Pekingu, Australan Jared Tallent.


Tóth při MS v Berlíně - foto: www.graf.cz

Mexické šance na zlato vzaly za své také v soutěži týmů, kde se o pouhý bod muselo domácí trio sklonit před čínským, které kompletně došlo mezi nejlepšími devíti. Nejlepší z Říše středu byl Tianfeng Si (česká transkripce Tchien-feng S'), jenž zůstal 11 vteřin od medailové pozice Tallenta. O bronzu pro Rusů před Španěly rozhodl při shodě bodů lepší postavení posledního z bodujících.

Českou stopu jsme zaznamenali ve zbylých dvou závodech včerejšího programu. Dvacítku žen opanovaly závodnice Pyrenejského poloostrova. Zlato si do Španělska odveze María Vascová, jež od počátku diktovala tempo, za čas 1:31:55. „Bronzová“ se 34leté chodkyni mohlo říkat jen do sobotního večera, když k kovům této barvy z olympiády, MS, a také světového poháru přidala konečně i ten nejcennější. Spolu s ní se na čele držela v kontaktu prakticky po celou Vera Santosová, Portugalka nakonec na vítězku ztratila 11 vteřin. Její krajanka Ines Henriquesová zvolila jinou taktiku, když se postupně posouvala vpřed, nakonec jí to vyneslo s již větším odstupem za čelem, přesto bezpečné umístění na stupních.

Na sedmnácté příčce v čase 1:38:06 dokončila 20kilometrovou trať Zuzana Schindlerová. Účastnice olympijských her i mistrovství světa se pohybovala na měřených mezičasech kolem 15. místa. Nakonec dosáhla na výrazně lepší umístění než před dvěma lety v Čeboksarech, v Rusku tehdy protnula cíl jako 35. Lucie Pelantová se držela od počátku v páté desítce, ve výsledkové listině jí patří konečné 45. místo.

Jsou to Rusové, kdo tradičně ovládají juniorskou kategorii. Jenže v Chihuahue došlo ke vzpouře, do jejíhož čela se postavil Kolumbijec Eider Arévalo. Byl to on, kdo nakonec cílem prošel jako první v národním rekordu 42:13. O devět vteřin za ním pak dokončil Číňan Zelin Cai (Ce-lin Cchaj), a až teprve tři čtvrtě minuty po Arévalovi diváci uviděli nejlepšího z Rusů Valerije Filipčuka. Stejné země si rozdělily také týmové medaile, pouze v jiném pořadí: Rusko, Čína, Kolumbie. Z trojice českých závodníků se prosadil nejvýše Lukáš Gdula, jenž v čase 49:04 načínal třetí desítku. Pavel Schrom finišoval jako 24. (49:56), Jiří Malysa jako předposlední z těch, co dokončili, 29. (51:54).

Výsledky z Chihuahuy

 

Michal Procházka

Vytisknout