přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2004, 15:41

Zítra v norském Bergenu odstartuje první závod Zlaté ligy

Zlatá liga začíná zítra netradičně místo v Oslu v norském přístavním městě Bergen. Seriál mítinků Zlaté ligy vyvrcholí v polovině září finálem v Berlíně.

Vloni milion dolarů ze Zlaté ligy vybojovala Mozambičanka Maria Mutolaová, která v běhu na 800 metrů ani na jednom z mítinků nenašla přemožitelku. Mutolaová byla v loňském roce jedinou atletkou, které se ve své disciplíně podařilo zvítězit na všech mítincích Zlaté ligy, a tak se o zlatý poklad nemusela s nikým dělit.

Stejný systém soutěže je naplánován i na tento rok. Opět se bude soutěžit o milion dolarů, který na konci sezony získá atlet nebo atleti, kteří zvítězí ve všech šesti mítincích.

 

Zítra se v Bergenu atleti představí v šesti disciplínách v ženské a v šesti v mužské kategorii. Muži poběží 200, 800, 1500 metrů a 400 metrů překážek. Z technických disciplín budou na programu trojskok a disk. Ženy budou o prvenství bojovat v běhu na 100, 400, 1500, 3000 či 5000 metrů, na 100 metrů překážek a ve skoku do výšky.


V Bergenu nebudou chybět dva čeští zástupci – mílařka Andrea Šuldesová a překážkář Jiří Mužík. Útok na jackpot se očekává u Dominikánce Felixe Sáncheze, který od roku 2001 ještě neprohrál žádné závody na 400 metru překážek. Vedle Mužíka a Sáncheze se postaví i Američan Joey Woody či Jamajčan Danny McFarlane a Francouz Stéphane Diagana.


Bez naděje na úspěch není ani trojskokan Christian Olsson. Zajímavý může být i závod ve výšce žen, kde zítra nastoupí Jihoafričanka Hestrie Cloeteová. Dobře bude zítra v norském přístavním městě obsazen i disk mužů, startovat by měli olympijský vítěz Vergilius Alekna, soupeřit bude například s Fazekasem a Riedlem. Na osmistovce se představí světový šampion Said Guerni, halový mistr světa Jurij Borzakovskij či Američan David Krummenacker. V běhu na 1500 metrů nebude chybět bronzový olympijský medailista Bernard Lagat z Keni spolu s Ukrajincem Ivanem Heskem a Keňanem Paulem Korirem.

 

Souboj se dá očekávat také v běhu na 100 metrů překážek, kde se počítá s účastí mistryně světa Perdity Felicienové, Američanky Gail Deversové i světové šampionky TorriEdwardsové. V běhu na 200 metrů mužů se představí dva mistři světa – Fredericks a Capel a čtyři haloví mistři světa – Gatlin, Crawford, Demeritte a Devonish.

 

Karolína Farská

Vytisknout