přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. března 2004, 16:00

Zítra odstartuje již šestý ročník Pražského půlmaratonu

Amatérští běžci se vydají na trať po boku profesionálů v pravé poledne.

Favority závodu mužů budou Keňané Philip Kipsang Rugut a John Kyui, v čele startovního pole se objeví i Róbert Štefko, Slovák, který zažádal o české občanství.

Keňanu Rugutovi patří sedmý nejlepší čas v půlmaratonském IAAF žebříčku, ten zaběhl v roce 2002 na půlmaratonu v Itálii v čase 59:53. Při stejném závodu si své osobní maximum vytvořila i favoritka ženské kategorie Keňanka Alice Chelangatová časem 1:09:10.

Kromě osmadvacetileté Chelangatové by se podle startovní listiny měla mezi nejlepšími objevit také Maďarka Aniko Kalovicsová či další Keňanka Jane Auro Ekimatová či Češka Petra Kamínková. 
Ke včerejšímu večeru bylo přihlášeno 2380 běžců, tedy přesně tolik, kolik bylo účastníků v loňském roce. Vzhledem k tomu, že přihlášky ještě nejsou uzavřeny, předpokládám, že překonáme hranici tří tisíc,“ uvedl ředitel závodů na dnešní tiskové konferenci. Prozradil také, že na startu se pravděpodobně objeví i předseda vlády Vladimír Špidla a pražský primátor Pavel Bém.


Osm závodníků ze startovní listiny má lepší osobní maximum než je rekord trati.
„Vsadil bych se, že pokud bude zítra alespoň trošku dobré počasí, že určitě padne traťový rekord,“ prognózoval na dnešní tiskové konferenci ředitel závodů Carlo Capalbo.


Na šestém ročníku Pražského půlmaratonu nebude chybět téměř kompletní česká vytrvalecká špička. Na startu se objeví úřadující mistr republiky v půlmaratonu Pavel Faschingbauer i český šampion v maratonu Jan Bláha, dále Miroslav Vítek a Michal Šmíd. Mezi ženami diváci uvidí stříbrnou medailistku z listopadového MČR v přespolním běhu Petru Kamínkovou či zkušené Janu Klimešovou a Janu Bauckmannovou.


Trať závodu uštědří drobnou změnu, kdy obrátka ve Vršovicích bude asi o kilometr blíže než v loňském roce.Ta původní byla vzhledem k úhlu 180 stupňů pro běžce zbytečné náročná. Startovní pistoli dostane do rukou prezident České republiky Václav Klaus, asistovat mu bude Dana Zátopková.

 

Více na www.pim.cz.

 

Karolína Farská

Vytisknout