Živec vicemistrem Evropy

Stříbro pětkaře Jakuba Živce bylo dosavadním českým vrcholem juniorského ME. Do osmičky se dnes vešli také dvoustovkař Maslák, stýplařka Bařinová, překážkářka Ogrodníková, koulař Prášil a oštěpař Vadlejch.

Mluvilo se o medaili oštěpaře Vadlejcha, ten však skončil až osmý. Medailově ho trochu překvapivě nahradil na 5 km Živec, jenž si mazácky doběhl pro stříbrnou medaili. Nedaleko stupňům vítězů byl dnes také pátý sprinter Maslák, šestá skončila na 3000 m překážek Bařinová, sedmá místa získali na 100 m př. Ogrodníková a v kouli Prášil.
Sedmibojařka Cachová je po prvním dni pátá. „S prvním dnem musím být spokojená. Podle propočtů trenéra bych měla zítra bojovat o bronzovou medaili, zatím je to hodně vyrovnané,“ shrnula svěřenkyně Michal Buzka. Zatím na bednu ztráci necelých sto bodů, v čele přenocuje Islanďanka Thorsteinsdóttirová. Podrobněji o našich atletech, a také o dalším medailovém dění najdete níže.

Finále s českou účastí
Senzačního úspěchu dosáhl na pětce Jakub Živec. Skvěle takticky zvládnutý závod korunoval stříbrnou medailí pro ČR za osobní rekord 14:10.58. „Na medaili jsem trénoval, chtěl jsem ji, ale že bych s ní počítal to ne. V závodě jsem se cítil výborně, jen škoda, že mi nakonec utekl,“ litoval trochu ještě lepší pozice. Jinak ale zářil štěstím, po doběhu vyrazil na cestu kolem stadionu a sháněl se po vlajce – marně.
„Je to ten nejlepší dárek k dnešnímu svátku,“ smál se. Živec od startu figuroval v čele, posléze včas zachytil nástup pozdějšího vítěze a spolu s ním se držel takřka do posledního kilometru. Tam však už byli jen ve dvojici, a tak si svěřenec trenéra Venclíčka vcelku v pohodě doběhl pro stříbro. „Říkal jsem si, jestli třeba nezačne tuhnout, že bych to ještě zkusil, ale on spíš zrychloval. A jak byli za mnou?“ vyzvídal k dění za sebou.
Dlouho třetí Francouz Boullagui se propadl na konečnou šestou pozici, pro bronz si doběhl s desetivteřinovým odstupem za Živcem Španěl Aitor Fernández. Stejný rozdíl dělil českého vytrvalce od ázerbájdžánského reprezentanta Hayle Ibrahimova, který po desítce ovládl i poloviční trať v čase 14:01.19.

Juniorský vicemistr na 5000 m Jakub Živec - všechna foto: M. Procházka

Skvělou pátou příčku, v tu chvíli nejlepší české umístění, vybojoval na dvoustovce Pavel Maslák. Při třetí dvoustovce už bylo vidět, že mu síly docházejí, ovšem pral se do posledního metru a v čase 21.19 zůstal 16 setin od bronzové medaile. „Tentokrát mi bohužel moc nevyšel start, první krok byl moc krátký. Škoda prvního ulitého startu, ten byl určitě lepší. Ale pomohl by mi maximálně o jedno místo,“ uznal svěřenec Daniela Gwóźdźe. „Vítr jsem moc nevnímal (byl také minimální -0.1 m/s), v závěru už jsem docela tuhnul. Tak trochu jsem si myslel na medaili, nedá se nic dělat, nevyšlo to,“ pokrčil rameny s úsměvem Maslák. Zítra o ni bude moci zabojovat ještě se štafetou.
Zlato získal podle očekávání Ázerbájdžánec Ramil Gulijev v rekordu šampionátu 20.33. S přesně půlvteřinovým odstupem bral stříbro Němec Hering, bronz připadl Italu Maranimu za 21.03.

