přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2011, 14:28

Zítra to začne. Kdo z Čechů jde do akce?

Úvodní soutěžní den mistrovství světa zasáhne do bojů pětice českých reprezentantů. Jako první se představí ti nejzkušenější.

V devět hodin ráno zdejšího, ve dvě středoevropského času se začnou v korejském Tegu odtikávat první vteřiny historicky 13. mistrovství světa v atletice. Ukrajovat je budou maratonkyně, jež čekají dva okruhy v centru města s 2.5 miliony obyvateli. Na stadionu dění propukne o hodinu později, kdy do bloků zaklesnout první desetibojaři. Nebude však mezi nimi Roman Šebrle, který je zařazen až do čtvrtého z běhů a tak dříve něž on odběhne stovku, by měla svůj úvodní diskařský pokus absolvovat Věra Cechlová, která je na startovní listině úvodní skupiny A na pátém místě.

„Cítím se dobře, nic mě nebolí, necítím se unavená. Dokonce jsem čekala, že nás tady bude víc,“ řekla na adresu 23 soupeřek, s nimiž bude bojovat o postup do finálové dvanáctky. Kvalifikační limit je stanoven na 62 metrů, což je vzdálenost, kterou dvaatřicetiletá svěřenkyně Josefa Šilhavého už letos jednou překonala, když na republikovém šampionátu hodila 63.40 m.

Šebrle se musí popasovat s početným polem třiceti vesměs mladších soupeřů. Pro šestatřicetiletou legendu to bude již osmé mistrovství světa v kariéře a vzhledem k náročnému průběhu sezony, kterou komplikovalo zranění, od sebe nic moc velkého nečeká. „Jsem připraven natolik, kolik mi zdravotní stav dovolil. Do závodu vstupuji, dá se říci, bez ambicí, budu se rvát o každé místo směrem nahoru,“ popsal dnes svěřenec světový rekordman, kterého potěšilo, že v nově zkonstruovaném časovém pořadu je jeho disciplína na samém úvodu šampionátu a ne jako v minulosti v jeho konci. „Konečně také uvidím něco jako divák, už se opravdu těším, jak budu fandit,“ dodal svěřenec Dalibora Kupky.

Vícebojaře na dráze vystřídají stýplařky, mezi kterými by v druhém z běhů neměla chybět česká rekordmanka Marcela Lustigová. Není však zdravotně fit, trápí ji zánět tíhové váčku na obou nohách. „Mám s tím problémy už asi dva roky, Dříve mě ale trápila jen jedna noha, nyní, jak jsem jí ulehčila, přetížila jsem i tu druhou. Tretry jsem měla na sobě za poslední dva měsíce jen dvakrát při závodech, překážky jsem kvůli bolestem netrénovala. Zkusím prostě do závodu nastoupit a uvidíme, co to udělá,“ říká bojovně svěřenkyně Miroslava Semeráda. Přímo postoupí čtyři nejrychlejší z každého z běhů, další tři je doplní na základě zaběhnutých časů.

Ještě v dopoledním bloku se představí i tyčkař Jan Kudlička. Finálová jistota jeho, i dalších 23 soupeřů, začne na 560 cm, což je výška, kterou svěřenec Boleslava Patery už letos dvakrát skočil. A kdo zbývá do výčtu? Halová mistryně Evropy Denisa Rosolová načne svou (věřme dlouhou) cestu pavoukem čtvrtky ve večerní části programu. Start jejího pátého rozběhu je na programu ve 20.41 (13.31) a utká se v něm třeba se Sanyou Richardsovou nebo Sherrickou Williamsovou. Postupový klíč je stanoven na 4+4.

Adam Pražák

Vytisknout