přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zítra se rozjede juniorské MS v Bydhošti

Do zahájení mistrovství světa juniorů zbývají jen hodiny. Na tiskové konferenci byly představeny očekávané hvězdy šampionátu.

V úvodu první viceprezident IAAF Sergej Bubka omluvil absenci prezidenta Lamina Diacka z rodinný důvodů. „Pro IAAF je to velice důležitá akce, stejně jako pro budoucí kariéru mladých atletů. Zde mají příležitost zazářit a získat další motivaci,“ uvedl Bubka a zmínil důležitá čísla z pohledu IAAF. „Jsme rádi, že medaile získává stále více zemí. V roce 1996 to bylo 27, naposledy v Pekingu 2006 už to bylo 44 zemí. Snažíme se dávat dost peněz do rozvojových zemí a to je výsledek,“ sdělil. „Jsme rádi, že toto mistrovství má velkou podporu od polského svazu i města. Tohle je nejlepší příležitost, jak nalákat mladé lidi ke sportu. Stadion je tu vskutku excelentní a můžeme čekat skvělé výkony,“ řekl k nádhernému stánku laděnému do světle modré barvy, který pojme 23 000 diváků a může se pochlubit devíti dráhou.

„Město Bydhošť je na akci připraveno. Otázka je jaké vyjde počasí, ale věřím, že se zlepší,“ komentoval dnešní déšť starosta Konstanty Dombrowicz. „Považujeme to za největší letošní sportovní událost v Polsku a já jsem hrdý, že může být v našem městě.“ „Chtěli bychom, aby všichni v dobrém vzpomínali na Bydhošť a na náš kraj,“ doplnil přání pořadatelů Krysztof Wolsztyński, šéf místního organizačního výboru.

Šanci promluvit před novináři dostaly také závodnické tváře MSJ. Britská vytrvalkyně Stephanie Twellová ví, že to bude mít s africkými soupeřkami těžké, ale dostalo se jí podpory od slavné krajanky Pauly Radcliffeové. „Jsem teď silnější, moc se na závod těším, tvrdě jsem trénovala a chci předvést nejlepší výkon,“ uvedla Twellová, která by chtěla startovat doma na OH v Londýně v maratonu.


Vicky Parnovová - foto: graf.cz

To Vicky Parnovová by ráda stvrdila po titulu na MS sedmnáctiletých dominanci i zde mezi juniorkami. „Jsem docela sebevědomá, ale komplikace se může stát jako v Ostravě,“ je si vědomá tyčkařka. Na MS totiž málem nezvládla v kvalifikaci, kde jako jediná skákala kvalifikační výšku 390 jako základ a spasila se až třetím pokusem. „Na OH budu se dívat v televizi,“ odmítla cestu do relativně blízké Číny dívka narozená v Rusku, která ale od šesti let žije v Austrálii a po olympiádě v její nové zemi si oblíbila skok o tyči.

Polskou hvězdou je Parnovové kolega z disciplíny Pawel Wojciechowski, rodák z místa konání MSJ, který přiznal, že je pro něj je velmi svazující startovat před doslova domácím publikem. „Při nedávných závodech tady v Bydhošti jsem to moc nezvládal,“ přiznal. „Věřím ale, že polský tým je silnější než v Pekingu a bude mít i víc medailí. A jednu z nich bych chtěl mít i já,“ dodal již s úsměvem.

Jamajčan Yohan Blake se neubránil otázce, ke kterému z krajanů – současných hvězd sprintu má větší sympatie. „Jsem Asafy fanda, ale i Usaina snad mohu považovat za kamaráda,“ sdělil možný nástupce excelentního sprinterského dua. „Osobní rekord na stovce 10.11 bych chtěl určitě zlepšit. A také bychom rádi pokořili 39 sekund se štafetou,“ předestřel své cíle Blake.


Abubaker Kaki Khamis - foto: graf.cz

Abubaker Kaki Khamis – to je jméno, které vzbuzuje respekt už i mezi dospělými. Může vůbec aktuální halový mistr světa z Valencie brát něco jiného než zlato? „Jsem sebevědomý, ale nikdy nepodceňuji žádného soupeře,“ bránil se juniorský světový rekordman. „Já jsem především rád, že moje úspěchy mohou zlepšit negativní pohled na situaci v mé zemi,“ nechala se slyšet opravdu ta nejzářivější hvězda šampionátu ze Súdánu, již motivují příběhy běžců jako Seb Coe, Hicham El Guerroj.

Nálada v českém týmu je zatím pohodová, ale to se vše změní již zítra pro více než polovinu reprezentantů. Hned plný tucet z dvaadvacítky totiž zítra zasáhne do bojů. Jako úplně první by se měly na stadionu objevit stýplařky Bařinová a Sekanová (rozběhy od 9 hodin) a dopoledne by měla absolvovat kvalifikaci také největší medailová naděje kladivářka Kateřina Šafránková.

Michal Procházka

Vytisknout