Po semifinále si Pavel Maslák získal srdce místní fanynky

Už druhou šestou příčku pro české barvy vybojovala Martina Bařinová. Na 3000 m s překážkami a vodním příkopem si pro ni doběhla v čase 10:20 rovných. „Uklidnilo mě, že se pole docela brzo roztrhalo, že jsem mohla v klidu skákat překážky,“ řekla po doběhu Bařinová, která musí pevné bariéry překonávat s dotykem kvůli bolavým zádům. „Chtěla jsem se držet Italky, a útočit, až když si budu jistá, že se dostanu přes překážky do cíle. Jsem spokojená s umístěním, jen jsem si tu myslela na osobní rekord a ten mi nevyšel,“ povídala malinko smutná svěřenkyně Petry Ivanové. Od osobáku ji dělily necelé 3 vteřiny, od stupňů pak skoro 10 s.
Na nejvyšší stupínek vystoupala jasná favoritka z Norska, Karoline Bjerkeli Grøvdalová za rekord šampionátu 9:43.69. Pod 10 minut se vešla i v ázerbájdžánských barvách závodící Abdullayevová, třetí místo patří s odstupem Britce Webbové.

Jen malinko nespokojená Martina Bařinová

Nikol Ogrodníková nenavázala na svůj semifinálový osobní rekord na 100 m př. a čas 14.03 jí stačil na konečné sedmé místo, pro českou výpravu již druhé. „Byla jsem ráda, že jsem doběhla. Vůbec nevím, ani jak foukalo,“ řekla po doběhu. „V noci jsem kvůli koncertu pod okny spala jen pět hodin.“ Také se vyjádřila k pokaženému dopolednímu oštěpu. „Předělávala jsem před sezonou rozběh a ještě ho nemám zažitý. Dnes jsem ale přišla do sektoru a nešlo mi vůbec nic. Dost mě to štve. Ale jak říká trenér, můj čas ještě přijde,“ uzavřela na optimističtější notu svěřenkyně Aleš Dudy.
Závodu jasně dominovala Belgičanka Anne Zagréová za 13.21, o stříbro svedla těsnou a úspěšnou bitvu čerstvá dorostenecká mistryně světa z Norska Pedersenová, bronz zbyl na Francouzku Toureovou.

Nikol Ogrodníková se svým talismanem

Sedmé místo obsadil také koulař Ladislav Prášil, spokojený však příliš nebyl. „Už ráno mě začalo bolet koleno, bohužel jsem musel odházet všechny tři pokusy, takže si ani neodpočinulo. Nešlo mi to ani moc technicky. Přitom o medaili se docela dalo bojovat,“ uvedl Prášil.
A to je pravda, na bronz stačilo Němci Müllerovi 19.63, Prášil letos dokázal vrhnout jen o 2 cm méně. Zlato také putuje na západ od našich hranic, a v tomto ohledu to není nic překapivého, protože jde o světového rekordmana Davida Storla. Vyhrál v rekordu šampionátu 22.40, stříbro si vybojoval vítěz disku Ukrajinec Nestěrenko za 20.22. Nedařilo se nejlepšímu muži kvalifikace a bronzovému diskaři, Chorvatu Premeruovi, ranních 21.32 by na cenný kov stačilo bohatě, takto skončil s 19.40 až čtvrtý.

Ještě zklamanější než Prášil však byl oštěpař Jakub Vadlejch. Do Nového Sadu odjížděl s medailovými ambicemi, finálem se však svěřenec Rudolfa Černého protrápil a přestože postoupil do užší osmičky, zlepšit pokus 69.63 metru z první série nedokázal a skončil osmý.
Soutěž ovládli Němci, zlato bral za 75.89 Andreas Hofmann, stříbro Wöschler (73.66), jenž pouze o 11 cm předstihl Poláka Greszczuka.

Dvoustovkařské semifinále
Pavel Maslák
si finále, v němž skončil nakonec pátý, vysloužil dalším českým rekordem 20.95 (+1.8). „Povedl se mi start a brzy jsem stáhl toho přede mnou, což mě povzbudilo. Když jsem se v cílové rovince dostal na úroveň Brita, viděl jsem periferně i Švéda a věřil si, že ho dám,“ prohlásil svěřenec trenéra Gwóźdźe, který po měsíci znovu vylepšil národní maximum a jako první junior se dostal pod 21 sekund.

