přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Živec: extrémní krosy běhat neumíme

Junior Jakub Živec odlétal na nedělní ME v krosu s medailovými ambicemi, nakonec z toho bylo 15. místo. Podepsal se na tom terén i strastiplná přeprava do místa konání.

Jakub Živec skončil na letošním MEJ druhý v závodě na 5000 m a byl tak na evropském šampionátu v přespolním běhu řazen do širšího okruhu favoritů juniorského závodu. Zvlášť když v Dublinu chyběl jeho jediný přemožitel z Nového Sadu Hayle Ibrahimov. Jenže jak se později ukázalo, konkurence v krosech se od té na dráze poněkud liší a prim na těžkém terénu hráli specialisté na přespolní běhy.


Jakub Živec při MČR v krosu 2008, Foto: www.graf.cz

V cíli měl Jakub Živec na vítězného Belgičana Jeroena D´Hoedta ztrátu 27 vteřin a 14 míst v pořadí. „Určitě jsme doufali v lepší umístění, když ale přihlédnu k podmínkám, tak to dopadlo asi nejlépe, jak mohlo,“ hodnotí po návratu svěřenec Drahomíra Venclíčka. Nepříznivé okolnosti se přitom začaly sbírat ještě dříve, než výprava do Irska den před závody dorazila. „Nabrali jsme osmihodinové zpoždění ve Frankfurtu a  přijeli až v noci. Moc jsme toho nenaspali,“ popisuje Živec první z útrap, která neměla zrovna dobrý vliv na rozpoložení závodníků. Další pak přichystala samotná trať vytyčená na volném prostranství v blízkosti stadionu.

V Irsku před závody dost pršelo a většina trati byla nasáklá vodou jako houba. Na takovém povrchu nikdo z nás běhat moc neuměl,“ říká Živec, který se podle svých slov většinou závodu protrápil. „Start jsem měl dobrý a držel se v kontaktu se špičkou, ale asi v polovině trati mi začaly docházet síly a soupeři mi začali utíkat. Navíc mi to v bahně, které bylo skoro po celé trati, vůbec nešlo.  To mě psychicky zlomilo a zbytek jsem už jenom tak doklusal,“ popisuje vývoj, který nakonec vyústil v 15. příčku.

Za svými očekáváními zaostali i jeho kolegové z juniorské reprezentace, kteří skončili v poslední třetině téměř devadesátihlavého startovního pole. „Nikomu z nás to nesedlo. Bylo znát, že jiní se na krosy speciálně zaměřují, věděli, jak se v tom bahně má běhat, jakou zvolit techniku. My na takové extrémní krosy nejsme zvyklí, těžké závody tohoto typu se u nás v podstatě neběhají. Navíc přespoláky bereme jen jako zpestření k přípravě,“ vypočítává litoměřický rodák závodící za nedaleké Lovosice.

Ani tato zkušenost ho však nepřiměje, aby se na krosy specializoval. Svoji budoucnost vidí na dráze, byť zatím nemá úplně jasno, na které z tratí. „Příští rok chci běhat spíš ty kratší jako patnáctistovky, sem tam asi i nějakou tu osmistovku. Pětku z mílařského tréninku zaběhnu taky,“  uzavírá devatenáctiletý talent. 

Fotogalerii z ME od Petra Bahenského naleznete zde.

Prohlédněte si i video z letošního ME v krosu z dílny EA.

Adam Pražák

Vytisknout