Zítra odlétá největší část české výpravy na MS

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
O víkendu začíná v Helsinkách v pořadí 9. atletické mistrovství světa. Česká republika vysílá do finské metropole devatenáctičlennou výpravu, která se představí v širokém spektru disciplín.

Jak se na šampionát těší, co od sebe očekávají a na jaké umístění by chtěli dosáhnout čeští běžci, chodci a desetibojaři?

Z českých běžců se na šampionát dokázali prosadit především překážkáři. Na 100 metrů překážek se o výraznější úspěch pokusí loňská olympionička Lucie Martincová. „Byla bych ráda, kdybych konečně zlomila národní rekord, ale můj hlavní cíl je postup z rozběhu. Myslím, že to bude hodně těžké. Musím předvést výkon na hranici svého osobního rekordu. Také bude záležet na tom, kolik bude semifinále. Budou-li tři, mé šance se samozřejmě zvýší,“ spekuluje o svých šancích třiadvacetiletá rodačka z Hodonína, která se dokázala každým rokem zlepšovat až na stávající osobní maximum 13.07 z červnového mítinku Praga Academica. Na svou premiérovou účast na světovém šampionátu se velmi těší: „Na seniorském mistrovství světa jsem ještě nebyla, bude to pro mě určitě velký zážitek. Beru to jako velmi silně obsazený mítink a očekávám, že se bude běhat hodně hodně rychle. Když nepostoupím, svět se nezboří. Čeká mě ještě univerziáda a tam si mohu všechno vynahradit,“ říká semifinalistka halového ME v Madridu.

Jiří Mužík patří tradičně k oporám české reprezentace. Na světovém šampionátu se představil poprvé v roce 1997 a hned z toho byla účast ve finále. Od té doby nechyběl na jediném mistrovství světa. Osmadvacetiletému běžci se ovšem letos nevyhnuli zdravotní komplikace a je tudíž těžko odhadnutelné, s jakou formou bude v Helsinkách startovat. „Upřímně řečeno, vůbec nevím, co od sebe můžu v Helsinkách čekat. Na SGP v Madridu jsem si přivodil úžeh, bylo mi hrozně zle a první dny jsem myslel, že pro mě sezona skončila. Postupně se z toho dostávám. Samozřejmě chci dopadnout co nejlépe. Vzhledem k minulým letům nemůžu říct, že pro mě bude úspěchem účast v semifinále. Vždyť hned na svém prvním mistrovství světa v roce 1997 jsem postoupil do finále. Jenže semifinále bude nejtěžší závod. Před lety stačil na postup čas okolo 48.50, poslední dobou se to pohybuje okolo 48.30, 48.20. Vloni na olympiádě byla medaile za čas, který předtím na postup do finále nestačil. Počítám, že letos to bude stejné. Je tam asi patnáct lidí, kteří podle času na finále mají. Jenomže drah je jenom osm. Doufám, že já budu mezi těmi šťastnějšími,“ věří Jiří Mužík, který se letos může pochlubit časem 48.83 z mítinku SGP v Aténách.

Na stejné trati žen bude startovat Zuzana Hejnová. Pro čerstvou juniorskou mistryni Evropy a loňskou vicemistryni světa ve stejné kategorii, která se do Helsinek nominovala v národním rekordu časem 55.89, bude letošní šampionát první velkou seniorskou akcí. Není tedy divu, že si přílišné ambice neklade. „Můj cíl pro Helsinky? Nevím, jestli mám mezi dospělými na víc než na rozběh. Spokojená budu, když zopakuji čas podobný tomu, co jsem zaběhla na MEJ v  Kaunasu. Pokud se dostanu do semifinále, budu spokojená maximálně. To by bylo nad plán,“ přiznává osmnáctiletá závodnice.

Desetiboj je v posledních letech českou doménou. Ani letos nebudou v Helsinkách chybět dva špičkoví závodníci oblečeni v našich národních barvách. Roman Šebrle patří k jasným favoritům disciplíny. Světovému rekordmanovi, olympijskému vítězi a lídru letošních tabulek titul mistra světa ve sbírce úspěchů prozatím chybí. A není určitě sám, kdo doufá, že po Helsinkách se tato mezera zaplní. „Jedu bojovat o první místo. S mistrovstvím světa to ani nemůže být jinak. Přesto je to letošní v řadě směrů výjimečné. V letošní sezoně jsem se soustředil pouze na něj, vypustili jsme s trenérem zimní vrchol. Dále je to soutěž, na které se mi dosud nepodařilo zvítězit, a která mi, jak mi stále častěji někdo připomíná, schází ve sbírce dosažitelných vrcholů. A v neposlední řadě se během sezony ve velmi dobré formě ukázal Američan Clay. I proto jsem již dlouho dopředu tvrdil, že se musím dokonale připravit, snad se to podařilo,“ věří patrně největší česká naděje na zisk zlaté medaile.

Trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák se v poslední době potýkal z řadou zranění. V sezoně dokončil pouze dva desetiboje ze čtyř, A-limit pro mistrovství světa splnil počátkem července na EP ve vícebojích ve finském Jyväskylä, kde dosáhl bodového součtu 8105 bodů. „Mým cílem je desetiboj v Helsinkách dokončit s pro mě uspokojivým počtem bodů. To jest s cca 8300 body. Netroufám si říct na jaké umístění to bude stačit, ale jedno vím jistě. Na první určitě ne. Na soupeře se moc neohlížím, to jsem nedělal nikdy. Budu si sám sobě soupeřem," říká třiatřicetiletý závodník a dodává, jak to vypadá s jeho aktuálním zdravotním stavem: „Můj aktuální zdravotní stav je uspokojivý. Už nikdy ale neřeknu výborný. Situace je taková, že mě nic příliš nelimituje. Do závodu mám obrovskou chuť.“

Bronzová z letošního mistrovství Evropy do 22 let Barbora Dibelková bude reprezentovat českou chůzi na 20 kilometrů. Dvaadvacetiletá chodkyně zvládla 12. března v Adleru tuto trať za 1:31:01, čímž si vylepšila nejen osobní maximum, ale vytvořila i nový národní rekord. A jaké jsou její ambice
pro šampionát v Helsinkách? „Ráda bych jednoduše odvedla takový výkon, abych byla spokojená. Na jaké místo to bude stačit, uvidím. Hodně také bude záviset na tom, jak se bude dařit mým soupeřkám. Osobně formu mám, co se týče mého fyzična, je všechno naladěné nejlépe, jak je možné. A psychično? Doufám, že také,“ říká rodačka z Čáslavi.

I na padesátikilometrové trati má Česká republika zastoupení. České barvy ponese zkušený Miloš Holuša. Ve čtyřiceti letech nejstarší člen výpravy, který od roku 1993 nevynechal jediný šampionát, prozrazuje své ambice pro mistrovský závod: „Příprava proběhla bez komplikací, hlavně těch zdravotních, a tak i když můj věk je pokročilý, rád bych zopakoval výkon i umístění z ME 1994, kde jsem skončil šestnáctý. V závodu chci působit aktivně, jít ho zepředu,“ prohlásil Miloš Holuša, který se na šampionát nominoval časem 4:03:42.

Na závěr celého šampionátu vyběhne na královskou maratonskou trať česká běžkyně Anna Pichrtová. Dvaadvacetiletá rodačka ze slovenského Trenčína slavila dosud úspěchy především v bězích do vrchu. Na olympiádě v Aténách skončila v maratonu osmadvacátá. Letos se kvalifikovala časem z Los Angeles 2:33:02, její tři roky starý osobní rekord je o 23 vteřin lepší. „Na mistrovství světa bych si chtěla  vylepšit osobní rekord na maraton nebo se k němu alespoň hodně přiblížit. Co se týče umístění – ráda bych skončila lépe než na olympijských hrách, kde jsem byla 28. Být do dvacítky, to by bylo super. Případný nezdar mě neodradí. Já neběhám pro výsledky, mám ráda tento druh pohybu. Těžkých podmínek, které by mohly v Helsinkách nastat, se nebojím. I kdyby bylo horko nebo třeba pršelo, obojí zvládám dobře. Dokonce mi to, vzhledem k umístění, svým způsobem vyhovuje. Jsem totiž spíše vytrvalá a odolná než rychlá,“ ví o sobě česká vytrvalkyně.

V dějišti mistrovství světa už jsou desetibojař Tomáš Dvořák a překážkář Jiří Mužík. Největší část výpravy se do finské metropole přesune ve čtvrtek 4. srpna s odletem ve 12.40 hodin. Linkou ČSA odcestují zítra dvě třetiny národního týmu. Olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle odlétá v neděli odpoledne, výškař Jaroslav Bába o den později.

Adam Pražák