Druhý mužský český zástupce Jiří Faist už se po včerejším výborném výkonu zlepšit nedokázal, ovšem nevedl si špatně, čas 21.57 ho řadí na celkové 14. místo. „Je to můj první individuální start na větší akci, takže jsem spokojený. V zatáčce dost foukalo proti, přesto se mi docela povedla. V rovince už jsem toho měl dost. Škoda, věřil jsem, že bych mohl běžet kolem osobáku,“ litoval trochu v cíli Faist, že neohrozil čas 21.39.

Cesta Jany Slaninové skončila rovněž v semifinále. V tom prvním, sužovaném proměnlivým větrem svěřenkyně své maminky Táni výborně vystartovala i přes ulitý start. V rovince však postupně ztrácela pozici a nakonec skončila sedmá za 25.29. Celkově si odveze ze Srbska, stejně jako Faist, 14. pozici.

Sedmiboj po jednotlivých disciplínách
Silové disciplíny nejsou silnou stránkou Cachové. V kouli ovšem dokázala zabojovat a po 10.96 v první a slabším pokusu v druhé sérii na závěr přehodila o 11 cm 11metrovou hranici. „Mohlo to být i lepší. Z místa jsem dala těch 10.96, s poskokem a sunem by to mělo být více než těch 11.11,“ uvedla. Do čela se vyšvihla vítězka disciplíny, Islanďanka Thorsteinsdóttirová (14.24), která má před zbytkem pole bezmála 200bodový náskok. Cachová poklesla na šestou příčku, ztráta na druhou Holanďanku Schippersovou se dá označit jako mikroskopická (22 bodů).

Cachová zvládla na závěr dnešního dne dvoustovku za 25.30, což je stejně jako všechny její dnešní výkony letošní maximum. Půlkola proběhla nejrychleji Schippersová (OR 24.21), a přiblížila se tak vedoucí Islanďance na 115 bodů. Druhá z 200 metrů Švýcarka Sprungerová si pomohla k třetí příčce po sobotě, těsně za Holanďankou.

Na bednu se vyhoupli...
Finále překážkové stodesítky bez Martina Mazáče mělo vynikající úroveň. Všech šest dokončivších se prezentovalo lepším časem než je letošní Mazáčův národní rekord (13.61). Medailisty pak dělily pouhé čtyři setiny, tu nejcennější placku vybojoval vynikajícím závěrem Brit Lawrence Clarke za 13.37. Na stupně jej doprovodili Rus Šubenkov a Bělorus Linnik, kteří se vešli do 4 setin za vítěze.
Finále tyčkařek rozhodovala výška 420 cm, jako jediná tu uspěla Němka Martina Schultzeová, mezi trojicí s 410 měla nejčistší zápis Ruska Kolešovová, bronz patří Dánce Holmové.
Takticky vedenou půlku pro sebe zejména závěrečnou stovkou získala Rumunka Mirela Lavričová (2:04.12). Půl vteřiny za ní svedla trojice setinovou bitvu, z níž nejlépe vyšla Němka Harrerová, která odtáhla značnou část závodu, a Ruska Zavjalovová.
Dvoustovku už bez Slaninové vyhrála Rumunka Andrea Ograzeanuová za 23.70, na stupně ji doplnily Ruska Tamkovová a Polka Kielbasinská, které zaostaly jen 2, resp. 5 setin za šampionkou.
Ze sedadel zvedala diváky výškařská bitva. Velké osobáky si utvořili šampion z Ruska Sergej Mudrov i Turek Tan, nakonec je na 225 cm rozlišil až lepší zápis. Bronz připadl Bělorusu Naumovičovi za 219.
Spíše taktické bitva se odehrála na mužské patnáctce, kde měl jednoznačně nejrychlejší závěr Španěl David Bustos. Stříbro urval Turek Cevik, bronz lepší z Britů Horsfield.
Na ženské trojce navlékla další zlatý korálek pro Rusko Jelena Korobkinová (9:13.35), o zbylé medaile se podělily Britky Averyová a Smallová.